• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Царинење на компјутерска опрема

worker_x

Gaining Experience
17 март 2010
398
414
Сигурен си дека испорачуваат? Да си го прашаш прво продавачот. А давачките - кому иде.
Значи најбитно е да се осигурам дали продавачот ќе испорача, а кај нас овде нема некакви посебни регулативи, така? Е сега за давачките, и то шо викаш, како ќе се расположени на царина, така :)
 

Costigan_Jr

Unbeatable
5 јули 2013
2.923
4.122
Неколку прашања во темава:

1. Како се остварува повраток на данок доколку купувам преку фирма од Грција? Дали се плаќа во секој случај па се враќа како што е случајот со физичко лице или пак има друг начин за правни лица(пример да не се плаќа воопшто, бидејќи оди на фактура)?

2. Колку се царината и данокот за 3Д печатари?

Благодарам однапред
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3.668
4.310
Неколку прашања во темава:

1. Како се остварува повраток на данок доколку купувам преку фирма од Грција? Дали се плаќа во секој случај па се враќа како што е случајот со физичко лице или пак има друг начин за правни лица(пример да не се плаќа воопшто, бидејќи оди на фактура)?

2. Колку се царината и данокот за 3Д печатари?

Благодарам однапред

Ако купуваш во ГР како фирма од МК од нив добиваш девизна фактура без ДДВ и ја плаќаш во наша банка фактурата.

Они треба да ти спремат извозни документи и да си најдеш превозник и шпедитер, и после да ти се царини робата во МК (во просториите на шпедитерот ако има царински склад).

Мислам дека од пред некое време треба да потпишеш некакво овластување од тебе за шпедитерот, па он за тебе ги плаќа давачките кон РМ (царина/ДДВ/акциза ако има) па ти на него после му плаќаш, провери си.
 

Costigan_Jr

Unbeatable
5 јули 2013
2.923
4.122
Ако купуваш во ГР како фирма од МК од нив добиваш девизна фактура без ДДВ и ја плаќаш во наша банка фактурата.

Они треба да ти спремат извозни документи и да си најдеш превозник и шпедитер, и после да ти се царини робата во МК (во просториите на шпедитерот ако има царински склад).

Мислам дека од пред некое време треба да потпишеш некакво овластување од тебе за шпедитерот, па он за тебе ги плаќа давачките кон РМ (царина/ДДВ/акциза ако има) па ти на него после му плаќаш, провери си.
Ти должам за ова! :) Благодарам многу!
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
5.649
5.308
Ethermine
www.facebook.com
А фото апарат дслр?

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
Ако е вредноста на апаратот 20.000 денари додај си на тоа севкупно уште 6000-7000 денари. Мене за фотоапарат од вредност од 12.500 денари ме изгореа 5000 на рамното.
 

Martinovski

Gaining Experience
4 октомври 2011
620
203
Martinovski's setup  
Processor & Cooler
i7 7700K @ 5.0GHz // NZXT Kraken X62
Motherboard
Asus ROG Strix Z270E Gaming
Storage
2x Samsung SM960 EVO 250GB RAID 0 // SSD 850 PRO 256GB // WD Black 2TB
PSU
EVGA SuperNOVA 750 G3
RAM
G.Skill Trident Z RGB 32GB (4x8GB) DDR4 3867MHz
Video card
Asus ROG Strix 1070 8GB OC Edition
Case
NZXT S340 Elite Matte Black
Mouse
Razer Lancehead TE // Steelseries Qck XXL
Keyboard
Razer BlackWidow Chroma v2 TE
Audio
Asus ROG Strix Fusion 300 // Asus Xonar U5
Monitor
Dell S2417DG w/ 165Hz, 1ms & G-Sync
OS
Windows 10 Pro 64-Bit

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
1.918
1.167
Може некој да објасни која е разликата што ќе се плати при порачување да речеме тауер од 1000€ и од 750€. Односно кои се давачки се плаќаат ако сумата надмине 800€.
 

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
2.043
2.788
Го разгледував ценовникот на Нексио каде се наведени стапките за ддв на разни компјутерски компоненти и како што гледам нема некакви поголеми промени во однос на првиот пост од темава.

Некои производи ги додадов, сигурно ќе му се најдат на некој.

5% ДДВ имаат сите процесори, матични, DIMM и SO-DIMM мемории (РАМ), графички, куќишта, внатрешни и надворешни хард дискови и ссд-а, CPU кулери, сите жичани и безжични мауси, тастатури (и комбоа), монитори

18% ДДВ имаат сите напојувања, кабли, вентилатори за куќишта, термални пасти, сите слушалки, звучници, РГБ светилки за куќишта и нивни контролери, мемориски картички и усб flash мемории; лан опрема, рутери, свичови; mouse pads, web камери

Она што го забележав а се сменило од првиот пост е што ССД-ата сега имаат 5% ДДВ, наместо 18%
 

NikolaJa

Intern
27 април 2019
37
6
Дали е сигурно да се купат компјутерски делови или некои други уреди од Amazon, ebay итн, дали сте сретнале нешто да не е исправно??
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8.646
11.026
Скопје
Дали е сигурно да се купат компјутерски делови или некои други уреди од Amazon, ebay итн, дали сте сретнале нешто да не е исправно??

Имаш тема за онлајн нарачки.

Башка прашањево ти е како мајка ми кога ќе ме праша што е тоа мегајбите во секунда.

ПС. Мајка ми е 70 год.
 

Goran995

Practice makes perfect
16 ноември 2019
691
1.169
Скопје
Мала помош да израчунам отприлика колку ќе ме чини:

Преку DHL е испратена РАМ меморија во вредност од 119$ (за два дена стигна од Тајван до Лајпциг).
Наредната недела веројатно ќе е тука и треба да се платат сите давачки. Ќе оставам на DHL да ја завршат царинската постапка, немам време лично да одам.

Hello xxx,

Per your government regulation, we are unable to pay the import tax on the replacement, and the recipient must pay for the import tax. Would you be okay to pay the import tax first, then provide us with the receipt so we can reimburse you for such fee later?

Here is the invoice that you need. Please be advise that we will be reimbursing you for the import tax that you will be paying, therefore, please kindly provide the invoice of such payment for us to proceed with the refund.

На фактурата која ја добив од Corsair стои Incoterm - DDP, што значи дека сите трошоци се подмирени од нивна страна, со оглед на тоа дека потенцираа повеќе пати низ комуникацијата со нив оти ќе ме рефундираат додатно.

Untitled.png

Колку отприлика би ме чинело вкупно откако пратката ќе стигне во Скопје до испорака кај мене?
На темава стојат трошоци спрема DHL од 1600 денари + ДДВ/царина.
Уште важи таа тарифа од 1600 денари фиксно или е сменето?
На првиот пост од оваа тема стои:

РАМ Меморија
Тарифна ознака: 8542 32 69 00
Единечна мерка: Парче
Царинска стапка: 0
ДДВ: 5%

Треба да рачунам 5% од 119 долари + 1600 за DHL?
 
Последна промена:

goce03

Unstoppable
20 јануари 2015
1.301
2.551
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Video card
Zotac GeForce RTX 3050
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
HP EliteDisplay e232
OS
Win 10
Рачунај 119+1600 +(119 +1600 )*5%
 

Goran995

Practice makes perfect
16 ноември 2019
691
1.169
Скопје
Рачунај 119+1600 +(119 +1600 )*5%

Не ја разбирам математикава баш...
119 се долари, 1600 се денари.

На извод од банка наплатени ми се 6365 денари. 5% од тоа е 318 денари.
Со трошоците од DHL би дошло цирка 2000 денари вкупно.
 

goce03

Unstoppable
20 јануари 2015
1.301
2.551
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Video card
Zotac GeForce RTX 3050
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
HP EliteDisplay e232
OS
Win 10
Не ја разбирам математикава баш...
119 се долари, 1600 се денари.

На извод од банка наплатени ми се 6365 денари. 5% од тоа е 318 денари.
Со трошоците од DHL би дошло цирка 2000 денари вкупно.
Во основицата за ддв треба да влезат цена на производ + траспортни трошоци и други трошоци(ако ги има).
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1.467
1.614
Вкупно од идеја до реализација во денари (1 УСД=53 МКД)

119*53 (продукт) + 119*53*0,05 (5% ДДВ) + 1600 (ДХЛ) = ~ 8222 денари
 

Goran995

Practice makes perfect
16 ноември 2019
691
1.169
Скопје
Е така, да.
Толку отприлика излегува.

Прво се мислев да ја носам фаличната меморија до Солун, од таму е купена (секако сакам да отидам периодов), ама од таму ми потврдија дека не даваат заменска меморија веднаш, и они ја терале истава процедура како јас.
Ќе мораше да се вратам пак до таму да ја земам и баталив.
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
4.514
4.359
Абе оди, Дина ќе го гледаш на IMAX :)
strangle-choking.gif
 

Goran995

Practice makes perfect
16 ноември 2019
691
1.169
Скопје
Само што платив во DHL. Утре треба да ја подигнам.
Излезе 1906 денари (1593 денари за DHL услуга + 313 денари увозни давачки).
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
44.303
Мислења
892.271
Членови
31.481
Огласи
19
Најнов член
Dan1el
На врв Дно