Case Modding!

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,462
29,222
kalco.ru
значи нека биде ова тема за размена на искуства и дискусии околу модифицирања на вашите куќишта.Баш ме интересира дали на форумов има креативни дечки кои се обиделе да направат нешто (немора тоа да било успешно) некоја интересна идеја за разубавување на вашето куќиште...знам дека во денешно време има најразлични видови на компјутери али сепак некако по интересно е кога некој сам ќе си направи нешто по своја желба.
Значи освен gOJDO и неговото home made водено ладење,има и некој друг кој направил нешто такво слично.
Очекувам интересни дискусии:)
 

JunkieMKD

Practice makes perfect
3 декември 2008
2,375
1,139
Ке Пенине
JunkieMKD's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 6700K @ 4.6GHz & Noctua NH-U12S
Motherboard
Asus Maximus VIII Ranger
Storage
Kingston A2000 NVMe 240GB & 2 x 120GB SSD Kingston
PSU
Cooler Master GM Series G750M
RAM
Kingston HyperX Predator 32GB CL15 3200MHz
Video card
Sapphire Nitro+ Radeon RX 580 4GB GDDR5
Case
Sama G-Storm
Mouse
Genesis Xenon 200
Keyboard
MS Pro Thunder
Audio
Asus Xonar D2X & Logitech Z4
Monitor
Philips 243V & HP Compaq LA2405x
OS
Windows 10 x64 bit
лол :) пред некое време почнав да цртам на панелот од куќиштето некој костури и ставив и нитни (боцки) и така изгледа кул.
 

daci92

Gaining Experience
4 февруари 2009
2,120
162
Скопје
jas sum dosta zaiteresiran za ovaa rabota ,imav vo plan da napravam home made ,ali nekako slabo stojam finansiski vo momentov a i nemam nekoja koj znae sto masina pa da pravam vo momentov kukiste ,ali cim stignam do nekoj denar plus ke napravam i ke postiram tuka da kazete zabeleski
 

JunkieMKD

Practice makes perfect
3 декември 2008
2,375
1,139
Ке Пенине
JunkieMKD's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 6700K @ 4.6GHz & Noctua NH-U12S
Motherboard
Asus Maximus VIII Ranger
Storage
Kingston A2000 NVMe 240GB & 2 x 120GB SSD Kingston
PSU
Cooler Master GM Series G750M
RAM
Kingston HyperX Predator 32GB CL15 3200MHz
Video card
Sapphire Nitro+ Radeon RX 580 4GB GDDR5
Case
Sama G-Storm
Mouse
Genesis Xenon 200
Keyboard
MS Pro Thunder
Audio
Asus Xonar D2X & Logitech Z4
Monitor
Philips 243V & HP Compaq LA2405x
OS
Windows 10 x64 bit
:) Се надевам ке ви се допадне,во иднина планирам да го направам целосно.Па и некој други модификации.
Picture_0461.jpg

Picture_0463_2.jpg
 

JunkieMKD

Practice makes perfect
3 декември 2008
2,375
1,139
Ке Пенине
JunkieMKD's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 6700K @ 4.6GHz & Noctua NH-U12S
Motherboard
Asus Maximus VIII Ranger
Storage
Kingston A2000 NVMe 240GB & 2 x 120GB SSD Kingston
PSU
Cooler Master GM Series G750M
RAM
Kingston HyperX Predator 32GB CL15 3200MHz
Video card
Sapphire Nitro+ Radeon RX 580 4GB GDDR5
Case
Sama G-Storm
Mouse
Genesis Xenon 200
Keyboard
MS Pro Thunder
Audio
Asus Xonar D2X & Logitech Z4
Monitor
Philips 243V & HP Compaq LA2405x
OS
Windows 10 x64 bit
Password сам го правеше ова?
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,462
29,222
kalco.ru
@Password ако го правеше само ова ондак си заршил убава работа:bravoska:

@daci92 брат и не ти треба некоја кујзнае колкава финансиска подршка за да направиш нешто...на пример проѕирна страница.
 

JunkieMKD

Practice makes perfect
3 декември 2008
2,375
1,139
Ке Пенине
JunkieMKD's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 6700K @ 4.6GHz & Noctua NH-U12S
Motherboard
Asus Maximus VIII Ranger
Storage
Kingston A2000 NVMe 240GB & 2 x 120GB SSD Kingston
PSU
Cooler Master GM Series G750M
RAM
Kingston HyperX Predator 32GB CL15 3200MHz
Video card
Sapphire Nitro+ Radeon RX 580 4GB GDDR5
Case
Sama G-Storm
Mouse
Genesis Xenon 200
Keyboard
MS Pro Thunder
Audio
Asus Xonar D2X & Logitech Z4
Monitor
Philips 243V & HP Compaq LA2405x
OS
Windows 10 x64 bit
@Password супер е брат :)
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,462
29,222
kalco.ru
^Да брат ама некако ми е многу едноставно...сакам некое црево во боја...има такво црево али треба да вадиш приклучоци за да го наместиш...работа колку сакаш.
 

JunkieMKD

Practice makes perfect
3 декември 2008
2,375
1,139
Ке Пенине
JunkieMKD's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 6700K @ 4.6GHz & Noctua NH-U12S
Motherboard
Asus Maximus VIII Ranger
Storage
Kingston A2000 NVMe 240GB & 2 x 120GB SSD Kingston
PSU
Cooler Master GM Series G750M
RAM
Kingston HyperX Predator 32GB CL15 3200MHz
Video card
Sapphire Nitro+ Radeon RX 580 4GB GDDR5
Case
Sama G-Storm
Mouse
Genesis Xenon 200
Keyboard
MS Pro Thunder
Audio
Asus Xonar D2X & Logitech Z4
Monitor
Philips 243V & HP Compaq LA2405x
OS
Windows 10 x64 bit
Fatal1ty а зошто не го пресечеш цревото во должина.Така не мора да ги иставаш конекторите.После само залепи го со некоја трака и мислам дека ке е ок:)
 

daci92

Gaining Experience
4 февруари 2009
2,120
162
Скопје
fatal1ty znam deka ne mi treba koj znae kakva finansiska podrska ali vo momentov nemam nikakva ,inace prvicnata zamisla mi bese so pleksiglas(prodzirna stranica) ali i dosta detalji na nego i zatoa mi treba pogolema finansiska podrska ,inace password moj predlog do tebe ,na stalazite za hdd i OD da stavis nekoja slikicka (crtana ne lepenka) i ke izgleda dosta poubavo samo na slikickata da ima poveke detali
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1,276
331
Здраво од мене повторно. :D

Ми дадоа едно куќиште од пентиум тројче, ми го дадоа онака џабе пошто нов пц зеле овие, и сеа не знам што да му правам, мислам да му ставам плексиглас ова она... Ама куќиштето нема страничен капак, така што е голо.

Еве и слики од него па видете го и кажете ми што најубо би било. :D

dsc00050o.jpg

dsc00051pto.jpg

dsc00052mfw.jpg

dsc00053mlj.jpg

dsc00054esx.jpg

dsc00055trb.jpg

dsc00056xsx.jpg


:D
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,462
29,222
kalco.ru
@vLaCki Прва идеа што ми дојде е цело да го правиш со плекси.
Контрукцијава офарбај ја црна купи плекси избуши го и диреконо на профилчиња штрафи го...и на една страна можеш кулерче со лед. да му опнеш...ќе добиеш перфектно куќиште.Е сеа колку ќе те кошта плекс за цело куќиште и незнам баш.
 

JunkieMKD

Practice makes perfect
3 декември 2008
2,375
1,139
Ке Пенине
JunkieMKD's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 6700K @ 4.6GHz & Noctua NH-U12S
Motherboard
Asus Maximus VIII Ranger
Storage
Kingston A2000 NVMe 240GB & 2 x 120GB SSD Kingston
PSU
Cooler Master GM Series G750M
RAM
Kingston HyperX Predator 32GB CL15 3200MHz
Video card
Sapphire Nitro+ Radeon RX 580 4GB GDDR5
Case
Sama G-Storm
Mouse
Genesis Xenon 200
Keyboard
MS Pro Thunder
Audio
Asus Xonar D2X & Logitech Z4
Monitor
Philips 243V & HP Compaq LA2405x
OS
Windows 10 x64 bit
Прво исфарбај ја внатрешноста (како кај пассворд) потоа ако успееш да најдеш капаци би било добро да ги направиш со плексиглас ако не само со плексиглас направи го но изгравирај некоја добра слика.Стави некој диоди внатре и некој добар прозирен лед кулер.Мислам дека би изгледало добро:)
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1,276
331
Аха...... Фала на одговорите, така и си мислев прво да го направам. Но сеа дали да го фарбам тој белиот дел напред, т.е. белата пластика да ја офарбам во мат црна, а плавиот дел да го исполирам некако.... Можно е? И како да го затворам отворот за флопи, баш грдо ќе изгледа со него...

А за конструкцијата ќе ја фарбам црна однатре, мислам дека имав у подрум едни алуминиумски профили ќе ги ставам на рабовите, ќе средам се тоа...

И ако може некој да ми каже колку иде плексиглас од продавница... Или ако е многу да земам на старо од некој колку иде ?

Само Џанки од кај ги најде тие шилците... Да не знаеш каде во Скопје можат да се најдат исти такви ? :)
 

JunkieMKD

Practice makes perfect
3 декември 2008
2,375
1,139
Ке Пенине
JunkieMKD's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 6700K @ 4.6GHz & Noctua NH-U12S
Motherboard
Asus Maximus VIII Ranger
Storage
Kingston A2000 NVMe 240GB & 2 x 120GB SSD Kingston
PSU
Cooler Master GM Series G750M
RAM
Kingston HyperX Predator 32GB CL15 3200MHz
Video card
Sapphire Nitro+ Radeon RX 580 4GB GDDR5
Case
Sama G-Storm
Mouse
Genesis Xenon 200
Keyboard
MS Pro Thunder
Audio
Asus Xonar D2X & Logitech Z4
Monitor
Philips 243V & HP Compaq LA2405x
OS
Windows 10 x64 bit
Шилците ги купив во бижутерија во Охрид брат,би требало и Скопје да има некоја продавница за такви работи,сега незнам каде али сигурен сум дека има.Или ако сакаш да правиме некако да ти пратам од ваму.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,462
29,222
kalco.ru
У една од тие дупките за cd-rom можеш да ствиш fan controler мислам дека имаа баш таа димензија.
 

sdarko

Gaining Experience
28 септември 2008
1,051
64
Тоа флопито како да го затвориш е лесно. Јас направив едно доста добро куќиште летоска но го продадов така да немам слики. ќе викдам ако најдам ке ви ставам слики, но да се вратиме на проблемот со флопито.

Ќе земеш кит за дрво(не за авта што е оној) и ќе потполниш се убаво што не ти се свиѓа, ќе исполираш и ќе оставиш да се осуши. После фарбај гравирај што сакаш може да му правиш. Јас така го покрив флопито и тоа со лед диодите за ХДД и Power. Слично такво куќиште модифицирав.
 

JunkieMKD

Practice makes perfect
3 декември 2008
2,375
1,139
Ке Пенине
JunkieMKD's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 6700K @ 4.6GHz & Noctua NH-U12S
Motherboard
Asus Maximus VIII Ranger
Storage
Kingston A2000 NVMe 240GB & 2 x 120GB SSD Kingston
PSU
Cooler Master GM Series G750M
RAM
Kingston HyperX Predator 32GB CL15 3200MHz
Video card
Sapphire Nitro+ Radeon RX 580 4GB GDDR5
Case
Sama G-Storm
Mouse
Genesis Xenon 200
Keyboard
MS Pro Thunder
Audio
Asus Xonar D2X & Logitech Z4
Monitor
Philips 243V & HP Compaq LA2405x
OS
Windows 10 x64 bit
Баш сега тоа сакав да ти го кажам влачки што го кажа даре_ку.Земи со кит пополни го кај флопито и потоа можеш да ја исфарбаш цела предна страна по твој избор.Внатрешноста како што кажа фаталити фарбај ја црна а капаците од плексиглас.Стави диоди,направи отвор за кулер,најди шилци и нареди ги од по страните....веке имаш ептен добро куќиште:)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,991
Мислења
869,751
Членови
30,322
Најнов член
kikocukale
На врв Дно