1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Царинска тарифа

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од krale, 23 Декември 2010.

 1. omegaRED

  omegaRED
  Unstoppable

  2,331
  2,793
  13 Септември 2011
  Машко
  Проект менаџер
  Стигнаа преку локална пошта. Тој DHL е за кај нив, не е DHL Express. Поштарината е 15е, стига во пакетско одделение под железничка, ти пресметуваат царина + ддв, си плаќаш, си земаш.
   
  На VerGer и eX3v1l им се допаѓа ова.
 2. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,128
  718
  2 Мај 2011
  Супер. Колку е кај нас царина и ддв за велосипедски делови ? Секогаш порачувам до 45е и не сум ги плаќал и двете.
   
 3. omegaRED

  omegaRED
  Unstoppable

  2,331
  2,793
  13 Септември 2011
  Машко
  Проект менаџер
  5 или 18, зависи од делот. Мислам гуми е 18.

  Sent from my SM-N960F using Tapatalk
   
 4. smole

  smole
  Unstoppable

  3,192
  3,710
  18 Април 2007
  За користен десктоп порачан е ибеј и е на поштенска царина очекувам да платам само 5% данок , 0% царина + ваљда преглед на пратка, или грешам?
   
 5. turbiny

  turbiny
  Gaining Experience

  185
  89
  20 Декември 2016
  Машко
  Логички не, и царина треба да платиш дека сигурно е поскап од 45$ и внесуваш роба во држава, но може да помине и така без данок


  N56 via jailbroken Monarch
   
 6. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  736
  680
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  прашува не за лимитот туку за комјутерски делови како бенефицирана роба што е ослободена од царина и подлежи само на 5% данок (за повеќето делови, периферии и додатоци мислам не се во таа категорија)
   
 7. Beetle

  Beetle
  Intern

  7
  0
  6 Март 2019
  Другари, сакам да порачам рекет за тенис 85 долари, од Tennis Point.com, Чинам германска е страната. Малце чепкав и видов дека за рекети за тенис не се плаќа ништо... Тоа малце ми е сомнително. Има некој искуство со вакво нешто? Дали ќе ми стигне дома производот или мора да одам до царина да го земам? :)

  Едит: На страната од каде што сакам да порачам видов пишува дека би имал трошок 18 евра шипинг и 10 евра царински давачки. Нешто друго на царина би имало?
   
  Последна промена: 19 Јуни 2019
 8. n1kola18

  n1kola18
  Intern

  77
  21
  21 Мај 2018
  Зависи во која пошта ќе стигни(односно преку која ти го испраќаат), ако е брза пошта(DHL или UPS) немој во никој случај оти се криминална багра ќе те царинат со 70% од тие 85 евра плус.

  Ако е standard shipping да стигни кај нас во МК пошта немај гајле за царината речи му нека пријават дека рекетот е некои 20-30 евра и без царина ќе поминиш или со некоја минимална и ќе платиш на пошта кога ќе подигаш пратката.

  АКО е брза пошта(провери) бегај од нив подалеку.
   
 9. Beetle

  Beetle
  Intern

  7
  0
  6 Март 2019
  Сега најдов на една друга страна каде има повеќе опции за достава еве се некои сто мислам би биле добри:
  Priority Mail International:
  Available for orders under $150 and under 10lbs. Generally takes 2-4 weeks to arrive. Unfortunately there is no tracking information available for this shipping option.

  Priority Mail Express International:
  Available for orders with a value lower than $200 USD. Deliveries take 1-2 weeks. Priority Mail Express International offers a tracking system via the United States Postal Service web site www.usps.com. The information offered is very limited. However, it does show when your package arrives in your locale, which is helpful for estimating delivery times.
   
 10. n1kola18

  n1kola18
  Intern

  77
  21
  21 Мај 2018
  Mail international мислам дека испраќаат во наша пошта, прашај нивни сапорт дали е брза или обична..

  Usp/ups/dhl/feedex, тие express избегнувај ги.
   
 11. GAMEKING

  GAMEKING
  Баниран/a

  45
  31
  11 Јануари 2018
  Машко
  Реално со ова царинава наша никад ништо не се знае. Имам Хајперс икс клоуд 2 под гаранција прекинуваат да работат им праќам меил се ми ги заменуваат со нови, ги праќаат новиве со фактура од 0 денари дека се како замена за производ расипан се разбира. Стигаат овде ми се јавуваат од тнт 2900 и кусур денари ми наплаќаат царина и фактура измислена. Им давам да видат мејл и пдф фајл дека се со 0 евра(денари) пратени и никому ништо пак си ја плаќам царината и лежарината. Среќа овие од кингстон ми ги вратија парите на трансакциска.
   
 12. n1kola18

  n1kola18
  Intern

  77
  21
  21 Мај 2018
  Во наша пошта или во овие брзите(криминалните)?
   
  На GAMEKING му/ѝ се допаѓа ова.
 13. GAMEKING

  GAMEKING
  Баниран/a

  45
  31
  11 Јануари 2018
  Машко
  TNT brookers ми се јавија вајда кај нив
   
  На Ronnn му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Winncoot

  Winncoot
  Gaining Experience

  64
  87
  22 Јуни 2017
  Машко
  Youtube
  Заинтересиран сум да купам гимбал за ДСЛР. Околу 350-450 евра би ме фатило. Е сега, сигурно некаде по оваа тема пишува но многу има за да барам. Ме интересира колку би била царината и дали некој купил онлајн овој тип на ајтем?
   
 15. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,741
  3,833
  12 Јануари 2016
  Машко
  Некои искуства со царински/даночни давачки за 3Д принтер?
  Би било фино ако се рачуна како компјутерска периферија. :)
   
 16. sisko

  sisko
  Gaining Experience

  172
  106
  14 Декември 2010
  мене ме опнаа 15 +18 :)
   
  На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,741
  3,833
  12 Јануари 2016
  Машко
  Како што претпоставував... :)
  Фала за инпутот.
   
 18. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,741
  3,833
  12 Јануари 2016
  Машко
  За филамент на 3Д принтер како се проаѓа?
  Пошто над килограм тежат пакувањата, веројатно упаѓаат во очи а?
   
 19. krema

  krema
  Professor

  10,717
  10,285
  24 Јуни 2009
  Машко
  Колку е габаритно тоа?
   
 20. sisko

  sisko
  Gaining Experience

  172
  106
  14 Декември 2010
  Филаментите до сега ми поминувале без давачки.
  Ама па и цената нивна била секогаш испод 40 еур така да ..
   
  На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,741
  3,833
  12 Јануари 2016
  Машко
  Јас се мислам дали да нарачам два котура наеднаш...

  Димензијата не е голема, тежината повеќе упаѓа во очи.
  Не можам да најдам точни димензии ама еве фотографии:
   
 22. sisko

  sisko
  Gaining Experience

  172
  106
  14 Декември 2010
  и во Анхоч филаментите не се лоши. уште и ако успееш да извлечеш некаков попуст од нив супер :)
   
  На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
 23. krema

  krema
  Professor

  10,717
  10,285
  24 Јуни 2009
  Машко
  До 1кг не би требало да има проблем со давачки.
   
 24. j.martin

  j.martin
  Intern

  9
  0
  22 Март 2019
  Машко
  Ccc dobro sto ne poracav preku crc, posledno poracav pred tri meseci stigna preku correos pratkata. Inace za bike-components im imav pisano mi rekoa deka ne prakaat preku dhl ekspres, ama ne bev siguren posto nikoj nemase spodeleno iskustvo. Vo sekoj slucaj fala za dvete info, jas poracav gumi vcera od bike24.de, 43 eur vkupno pa ke vidime
   
 25. Riste19

  Riste19
  Gaining Experience

  533
  209
  14 ноември 2016
  Машко
  Здраво!

  Знаете како иде постапката за враќање ддв од грција?
  Го купив Xiaomi Mijia M365 Electric Scooter од грција во продавница Plaisio.
  Документот за враќање на ддвто го приложив на царина при излез од грција го потпишаа и удрија печат на него, помининаа околу 10 дена од тогаш вчера бев во продавницата за да ми вратат, ми рекоа над 50 евра морало на банка да ми ги пуштеле.

  [​IMG]

  Што се треба под тоа a,b,c,d,f,g?
   
  На creator му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...