• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Cat 5 и Gigabit Ethernet

 • Ја почнал/а темата
 • #1

igorkrst

Intern
13 јули 2007
400
1
Дали некој пробал на мрежа со category 5 кабли (не cat 5e) да приклучи гигабитна опрама (свичеви, NIC-ови...) и да работи како што треба?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

igorkrst

Intern
13 јули 2007
400
1
Погрешно го формулирав прашањето.
Под „...да работи како што треба.“ сакав да прашам дали ќе работи на 1000-ка?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #8

igorkrst

Intern
13 јули 2007
400
1
И јас така мислам иако има некои свичеви со некаква си технологија бла бла која овозможува 1 Гбпс со категоија 5 ама не се исплати да се купуваат. Подобро тие пари да ги инвестирам во промена на каблите.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн администрација

 • D
  Администратор

Статистика

Теми
43,566
Мислења
823,490
Членови
28,073
Најнов член
Death Markk
На врв Дно