• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Царинска тарифа

Costigan_Jr

Unbeatable
5 јули 2013
2.939
4.130
Некој да знае што се фиксните ~500 денари што ги додаваат доколку треба да се плати царина/данок?
Не најдов белешка никаде со пратката да пишува 500 денари наплетени за некаква услуга. Во два-три наврати, над пресметаната царина+данок имаше идентично фиксно зголемување на вкупната сума која требаше да се плати за приближно таа сума.

Повеќе го пишувам ова информативно за оние кои планираат да нарачаат нешто на коешто се плаќа царина и данок - да се знае дека покрај царината и данокот има плус додатни 500 денари за да се почестат во поштата и царинарница.
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1.483
1.417
Скопје
Некој да знае што се фиксните ~500 денари што ги додаваат доколку треба да се плати царина/данок?
Не најдов белешка никаде со пратката да пишува 500 денари наплетени за некаква услуга. Во два-три наврати, над пресметаната царина+данок имаше идентично фиксно зголемување на вкупната сума која требаше да се плати за приближно таа сума.

Повеќе го пишувам ова информативно за оние кои планираат да нарачаат нешто на коешто се плаќа царина и данок - да се знае дека покрај царината и данокот има плус додатни 500 денари за да се почестат во поштата и царинарница.
carisnki pregled .. 100-500 mkd .. random bil sekad :D na uplatnica ne gi go dadoa? tie zoltite postenski?
 

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
5.992
4.261
Некој да знае што се фиксните ~500 денари што ги додаваат доколку треба да се плати царина/данок?
Не најдов белешка никаде со пратката да пишува 500 денари наплетени за некаква услуга. Во два-три наврати, над пресметаната царина+данок имаше идентично фиксно зголемување на вкупната сума која требаше да се плати за приближно таа сума.

Повеќе го пишувам ова информативно за оние кои планираат да нарачаат нешто на коешто се плаќа царина и данок - да се знае дека покрај царината и данокот има плус додатни 500 денари за да се почестат во поштата и царинарница.
Добро е да се знае. Да не е за отворања на пратката, претходен преглед, ова она? Не се честат
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
5.052
6.005
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home

Slupcane

Intern
10 јуни 2017
60
30
Лежарина - кога пратката седи неколку дена во царинска испостава.
Сум оставал пратки и по две недели во царина и никогаш не ми наплатиле лежарина. Сум имал ситуација каде место 120 денари за отварање и препакување на пратката сум платил 300 денари и кога ја прашав вработената во пошта зошто, одговорот беше: "Сигурно лош ден имал цариникот" па сеа ти види.
 

krema

Epic
24 јуни 2009
13.469
13.055
youtu.be
Зависи колку е голем пакетот, ако е помал тогаш помалку самолеплива трака ќе потрошат да го прелепат а ако е поголем тогаш многу трака им иде, а траката е скапа, од таму и цената за царинскиот преглед. ;)
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43.408
Мислења
900.218
Членови
32.119
Огласи
503
Најнов член
CilCil
На врв Дно