1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Царинска тарифа

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од krale, 23 Декември 2010.

1. omegaRED

omegaRED
    Unstoppable

2,294
    2,565
    13 Септември 2011
    Машко
    Проект менаџер
    Стигнаа преку локална пошта. Тој DHL е за кај нив, не е DHL Express. Поштарината е 15е, стига во пакетско одделение под железничка, ти пресметуваат царина + ддв, си плаќаш, си земаш.

На VerGer и eX3v1l им се допаѓа ова.
  2. eX3v1l

eX3v1l
    On your way to fame

1,096
    634
    2 Мај 2011
    Супер. Колку е кај нас царина и ддв за велосипедски делови ? Секогаш порачувам до 45е и не сум ги плаќал и двете.

3. omegaRED

omegaRED
    Unstoppable

2,294
    2,565
    13 Септември 2011
    Машко
    Проект менаџер
    5 или 18, зависи од делот. Мислам гуми е 18.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

4. smole

smole
    Unstoppable

2,920
    3,265
    18 Април 2007
    За користен десктоп порачан е ибеј и е на поштенска царина очекувам да платам само 5% данок , 0% царина + ваљда преглед на пратка, или грешам?

5. turbiny

turbiny
    Gaining Experience

166
    77
    20 Декември 2016
    Машко
    Логички не, и царина треба да платиш дека сигурно е поскап од 45$ и внесуваш роба во држава, но може да помине и така без данок

N56 via jailbroken Monarch

6. VerGer

VerGer
    On your way to fame

542
    521
    9 ноември 2016
    Машко
    ИТ
    прашува не за лимитот туку за комјутерски делови како бенефицирана роба што е ослободена од царина и подлежи само на 5% данок (за повеќето делови, периферии и додатоци мислам не се во таа категорија)

7. Beetle

Beetle
    Intern

5
    0
    6 Март 2019
    Другари, сакам да порачам рекет за тенис 85 долари, од Tennis Point.com, Чинам германска е страната. Малце чепкав и видов дека за рекети за тенис не се плаќа ништо... Тоа малце ми е сомнително. Има некој искуство со вакво нешто? Дали ќе ми стигне дома производот или мора да одам до царина да го земам? :)

Едит: На страната од каде што сакам да порачам видов пишува дека би имал трошок 18 евра шипинг и 10 евра царински давачки. Нешто друго на царина би имало?

Последна промена: 19 Јуни 2019
  8. n1kola18

n1kola18
    Intern

74
    21
    21 Мај 2018
    Зависи во која пошта ќе стигни(односно преку која ти го испраќаат), ако е брза пошта(DHL или UPS) немој во никој случај оти се криминална багра ќе те царинат со 70% од тие 85 евра плус.

Ако е standard shipping да стигни кај нас во МК пошта немај гајле за царината речи му нека пријават дека рекетот е некои 20-30 евра и без царина ќе поминиш или со некоја минимална и ќе платиш на пошта кога ќе подигаш пратката.

АКО е брза пошта(провери) бегај од нив подалеку.

9. Beetle

Beetle
    Intern

5
    0
    6 Март 2019
    Сега најдов на една друга страна каде има повеќе опции за достава еве се некои сто мислам би биле добри:
    Priority Mail International:
    Available for orders under $150 and under 10lbs. Generally takes 2-4 weeks to arrive. Unfortunately there is no tracking information available for this shipping option.

Priority Mail Express International:
    Available for orders with a value lower than $200 USD. Deliveries take 1-2 weeks. Priority Mail Express International offers a tracking system via the United States Postal Service web site www.usps.com. The information offered is very limited. However, it does show when your package arrives in your locale, which is helpful for estimating delivery times.

10. n1kola18

n1kola18
    Intern

74
    21
    21 Мај 2018
    Mail international мислам дека испраќаат во наша пошта, прашај нивни сапорт дали е брза или обична..

Usp/ups/dhl/feedex, тие express избегнувај ги.

11. GAMEKING

GAMEKING
    Intern

35
    36
    11 Јануари 2018
    Машко
    Реално со ова царинава наша никад ништо не се знае. Имам Хајперс икс клоуд 2 под гаранција прекинуваат да работат им праќам меил се ми ги заменуваат со нови, ги праќаат новиве со фактура од 0 денари дека се како замена за производ расипан се разбира. Стигаат овде ми се јавуваат од тнт 2900 и кусур денари ми наплаќаат царина и фактура измислена. Им давам да видат мејл и пдф фајл дека се со 0 евра(денари) пратени и никому ништо пак си ја плаќам царината и лежарината. Среќа овие од кингстон ми ги вратија парите на трансакциска.

12. n1kola18

n1kola18
    Intern

74
    21
    21 Мај 2018
    Во наша пошта или во овие брзите(криминалните)?

На GAMEKING му/ѝ се допаѓа ова.
  13. GAMEKING

GAMEKING
    Intern

35
    36
    11 Јануари 2018
    Машко
    TNT brookers ми се јавија вајда кај нив

14. Winncoot

Winncoot
    Gaining Experience

59
    81
    22 Јуни 2017
    Машко
    Youtube
    Заинтересиран сум да купам гимбал за ДСЛР. Околу 350-450 евра би ме фатило. Е сега, сигурно некаде по оваа тема пишува но многу има за да барам. Ме интересира колку би била царината и дали некој купил онлајн овој тип на ајтем?

15. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

2,355
    3,220
    12 Јануари 2016
    Машко
    Некои искуства со царински/даночни давачки за 3Д принтер?
    Би било фино ако се рачуна како компјутерска периферија. :)

16. sisko

sisko
    Gaining Experience

170
    107
    14 Декември 2010
    мене ме опнаа 15 +18 :)

На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

2,355
    3,220
    12 Јануари 2016
    Машко
    Како што претпоставував... :)
    Фала за инпутот.

18. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

2,355
    3,220
    12 Јануари 2016
    Машко
    За филамент на 3Д принтер како се проаѓа?
    Пошто над килограм тежат пакувањата, веројатно упаѓаат во очи а?

19. krema

krema
    Professor

8,808
    8,558
    24 Јуни 2009
    Машко
    Колку е габаритно тоа?

20. sisko

sisko
    Gaining Experience

170
    107
    14 Декември 2010
    Филаментите до сега ми поминувале без давачки.
    Ама па и цената нивна била секогаш испод 40 еур така да ..

21. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

2,355
    3,220
    12 Јануари 2016
    Машко
    Јас се мислам дали да нарачам два котура наеднаш...

Димензијата не е голема, тежината повеќе упаѓа во очи.
    Не можам да најдам точни димензии ама еве фотографии:

22. sisko

sisko
    Gaining Experience

170
    107
    14 Декември 2010
    и во Анхоч филаментите не се лоши. уште и ако успееш да извлечеш некаков попуст од нив супер :)

23. krema

krema
    Professor

8,808
    8,558
    24 Јуни 2009
    Машко
    До 1кг не би требало да има проблем со давачки.

24. j.martin

j.martin
    Intern

9
    0
    22 Март 2019
    Машко
    Ccc dobro sto ne poracav preku crc, posledno poracav pred tri meseci stigna preku correos pratkata. Inace za bike-components im imav pisano mi rekoa deka ne prakaat preku dhl ekspres, ama ne bev siguren posto nikoj nemase spodeleno iskustvo. Vo sekoj slucaj fala za dvete info, jas poracav gumi vcera od bike24.de, 43 eur vkupno pa ke vidime

25. Riste19

Riste19
    Gaining Experience

427
    152
    14 ноември 2016
    Машко
    Здраво!

Знаете како иде постапката за враќање ддв од грција?
    Го купив Xiaomi Mijia M365 Electric Scooter од грција во продавница Plaisio.
    Документот за враќање на ддвто го приложив на царина при излез од грција го потпишаа и удрија печат на него, помининаа околу 10 дена од тогаш вчера бев во продавницата за да ми вратат, ми рекоа над 50 евра морало на банка да ми ги пуштеле.

Што се треба под тоа a,b,c,d,f,g?

На creator му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...