• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Царинска управа на РМ

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

S

pwnz0r1lla
8 март 2007
1,550
52
www.it.com.mk
3 (три) извршители на работно место ,, САМОСТОЕН СОВЕТНИК-АДМИНИСТРАТОР НА АПЛИКАЦИИ, во Царинска управа со електро-технички, машински факултет, природно математички факултет - информатика, економски факултет, факултет за царина и шпедиција, познавање на англиски јазик без работно искуство.

Краток опис на работно место: учествува во инсталирање на апликации. Подготвува соодветна документација по однос на апликациите. Конфигурира апликации. Го мониторира работењето на апликациите. Дефинира кориснички групи по однос на апликациите. Подготвува упатство за користење на апликациите за крајните корисници. Врши континуирана обука на крајните корисници. Дефинира пораки за размена на информации со внатрешни и надворешни субјекти.


2 (два) извршители на работно место ,, СИСТЕМ ИНЖЕНЕР-АДМИНИСТРАТОР НА ИТ СИГУРНОСТ,, во Царинска управа со електро технички,машински, природно математички факултет, информатика, познавање на англиски јазик без работно искуство.

Краток опис на работното место: конфигурира и администрира контрола на пристап ви ИТ мрежата (VLAN, VEN, DMZ, Интранет, WAN, Интернет). Управува и контролира пристап на корисниците во Царинскиот систем. Врши обука на корисници за користење на алатки за комуникација и пренос на податоци и информации и заштита на истите од намерни и случајни напади. Ги мониторира точките на пристап во Царинскиот систем и работата на системот, идентификацијата и автентикацијата. Соработува со останатите ИТ Администратори. Врши конфигурација и администрација на критериумите за пристап, идентификација и автентикација ( Active Directory, DNS,DHCP, E-mail Server, ISA, PKL, WSUS). Ги разјаснува сите нејаснотии во поглед на сигурноста на информативниот систем на лицата кои работат на системот, врши обука и тренинзи во поглед на сигурноста. Имплементира стратегија за архивирање и чување на податоци. Ги мониторира и проверува процедурите за архивирање, чување и враќање на податоци при пад на системот. Го имплементира, унапредува и наградува Планот за континуитет во работењето и Планот за санација на катастрофа.

Изворен линк
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Супер можност :) Се разбира, доколку се транспарентни и огласот не е ради-реда. А со оглед на тоа што се работи за царина на РМ, ништо не би ме изненадило ;)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

S

pwnz0r1lla
8 март 2007
1,550
52
www.it.com.mk
Се разбира, доколку се транспарентни и огласот не е ради-реда. А со оглед на тоа што се работи за царина на РМ, ништо не би ме изненадило ;)
Good point... :)

Neznam, mene me izvestija za ova pa vikam dobro bi bilo da ja prenesam informacijata.... Da ne bide poste Stefan ova, Stefan ona. :pPP
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,708
Мислења
862,875
Членови
30,052
Најнов член
Tomtomtom
На врв Дно