• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

cd.. == cd ..

• Ја почнал/а темата

DF-1

Intern
13 септември 2007
98
2
Вака, проблемот го гледате на насловот на темата ... Дали некој знае како да го направам следново:
Во терминал, кога ќе напишам cd.. да го третира исто како cd .. ? Односно, да не ми вика bash:command not found кога ќе го заборавам спејсот. Пробав да додадам алиас во bashrc ама не реагира...

Други идеи ?

Знам дека ова е интегрирано во openSuse 10.2 по дифолт, ама сега користам Ubuntu Feisty Fawn и тоа тука не е случај.

K

Kosta

Гостин
Тамам да ти напишам во OpenSuse си е е по дифолт, кај Горан така беше :)

• Ја почнал/а темата

DF-1

Intern
13 септември 2007
98
2
јас па се зачудив... види го ти коста, од кај знае ?

nullx

Intern
17 мај 2007
56
0
www.perfectflow.org
Вака, проблемот го гледате на насловот на темата ... Дали некој знае како да го направам следново:
Во терминал, кога ќе напишам cd.. да го третира исто како cd .. ? Односно, да не ми вика bash:command not found кога ќе го заборавам спејсот. Пробав да додадам алиас во bashrc ама не реагира...

Други идеи ?

Знам дека ова е интегрирано во openSuse 10.2 по дифолт, ама сега користам Ubuntu Feisty Fawn и тоа тука не е случај.

ајде де ке се навикнеш на cd .. :rolleyes:

K

Kosta

Гостин

Други идеи ?

Еве напиши ја следнава bash скрипта:

И дај и име cd..

Потоа chmod си знаеш тоа и на крај стај ја во bin (тоа кај што се сите команди)

Работи го пробав.:p

Пиши што си напраил.

• Ја почнал/а темата

DF-1

Intern
13 септември 2007
98
2
:D оки 10x.

Инаку не мора во тоа bin да се стави.

K

Kosta

Гостин
Абе има и подобро решение од ова погоре, т.е. ова горе работи со мало закаснување. Правилно и најточно е да си стајш alias.
Одиш во конзола:

И на крајот од му додаваш:

Му праиш save и ќе ја ресетираш конзолата.
Си работи побрзо и е поточно.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,565
Мислења
823,418
Членови
28,072
Најнов член
josimovskii