1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Царинска тарифа

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од krale, 23 Декември 2010.

 1. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,275
  11,371
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Оди во банка во која имаш трансакциска сметка, ќе ти дадат ливче со тие работи.
   
 2. ТАТА_МАТА

  ТАТА_МАТА
  Practice makes perfect

  1,407
  1,561
  25 Март 2013
  Машко
  Beneficiary е корисникот, односно ти. За останатите работи мора да си прашаш во твојата банка
   
 3. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,899
  2,138
  19 Јули 2013
  a. Твоето име и презиме
  b. Адреса од документи
  c. Бројот од твојата девизна сметка
  d. SWIFT од банката каде што ти е сметката.
  f. Код на банката.
  g. Адреса на банката.

  а-c си ги знаеш.
  d-g ќе ги најдеш на сајтот од банката

  е го нема...
   
  BEST, Avid и на farkizz им се допаѓа ова.
 4. Riste19

  Riste19
  Gaining Experience

  447
  167
  14 ноември 2016
  Машко
  Пратив уште од понеделникот, сеуште ништо моментална состојба 0.00 EU
  Ви вратиле на некој воопшто? :hay:
   
 5. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,094
  641
  2 Мај 2011
  Да не знае некој дали овие DHL Express се исто во Бугарија и наплаќаат како кај нас екстра ?
   
 6. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  714
  517
  11 ноември 2015
  Машко
  Поправете ме ако прашањето не е за тука.

  Ме интересира од европска во европска држава дали има лимит на цена на пратка?
   
 7. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,388
  948
  8 Декември 2009
  Не. Тоа е и поентата на европската економска заедница, такозвана ЕУ. Исто како кај америте со посебните држави.
   
  На BorisSapphire му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Riste19

  Riste19
  Gaining Experience

  447
  167
  14 ноември 2016
  Машко
  UPDATE: Денеска

  [​IMG]
   
 9. dddragan

  dddragan
  Gaining Experience

  204
  207
  12 Август 2014
  Машко
  Дали има некој искуство со нарачки на стручна литература, огромни книги од по неколку кила? Какви се давачките за оваа категорија?
   
 10. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,899
  2,138
  19 Јули 2013
  Има само 5% ДДВ, кој најчесто и не го наплаќаат. Ако се во пакет, со оглед дека се повеќе килограми може да ги отворат на царина и да наплатат царинска евиденција. Ако имаш можност побарај да ги испратат со М-вреќа, во тој случај никој не ги ни погледнува.
   
  На dddragan му/ѝ се допаѓа ова.
 11. dddragan

  dddragan
  Gaining Experience

  204
  207
  12 Август 2014
  Машко
  Една книга од околу 1200 страни е и би била нарачана од Амазон.

  Каква е таа М вреќа? Што означува?
   
 12. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,899
  2,138
  19 Јули 2013
  Вид на меѓународна пратка за печатени материјали. Буквално е вреќа. Се праќаат книги, списанија, весници, печатени рекламни материјали.
  Не знам дали има минимум на број на книги или тежина за да може да се испратат со м-вреќа, но големите пратки секогаш така ми пристигнувале и никојпат не заминале на царина. Пакет со книги двапати ми се има случено да го отворат на царина. Едниот беше замотан во брендирана опаковка од книжарницата, со огромни букви пишуваше книги ама пак го отвориле. Во двата случаја само царински трошоци платив стотина-двесте денари.
  Од каде ќе нарачаш не прави разлика, дали амазон, продавач на амазон, ибеј, bookdepository, awesomebooks, abe, biblio, bwb...
   
  На CBB_6 и dddragan им се допаѓа ова.
 13. buli_mkd

  buli_mkd
  Intern

  16
  1
  2 Декември 2009
  Здраво на сите,

  Со другарче го загледавме ова и малце сме нубови у вези како би ни го исцариниле ова поради тоа што од техника е само воланот.

  Logitech G29 for PS3 + PS4 + PC Ready to Race bundle - For all your racing needs

  Било какво инфо на темата - колку ќе не одерат на ценава би го ценел.

  Благодарност,
  Були
   
 14. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,532
  3,443
  11 Декември 2008
  Машко
  Carina.PNG

  Знае некој на кој мејл да ги контактирам или телефон?

  Нарачав двоглед 17 евра и достава 8 евра = 25 евра, пратката ваљда е во царина.
   
 15. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,586
  2,406
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
   
  На olikomerc му/ѝ се допаѓа ова.
 16. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,532
  3,443
  11 Декември 2008
  Машко
  Фала ти го најдов ова на гугл, пуштив мејл со скриншот од нарачката, цената итн.
   
  На Astraion му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Boldozer

  Boldozer
  On your way to fame

  1,138
  556
  2 ноември 2012
  За тастатури 5% ддв е само?
   
 18. PC_GAMER

  PC_GAMER
  Gaining Experience

  123
  50
  16 Јуни 2017
  Машко
  Доколку ова го нарачам дали ќе ми го царинат?
  Фала однапред!:)
   
 19. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,275
  11,371
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Де бе...

  Најверојатно нема (многу голема веројатност), а дури и да го царинат 50% (што нема толкава тарифа), тоа се 100 денари...
   
  На PC_GAMER му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Theshifter

  Theshifter
  Intern

  3
  0
  30 Јануари 2018
  Машко
  Decki mozebi e nadvor od temava.
  Naracav adapter nekoj spored tracking e stignat na posta no otidov denes da go baram mi vikat nemame takva pratka dobieno (na moe ime)

  Kaj da se obratam za da go baram glavna posta za ovie raboti ili na nekoe drugo mesto
   
 21. ТАТА_МАТА

  ТАТА_МАТА
  Practice makes perfect

  1,407
  1,561
  25 Март 2013
  Машко
  За вакви прашања пишувај во темата за Македонски пошти.

  Како ти почнува тракинг бројот и кој е точниот статус што ти го пишува?
   
 22. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  968
  664
  1 Јуни 2016
  $3.50 е .. не гледам како/зошто би ти го царинеле.
   
  На PC_GAMER му/ѝ се допаѓа ова.
 23. PC_GAMER

  PC_GAMER
  Gaining Experience

  123
  50
  16 Јуни 2017
  Машко
  И јас го мислев истото, ама за секој случај си реков да побарам мислење од сите вие кои сте поискусни пошо вакво нешто претходно немам нарачувано.

  Ама за вакво или вакво верувам дека ќе следува царина (независно дали е од пластика или не), нели?
   
  Последна промена: 24 Септември 2019
 24. Boldozer

  Boldozer
  On your way to fame

  1,138
  556
  2 ноември 2012
  До 45 евра нема царина, во првиот пост пишува се али незнам дали се апдејтува или не, можеби треба да го направат како pinned пост на сите страни да е прв ако е возможно
   
  На PC_GAMER му/ѝ се допаѓа ова.
 25. PC_GAMER

  PC_GAMER
  Gaining Experience

  123
  50
  16 Јуни 2017
  Машко
  Фала ти за информацијата.:):carefree: Да, навистина би било добро (доколку е возможно) да се направи како pinned post на вакви најбитни информации.
   

Сподели

Вчитување...