Царинска тарифа

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
1,008
986
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3700X + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
MSI MPG Gaming PRO Carbon
Storage
Samsung 970 Evo Plus NVMe + HDD 1TB WD EZEX
PSU
NZXT C750
RAM
Corsair Vengeance RGB Pro 64GB
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
2x Dell 27" S2721DGFA 166Hz
OS
Ubuntu / Windows
Сега ти е џабе, стоката е излезена од царина и никој нема фактичка состојба што било внатре во пакетот, сега е твојот збор против неговиот а без фактичка состојба со самото тоа што он е цариник а ти не си секогаш ќе тепа за жал неговиот збор а тебе може и да те казат плус :)

Ова ми се има дешавано во повеќе наврати, од сега ќе си знам. Сега за сега можам да го пуштам случајов по медиуми, само да приберам повеќе информации.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,356
16,441
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Сега ти е џабе, стоката е излезена од царина и никој нема фактичка состојба што било внатре во пакетот, сега е твојот збор против неговиот а без фактичка состојба со самото тоа што он е цариник а ти не си секогаш ќе тепа за жал неговиот збор а тебе може и да те казат плус :)
Има фактура, ги има предметите. исто така на царина имаат документација.
 

rootismyhome

Intern
10 април 2021
33
30
Пробувам да ги дешифрирам царинскиве стапки пошто ме репнаа 18% за компјутерски делови од странство по царинска стапка "Слушалици". Помош?

Во прилог се слики:

Invoice
Погледнете го атачментот 104822

Царина
Погледнете го атачментот 104823
Слушалици ...

Од Computer Universe е нарачкава?
 

Gilfoyle

Practice makes perfect
10 септември 2009
483
1,594
Има фактура, ги има предметите. исто така на царина имаат документација.
И сам знаеш дека кај нас тоа не функционира.

Фактичка состојба се утврдува со преглед на стоката од надлежен цариник додека истата е во царински склад, јас на фактура може да пишам дека увезувам „х“ производ а внатре во кутиите има „у“ производ и цариникот да ме фати. Тоа не значи дека не можам во Анхоч да отидам и да го купам стварно „х“ производот и да речам после 5 саати абе еве го не е „у“ внатре во кутија туку е „х“, цариникот ме мести, ама нема да функционира.

Во моментов и @wolverine има лист хартија (фактура) и цариникот има лист хартија (царинска декларација), декларацијата секогаш се утврдува врз фактура + царински преглед, а не врз основа само на фактура.

Како и да е по правило во нормална држава како што може и нарачателот да одговара за грешно/лажно поднесена документација, и те како може и цариникот за грешно/лажна декларација излезена со негов потпис и печат.
 

steelseries

On your way to fame
20 декември 2015
924
583
Skopje
steelseries's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 w/Stock Cooler (Wraith Spire RGB)
Motherboard
Asus x370 Prime PRO
Storage
WD10EZEX Blue
PSU
Cooler Master Vanguard 750+ Gold
RAM
HyperX Predator 2x8GB // 3200Mhz
Video card
Asus GTX 1060 6GB
Mouse
SteelSeries Rival 310
Keyboard
Gigabyte K85 Mechanical RGB
Monitor
Benq RL2455HM
OS
Windows 10 Pro
Некој ако можи да прати ексел фајл од што како се царини и колку ддв.
Планирам да купам рам матична ссд процесор напојување и водено ладење за процесор од CU.
 
Последна промена:

goce03

Practice makes perfect
20 јануари 2015
1,115
1,935
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
Gigabyte H81M-DS2
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
Philips 226V4LAB
OS
Win 7 64 bit

Атачменти

  • vodic.fevruari.2021 (1).rar
    631.3 KB · Прегледи: 21

steelseries

On your way to fame
20 декември 2015
924
583
Skopje
steelseries's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 w/Stock Cooler (Wraith Spire RGB)
Motherboard
Asus x370 Prime PRO
Storage
WD10EZEX Blue
PSU
Cooler Master Vanguard 750+ Gold
RAM
HyperX Predator 2x8GB // 3200Mhz
Video card
Asus GTX 1060 6GB
Mouse
SteelSeries Rival 310
Keyboard
Gigabyte K85 Mechanical RGB
Monitor
Benq RL2455HM
OS
Windows 10 Pro
фала,

Уште барам али освен ЛАДЕЊЕ за микропроцесори дека е 18 ддв не пишува дали се царини.
Остатокот ништо не најдов. Зарем волку одвратно ги именуваат компјутерскиве делови?
 

rootismyhome

Intern
10 април 2021
33
30
Има ли некој увезувано спортска опрема (тренажер поточно) од bike24? Не можам да најдам стапка за тренажери во тарифникот, ама претпоставувам ќе има ДДВ 18% и царина 5-10%.
 

pacerMK

Gaining Experience
28 декември 2015
109
134
Скопје
Дечки здраво. Ми треба мала помош или совет.
Денес ми стигна маил од ДХЛ дека ми е пристигната пратка која треба да се царини. Понудено ми е да ме застапува ДХЛ или шпедитер по сопствена волја.
Прашањето ми е кое од овие две зла да ги одберам и која е разликата во цена дали знае некој?
 

krema

Epic
24 јуни 2009
12,745
12,025
youtu.be
@pacerMK
Пушти ги они да ти ја завршат целата постапка, можеби ќе испадне за нијанса поскапо но од друга страна барем живци нема да искинеш.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,029
Мислења
870,506
Членови
30,365
Најнов член
Meri2310
На врв Дно