1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Царинска тарифа

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од krale, 23 Декември 2010.

1. 123456

123456
    Gaining Experience

642
    281
    12 Април 2013
    Машко
    45.66долари се помалку од 45евра зс би те царинеле, нели беше 35евра?

2. ekonomist

ekonomist
    Gaining Experience

933
    346
    17 Јуни 2008
    Не би требало, ама гледам праткава е на царина.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

3. VerGer

VerGer
    Gaining Experience

472
    470
    9 ноември 2016
    Машко
    ИТ
    на царина може се да помине, што одберат за преглед зимаат, пошто поготово со али може да е пакет огромен и да е деклариран $2 и сл .. го зимаат на преглед ако им се потврди сомнеж ќе ти бараат екстра доказ за колку си платил, ако не ќе си се врати во пошта и ќе си продужи пат ..

а не дека ако е над 45 еура само тогаш иде во царина. Рандом проверки се

4. sinan

sinan
    Intern

14
    4
    18 Февруари 2018
    Машко
    Друже пројде редми ноте 7 платив само 212денари поштарина или за отварање на пакетот немам појма хаха

На ТАТА_МАТА му/ѝ се допаѓа ова.
  5. krema

krema
    Professor

8,505
    8,166
    24 Јуни 2009
    Машко
    Браво и честито. :)

6. Slupcane

Slupcane
    Intern

8
    2
    10 Јуни 2017
    Машко
    Пак се изгорев и нарачав од страница без да видам кој прави достава во Македонија (DHL). Во никој случај не планирам да платам 2000 ден плус за пратка од 30 фунти па ме интересира колку време треба да помине за праткава од царина да се врати на испраќачот (JDsports)?

7. krema

krema
    Professor

8,505
    8,166
    24 Јуни 2009
    Машко
    Откажи ја нарачката додека е време, парите ќе ти бидат вратени.

8. Slupcane

Slupcane
    Intern

8
    2
    10 Јуни 2017
    Машко
    Нарачката ми е направена со Paypal што користи e-mail адреса која што више не ја поседувам (disposable), па типциве не можат да стапат во контакт со мене ради тоа претпоставувам. Немам никаква намера да ги барам на телефон пошо така ме заебаа минатиот пат. Не ми се битни тие 30 фунти него страв ми е дека за месец дена ќе ми се јават и ќе ми кажат дека треба да платам лежарина или нешто слично пошто не ја подигнав пратката.

9. Avid

Avid
    Unbeatable

3,207
    4,655
    21 Јануари 2009
    Којзнае какви превари правиш ти ондак, така да ова е најмалку што требало да ти се случи.
    Мислам, која е логиката жити се да се користи Пејпал за плаќање со диспоусабл адрес???????????
    Многу сакам да грешам, дај ми жити се некое логично објаснување дека си легитимен.

На DonFrozex, moongose, stevo15 и уште 2 други им се допаѓа ова.
  10. 123456

123456
    Gaining Experience

642
    281
    12 Април 2013
    Машко
    Пази ДХЛ месец дена ке чекал да му се јавеле :D

CBB_6, DonFrozex, krema и на уште 1 им се допаѓа ова.
  11. krema

krema
    Professor

8,505
    8,166
    24 Јуни 2009
    Машко
    Busted :D

12. Slupcane

Slupcane
    Intern

8
    2
    10 Јуни 2017
    Машко
    Свака част, ме откривте. Пејпалот ми е направен во др држава и го направив на спам4ме емаил за чисто да пробам дали ке работи. За дивно чудо све си работеше океј и си го поврзав маин емаилот со пејпалот но скроз заборавив да го избришам стариот. Никад не ми се десило да нарачам нешо и да ми стигне конфирмациски емаил на пејпал емаилот, обично ми стига на емаилот со што сум се регистрирал на таа страна.
    После нарачката од ЈДспортс го ремовнав disposable емаилот.

Фино ќе беше да ми одг на прашањето патем, дали можам да ја оставам пратка да ми дреме у царина. Вака ја покажува

На coNNectMKD му/ѝ се допаѓа ова.
  13. efto

efto
    Gaining Experience

218
    157
    19 Април 2007
    За царината не знам, ама ако не го користиш пејпалот за примање на средства тогаш и македонски пејпал ќе ти врши работа без замарање со мејл за една употреба.

14. Slupcane

Slupcane
    Intern

8
    2
    10 Јуни 2017
    Машко
    Примам пари друже, тоа е и причината зашто користам странски Пејпал. А мејлот за една употреба го тргнав од акаунтот па сега ми стои мејн емаилот како примарен.

15. krema

krema
    Professor

8,505
    8,166
    24 Јуни 2009
    Машко
    ^ Е ова ти се вика преплет црева. :)

На DonFrozex му/ѝ се допаѓа ова.
  16. efto

efto
    Gaining Experience

218
    157
    19 Април 2007
    Види тука:
    Царина и данок за пратка преку ДХЛ?

17. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

5,948
    10,727
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    Јави се кај нашите ДХЛ и кажи трипати: „се откажувам од ѓаволот пратката“.

18. Heruvin

Heruvin
    Gaining Experience

108
    87
    5 ноември 2010
    Една замолница..Јас не сум од престолнината,ама ете некоја пратка дојде нарачана преку интернет.ВО Скопје е пошта царина,потребно е да се достави принт скрин или извештај од плаќање.Прашањето ми е демек утре планирам да доаѓам до Скопје,дали е побрза постапката таму да доставам и да си ја подигнам пратката или по е-мајл како и што побаруваат?

19. PeGi998

PeGi998
    Gaining Experience

28
    50
    3 oктомври 2018
    Машко
    Праткава е стигната на царина или уште е во пошта?
    Да праќам ли нешто?
    Фала Screenshot_2019-05-13-11-21-44-523_com.android.chrome.jpeg

Испратено од MI 8 преку IT.mk форум апликација

20. Heruvin

Heruvin
    Gaining Experience

108
    87
    5 ноември 2010
    И кај мене беше така,па се воспостави дека немало фактура,и ја вратија на Царина,па денес ми пуштија абер да сум доставел износ на уплата,а другото е погоре!

21. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

5,948
    10,727
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    @Heruvin Не верувам да ти ја дадат, има процедура, бирократија... Најмногу што си можел е веднаш да си прател принтскрин, па да видиш дали ќе мрдне...

@PeGi998 Ми изгледа како да поминала царина, но не сум сигурен, не го знам ова мобилниов сајт (што им е од-до). Ако поминала, може ќе платиш, може и нема да платиш, можеби само 100 и нешто денари за преглед.

22. Heruvin

Heruvin
    Gaining Experience

108
    87
    5 ноември 2010
    [​IMG]Продолжува голготата со пошти на Северна Македонија,откако им доставив принт скрин и уплата за производот и ова е што го следам на нивниот сајт,што значи ова,дека некој има фрлено мерак па сега се прави опција да го лапне некој или веќе е сторено,можеби овие од царина Битола се постручни,дали ќе има крај на овие раобти?[​IMG]

Прикачени датотеки:

Последна промена: 14 Мај 2019
  23. sickjcoe28

sickjcoe28
    Intern

28
    30
    26 Декември 2018
    Машко
    Ке ти го достават овие денови, без паника..

24. sickjcoe28

sickjcoe28
    Intern

28
    30
    26 Декември 2018
    Машко
    Знае некој колку би била царина на електричните тротинети?

25. PeGi998

PeGi998
    Gaining Experience

28
    50
    3 oктомври 2018
    Машко
    Кај мене не мрда. Од 09.05 си стои истата информација. Или ќе царинат опасно по нивен каталог или го чекаат поштарот да ја земе за да сменат инфо и да платам само преглед. Кој чека ќе дочека. Screenshot_2019-05-15-16-45-33-542_com.android.chrome.jpeg

Испратено од MI 8 преку IT.mk форум апликација

Сподели

Вчитување...