1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Царинска тарифа

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од krale, 23 Декември 2010.

 1. 123456

  123456
  Gaining Experience

  755
  363
  12 Април 2013
  Машко
  45.66долари се помалку од 45евра зс би те царинеле, нели беше 35евра?
   
 2. ekonomist

  ekonomist
  Gaining Experience

  943
  375
  17 Јуни 2008
  Не би требало, ама гледам праткава е на царина.

  Sent from my Mi A1 using Tapatalk
   
 3. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  544
  523
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  на царина може се да помине, што одберат за преглед зимаат, пошто поготово со али може да е пакет огромен и да е деклариран $2 и сл .. го зимаат на преглед ако им се потврди сомнеж ќе ти бараат екстра доказ за колку си платил, ако не ќе си се врати во пошта и ќе си продужи пат ..

  а не дека ако е над 45 еура само тогаш иде во царина. Рандом проверки се
   
 4. sinan

  sinan
  Intern

  14
  4
  18 Февруари 2018
  Машко
  Друже пројде редми ноте 7 платив само 212денари поштарина или за отварање на пакетот немам појма хаха
   
  На ТАТА_МАТА му/ѝ се допаѓа ова.
 5. krema

  krema
  Professor

  8,842
  8,589
  24 Јуни 2009
  Машко
  Браво и честито. :)
   
 6. Slupcane

  Slupcane
  Intern

  8
  4
  10 Јуни 2017
  Машко
  Пак се изгорев и нарачав од страница без да видам кој прави достава во Македонија (DHL). Во никој случај не планирам да платам 2000 ден плус за пратка од 30 фунти па ме интересира колку време треба да помине за праткава од царина да се врати на испраќачот (JDsports)?
   
 7. krema

  krema
  Professor

  8,842
  8,589
  24 Јуни 2009
  Машко
  Откажи ја нарачката додека е време, парите ќе ти бидат вратени.
   
 8. Slupcane

  Slupcane
  Intern

  8
  4
  10 Јуни 2017
  Машко
  Нарачката ми е направена со Paypal што користи e-mail адреса која што више не ја поседувам (disposable), па типциве не можат да стапат во контакт со мене ради тоа претпоставувам. Немам никаква намера да ги барам на телефон пошо така ме заебаа минатиот пат. Не ми се битни тие 30 фунти него страв ми е дека за месец дена ќе ми се јават и ќе ми кажат дека треба да платам лежарина или нешто слично пошто не ја подигнав пратката.
   
 9. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,406
  4,953
  21 Јануари 2009
  Којзнае какви превари правиш ти ондак, така да ова е најмалку што требало да ти се случи.
  Мислам, која е логиката жити се да се користи Пејпал за плаќање со диспоусабл адрес???????????
  Многу сакам да грешам, дај ми жити се некое логично објаснување дека си легитимен.
   
  На DonFrozex, moongose, stevo15 и уште 2 други им се допаѓа ова.
 10. 123456

  123456
  Gaining Experience

  755
  363
  12 Април 2013
  Машко
  Пази ДХЛ месец дена ке чекал да му се јавеле :D
   
  CBB_6, DonFrozex, krema и на уште 1 им се допаѓа ова.
 11. krema

  krema
  Professor

  8,842
  8,589
  24 Јуни 2009
  Машко
  Busted :D
   
 12. Slupcane

  Slupcane
  Intern

  8
  4
  10 Јуни 2017
  Машко
  Свака част, ме откривте. Пејпалот ми е направен во др држава и го направив на спам4ме емаил за чисто да пробам дали ке работи. За дивно чудо све си работеше океј и си го поврзав маин емаилот со пејпалот но скроз заборавив да го избришам стариот. Никад не ми се десило да нарачам нешо и да ми стигне конфирмациски емаил на пејпал емаилот, обично ми стига на емаилот со што сум се регистрирал на таа страна.
  После нарачката од ЈДспортс го ремовнав disposable емаилот.

  Фино ќе беше да ми одг на прашањето патем, дали можам да ја оставам пратка да ми дреме у царина. Вака ја покажува
  [​IMG]
   
  На coNNectMKD му/ѝ се допаѓа ова.
 13. efto

  efto
  Gaining Experience

  263
  199
  19 Април 2007
  За царината не знам, ама ако не го користиш пејпалот за примање на средства тогаш и македонски пејпал ќе ти врши работа без замарање со мејл за една употреба.
   
 14. Slupcane

  Slupcane
  Intern

  8
  4
  10 Јуни 2017
  Машко
  Примам пари друже, тоа е и причината зашто користам странски Пејпал. А мејлот за една употреба го тргнав од акаунтот па сега ми стои мејн емаилот како примарен.
   
 15. krema

  krema
  Professor

  8,842
  8,589
  24 Јуни 2009
  Машко
  ^ Е ова ти се вика преплет црева. :)
   
  На DonFrozex му/ѝ се допаѓа ова.
 16. efto

  efto
  Gaining Experience

  263
  199
  19 Април 2007
  Види тука:
  Царина и данок за пратка преку ДХЛ?
   
 17. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,146
  11,142
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Јави се кај нашите ДХЛ и кажи трипати: „се откажувам од ѓаволот пратката“.
   
 18. Heruvin

  Heruvin
  Gaining Experience

  108
  87
  5 ноември 2010
  Една замолница..Јас не сум од престолнината,ама ете некоја пратка дојде нарачана преку интернет.ВО Скопје е пошта царина,потребно е да се достави принт скрин или извештај од плаќање.Прашањето ми е демек утре планирам да доаѓам до Скопје,дали е побрза постапката таму да доставам и да си ја подигнам пратката или по е-мајл како и што побаруваат?
   
 19. PeGi998

  PeGi998
  Gaining Experience

  40
  53
  3 oктомври 2018
  Машко
  Праткава е стигната на царина или уште е во пошта?
  Да праќам ли нешто?
  Фала Screenshot_2019-05-13-11-21-44-523_com.android.chrome.jpeg

  Испратено од MI 8 преку IT.mk форум апликација
   
 20. Heruvin

  Heruvin
  Gaining Experience

  108
  87
  5 ноември 2010
  И кај мене беше така,па се воспостави дека немало фактура,и ја вратија на Царина,па денес ми пуштија абер да сум доставел износ на уплата,а другото е погоре!
   
 21. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,146
  11,142
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  @Heruvin Не верувам да ти ја дадат, има процедура, бирократија... Најмногу што си можел е веднаш да си прател принтскрин, па да видиш дали ќе мрдне...

  @PeGi998 Ми изгледа како да поминала царина, но не сум сигурен, не го знам ова мобилниов сајт (што им е од-до). Ако поминала, може ќе платиш, може и нема да платиш, можеби само 100 и нешто денари за преглед.
   
 22. Heruvin

  Heruvin
  Gaining Experience

  108
  87
  5 ноември 2010
  [​IMG]Продолжува голготата со пошти на Северна Македонија,откако им доставив принт скрин и уплата за производот и ова е што го следам на нивниот сајт,што значи ова,дека некој има фрлено мерак па сега се прави опција да го лапне некој или веќе е сторено,можеби овие од царина Битола се постручни,дали ќе има крај на овие раобти?[​IMG]
   

  Прикачени датотеки:

  Последна промена: 14 Мај 2019
 23. sickjcoe28

  sickjcoe28
  Intern

  47
  44
  26 Декември 2018
  Машко
  Ке ти го достават овие денови, без паника..
   
 24. sickjcoe28

  sickjcoe28
  Intern

  47
  44
  26 Декември 2018
  Машко
  Знае некој колку би била царина на електричните тротинети?
   
 25. PeGi998

  PeGi998
  Gaining Experience

  40
  53
  3 oктомври 2018
  Машко
  Кај мене не мрда. Од 09.05 си стои истата информација. Или ќе царинат опасно по нивен каталог или го чекаат поштарот да ја земе за да сменат инфо и да платам само преглед. Кој чека ќе дочека. Screenshot_2019-05-15-16-45-33-542_com.android.chrome.jpeg

  Испратено од MI 8 преку IT.mk форум апликација
   

Сподели

Вчитување...