Царина на лаптоп

  • Ја почнал/а темата dime
  • Време на почнување

dime

Intern
13 мај 2008
163
3
Како што кажав, во законот за Царините и во Царинската тарифа за 2008 е пропишана царинска стапка за компјутери и компјутерски делови од 5% (мислам дека е 5%, не ме држи за збор). Ова е во законот. А за во пракса има одстапки. Ако имаш пријател на Царина или ако е расположен цариникот во моментот :)) и не ти ги заведе во пасош тие тракатанци не плаќаш царина.
Пред 2 години мој братучед од Австралија требаше да ми донесе дигитална камера и на аеродром во Скопје му ја запишале во пасошот. Така да, на враќање му наплатија царина за камерата.
Значи, се зависи дали на влез ќе ти го заведат Лаптопот на Царина или не. Ако не, тогаш не плаќаш ништо за него.


E taka, ne e bas taka ednostavno da vneses neso bez da ti go zapisat. Rabotite u posledno vreme se baagi stegnati po ova granicite ;)
Jas zimovo od germanija bev kupil nekoi raboti kao exteren hard, kamera i slicno, i sve zivo zaedno sose laptop mi zapisaa vo pasos. Hardot trebase da go ostavam doma, i na kraj go iznesov niz bugarskata granica i tatko mi posle go vrati (skrien u kola) :D Na srpskata granica e mnogu poolabaveno, i u princip mozes i tenk da svercuvas ako odes so avtobus :D

I ne e carina 5%, tuku 30%, barem tolku trebase mene da mi naplatat na granicata!
 

newpain01

Intern
24 јануари 2008
248
0
Ја отворив оваа тема за да не му ја уништуваме темата на aleksandar_te. Ваши искуства од царинење на лаптопи и камери. Што би препорачале да направиме за да ја избегнеме царината на лаптопот? Планирам да донесам лаптоп, камера и iPhone од USA, па не ми се даваат пари за царинење и такви глупости. дали може некако да се избегне тоа? :D
 

dime

Intern
13 мај 2008
163
3
Слетуваш у Белград, се качуваш у автобус накај Македонија (земајќи си ги битните работи со тебе горе у автобус), и шибаш :) Има мали шанси дека нема да ти проработи вака, до сега едно 20-30 пати се имам возено Белград-Скопје и само еднаш не натераа да излеземе да ги проверуваат торбите внатре што ги имавме. Мене ми го беа забележаа компјутерот, али тоа беше цел десктоп, и тоа добро спакуван у кутии залепен, и не ни отворија да проверат што има во кутиите ниту запишаа нешто, само им кажав компјутерот си го носам студент сум итн.. :)) Важно ти е да не ти биде у оригиналните кутии, значи си го ставаш лаптопо у ташна, iPhone у џеп..

Не знам у Скопје на аеродромот како е, дали те проверува некој, царини? У Германија на пример никој жив не те проверува ништо кога пристигнуваш на аеродром (барем мене до сега не ме проверувале). Ако е исто и ваму, уште подобро - директно идеш у Скопје :)

Немој у никој случај у Бугарија да слетуваш, оти Македонците на граница има да те превртат наопаку :D

И, по законот можеш работи во вредност до 50 евра да внесеш без да ти бидат царинети.
 

newpain01

Intern
24 јануари 2008
248
0
Слетуваш у Белград, се качуваш у автобус накај Македонија (земајќи си ги битните работи со тебе горе у автобус), и шибаш :) Има мали шанси дека нема да ти проработи вака, до сега едно 20-30 пати се имам возено Белград-Скопје и само еднаш не натераа да излеземе да ги проверуваат торбите внатре што ги имавме. Мене ми го беа забележаа компјутерот, али тоа беше цел десктоп, и тоа добро спакуван у кутии залепен, и не ни отворија да проверат што има во кутиите ниту запишаа нешто, само им кажав компјутерот си го носам студент сум итн.. :)) Важно ти е да не ти биде у оригиналните кутии, значи си го ставаш лаптопо у ташна, iPhone у џеп..

Не знам у Скопје на аеродромот како е, дали те проверува некој, царини? У Германија на пример никој жив не те проверува ништо кога пристигнуваш на аеродром (барем мене до сега не ме проверувале). Ако е исто и ваму, уште подобро - директно идеш у Скопје :)

Немој у никој случај у Бугарија да слетуваш, оти Македонците на граница има да те превртат наопаку :D

И, по законот можеш работи во вредност до 50 евра да внесеш без да ти бидат царинети.

слетувам во Белград и со автобус идам до Скопје. се надевам дека нема да ми ги царинат, зашто законот до 50 евра..нема да важи сигурно, лаптопот е само околу 1000 евра и плус Iphone и плус Canon Powershot S5 IS..:D
 

dime

Intern
13 мај 2008
163
3
btw, ова ја шо патував Белград - Скопје беше пред една година, 2006 - 2007 значи. Немам појма дали сега е исто или нешто е сменето ;)
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Некој пиша дека 5% се плаќа царина. Од кај знаат на царина колку пари сум го купил па да израчунаат 5%? Или може паушали лупаат?:D
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Некој пиша дека 5% се плаќа царина. Од кај знаат на царина колку пари сум го купил па да израчунаат 5%? Или може паушали лупаат?:D

Воопшто не ги интересира колку си го купил. :)) Ако сакаш кажи дека ти е подарок. Нема врска. Вредноста се пресметува по каталог, а стапката на царина според Царинската тарифа за 2008. Јас реков мислам дека е 5% ама не сум сигурен. За поточно треба да проверам во тарифата.
 

dime

Intern
13 мај 2008
163
3
Некој пиша дека 5% се плаќа царина. Од кај знаат на царина колку пари сум го купил па да израчунаат 5%? Или може паушали лупаат?:D


Хех, да е 5% тогаш и не е толкав проблем, $50 на $1000 ;) Мене сакаа да ме царинат 30%, за 12000 и нешто денари роба ми напишаа сметка од 4000 ден. за царина.. па едвај ги убедив дека пак ќе ги изнесувам работите и да ми ги стават во пасош.
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Еве ви и официјално потврда дека царинската стапка за компјутери и компјутерски делови е 5%. Тоа го проверив во најновата Царинска тарифа за 2008 година а исто така најдов и потврда во Месечниот извештај на Министерството за финансии како претпоставен орган на Царинска управа на Македонија.

carinakx6.png


Значи стапката на царина за Лаптоп е 5%.
 

dime

Intern
13 мај 2008
163
3
Е, ја патував на крај на декември 2007.. аа ќе ги е*** тие лакоми царинарници, 30% :lut2: Може ова некаде да го uploadiras?
 

dime

Intern
13 мај 2008
163
3
Е не приметив, помислив дека е у некој pdf reader отворено :D
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Е, ја патував на крај на декември 2007.. аа ќе ги е*** тие лакоми царинарници, 30% :lut2: Може ова некаде да го uploadiras?

Претходната стапка беше 18% а не 30% како што велиш. Сигурно си грешка нешто.
А за upload.....
Царинската тарифа можеш да ја симнеш од тука(малку ќе ти биде тешко да се снајдеш, ама пробај :D), а документот од Министерство за финансии можеш да го погледнеш тука.
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1,084
18
Pazete sega slucka sto se desi na aerodrom pred 1 godina.
Edno drugarce bese vo amerika i od tamu si zema laptop za odprilika negde 1200$. Koga se vrakjase nazad vo Makedonija na aerodrom ne plati nisto carina posto go sokri nekako:). E arno ama so nego imase negov drugar koj ne bese bas bistar tolku....i imase kupeno kamera. I ovie mu vikaat da plati carina 500$:D. A covekot si ja kupil na nekoj pazar vo Solt Lake City i ja imal plateno negde okolu 60$.Aj sto idat po katalog nivni ....ama takva kamera od zlato da e ne vredi 500$ a ne pa carina da e tolku. I se raspravaa povise od pola saat... Se slusnavme po telefon so drugarcevo i mi kaza sto e rabota, a jas posto gore dole znam kako idat rabotive mu rekov da mu kaze da im ja ostavi kamerata i da si ide(posle moze da gi tuzi za iznuda na mito). I taka napravija. Ama sea problemot e sto sluzbenicive pocnale da trcaat po niv i im rekle deka ne smejat da ja ostavat kamerata. I taka pominaa edno 15 minuti i mi se javuva drugarcevo i mi vika : aj se sredi rabota.Go prasuvam kolku plativte carina? A on mi vika okolu 200-300 denari.:D:D:D
E pa procenite vie dali samo carina se plakja za bilo sto ...ili i nesto drugo.
 

D

Администратор
31 март 2007
3,431
2,365
www.iwmnetwork.com
Еве ви и официјално потврда дека царинската стапка за компјутери и компјутерски делови е 5%. Тоа го проверив во најновата Царинска тарифа за 2008 година а исто така најдов и потврда во Месечниот извештај на Министерството за финансии како претпоставен орган на Царинска управа на Македонија.

Значи стапката на царина за Лаптоп е 5%.

Царината за поголем дел од компјутерска опрема е укината.Се плаќа данок од 5%.
 
Да, така е! Не мешајте ЦАРИНА со ДАНОК. Царината е укината и е 0%, а данокот е намален од 18% на 5%. Значи за да го внесеш легално лаптопот во МК ќе треба да платиш само 5%. Ако ти бараат поише, треба да ги пријавиш таму незнам каде за да ги караат.
 

newpain01

Intern
24 јануари 2008
248
0
Да, така е! Не мешајте ЦАРИНА со ДАНОК. Царината е укината и е 0%, а данокот е намален од 18% на 5%. Значи за да го внесеш легално лаптопот во МК ќе треба да платиш само 5%. Ако ти бараат поише, треба да ги пријавиш таму незнам каде за да ги караат.

а како може да го внесеш нелегално?:LOL:
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Царината за поголем дел од компјутерска опрема е укината.Се плаќа данок од 5%.

Се извинувам но ете сум заборавил да нагласам дека во документот од Министерството за финансии стапката од 5% е за ДДВ. Ете и во селектираниот текст на сликата убаво си пишува дека збориме за ДДВ.
Е сега, што се однесува до Царината, точно е дека царината е укината за дел од компјутерската опрема и делови, но за дел од компјутерската опрема и натаму постои царина (за одредени типови на монитори има стапка од 8%). Според мојата Царинска тарифа што ја имам кај мене за Пренослива машина за автоматска обработка на податоци (Лаптоп) е пропишана царинска стапка од 5%. Постот на @D баш ме заинтересира и проверив на онлајн-тарифата на сајтот на царинска управа на Македонија и гледам дека тука стапката на царина за лаптоп е 0%.

82982291kd3.png


Значи има измени во тарифата за кои не сум бил информиран, т.е. има нова и изменета тарифа. Под претпоставка дека оваа тарифа на сајтот е точна останува заклучокот дека за внесување на Лаптоп ќе платите само 5% на име на ДДВ, а додека од царина сте ослободени.

Сепак, тарифата ја менуваат и дополнуваат на неколку месеци и затоа не може со 100% да се биде сигурен во овие податоци. Во секој случај и доколку ви го царинат Лаптопот, давачките се релативно ниски.
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,594
4,134
И јас пред неколку години слетав во Белград со нов лаптоп, па до Ниш со бус, од таму со моите, лаптопот у резервна гума и чао пријатно.
 

StMartin

Баниран/a
24 февруари 2008
172
3
Немој да мислите дека не проверуваат на македонска граница кога се враќаш од Србија... Работата е што отвараат куфери и такви работи. Најдобро ќе ти биде да одиш со автобус, каде што речиси никогаш не тераат да испаднеш од автобусот, а може да отвори некој куфер од долу. Значи лаптопот во ранец, горе со тебе, и никој нема да те дира...
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
кога бев во Австрија, додека стасавме таму, голи не соблекуваа што се вика... таму купив ipod и некоја друга ситна техника, а другарчето си купи лап топ... но на враќање на ниту една граница никој не не претресе, не не ни задржаа а пресметајте колку граници треба да поминеш до МК. Можев 10 кг кокаин да донесам и никој немаше да знае :)) .
 

StMartin

Баниран/a
24 февруари 2008
172
3
Австрија, ако одиш накај Унгарија, нема австриска граница, минете само, на унгарска отвараат куфери, после се оди накај Србија и потоа Македонија, на враќање не прават никакви проблеми.
 

Igor890

Intern
11 април 2007
13
0
Gi mam probano i dvete varijanti t.e vrakanje so avtobus od Belgrad do Sk i direkno na skopskiot aerodrom.Mozam da recam deka srekata e tuka nazjvazna, t.e nema nekoi pravila od tipot na napravi vaka ili napravi onaka.Na vrakanje od Belgrad so avtobus(se vrakav od USA) imav zemeno kamero Sony vo vrednost od 600 dolari i ja staviv vo ranecot sto go zedov gore vo avtobusot i vo nego mi bese vo edno cantice priborot za licna higiena i tamu najdolu zakopana ja vterav kamerata. Kurtuliv za vlakno oti carinikot vleze gore i gi proveri torbite no ne uspea da najdi nisto.:p
Dodeka pak na skopskiot aerodrom nosev lap top,za koj iskreno koskite mi se treseja da ne me oderat,no za cudo na carina nemase nikoj ,i samo si izlegov od aerodrom i tolku.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,043
Мислења
870,711
Членови
30,375
Најнов член
dzoni77764
На врв Дно