• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Царина и данок за пратка преку ДХЛ?

itstheigyg

On your way to fame
21 мај 2017
579
614
Скопје
за одредени категории имаме вакви нажалост .. хинт .. не пробувајте не монтирани гуми преку граница да внесете :D

ова веќе е до царина и царински закони, дхл може ги спроведува пре строго не знам, ама истово би требало да важи со било која пошта, со тоа што со обична пошта може да не биде земено на царински преглед и да помине така ..
Со обична пошта се плаќа само царината на уплатница и готово, не 1590 или 1000 за лежарина. Чист рекет.
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,460
2,312
Можно е да е случајност, до сега на 3 пратки преку тнт не сум платил ништо, каков доказ сакаш дека не сум платил?

Не знам, ваљда си имал среќа во гз.

Нема шанси така да помине. Значи, кај нив во систем стои вредноста на пратката, ако таа надминува 22 евра под default те контактираат да пратиш папири и да почнат процедура.
Мислењето е автоматски споено:

Со обична пошта се плаќа само царината на уплатница и готово, не 1590 или 1000 за лежарина. Чист рекет.

Со обична пошта се плаќа шпедиција ако нарачката надминува 800 евра.
 

itstheigyg

On your way to fame
21 мај 2017
579
614
Скопје
Не знам, ваљда си имал среќа во гз.

Нема шанси така да помине. Значи, кај нив во систем стои вредноста на пратката, ако таа надминува 22 евра под default те контактираат да пратиш папири и да почнат процедура.
Мислењето е автоматски споено:Со обична пошта се плаќа шпедиција ако нарачката надминува 800 евра.
За 800 евра и да платиш 30 евра мање више не мења, ама на прати од 5 долари да платиш 1600 денари плус данок и ддв на нивната изгор цена за достава вклучена во производот е кражба.
А сите од овие грабеж пошти царинат се пошто знаат дека 22 евра се надминати само со нивните цени за достава.

Со федекс можда пратките ми биле декларирани како поефтини и така поминале?
А со дхл и 0 денари да е пратката ќе ја царинат ради тој 22 евра праг кој ја вклучува и доставата.
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,460
2,312
За 800 евра и да платиш 30 евра мање више не мења, ама на прати од 5 долари да платиш 1600 денари плус данок и ддв на нивната изгор цена за достава вклучена во производот е кражба.

Законот вели дека во цената влегува и вредноста на поштенската услуга. Така да законски е тоа што го прават. Nothing we can do.

Поентата ми е, државната пошта е финансирана од парите што ги плаќаме преку индиректните и директните даноци на државата. Па затоа и кај нив услугите се поветини, затоа што веќе си ги плаќаме преку даноците. ;)

Не знам колку е точно, но форумџии викаат дека може да се ценкаш да ја спуштат цената на тие "фиксни" трошоци кај DHL и FedEx,

Со федекс можда пратките ми биле декларирани како поефтини и така поминале?

Знаеш дека тоа е противзаконски? :sneaky:
 

itstheigyg

On your way to fame
21 мај 2017
579
614
Скопје
Законот вели дека во цената влегува и вредноста на поштенската услуга. Така да законски е тоа што го прават. Nothing we can do.

Поентата ми е, државната пошта е финансирана од парите што ги плаќаме преку индиректните и директните даноци на државата. Па затоа и кај нив услугите се поветини, затоа што веќе си ги плаќаме преку даноците. ;)

Не знам колку е точно, но форумџии викаат дека може да се ценкаш да ја спуштат цената на тие "фиксни" трошоци кај DHL и FedEx,Знаеш дека тоа е противзаконски? :sneaky:
Најубаво ценкање е подалеку од нив
Противзаконски е за тој што ја декларира, во случај кинезот од кај што сум купил.
 

TouchIT

On your way to fame
9 јули 2018
672
538
Bitola
Дали обичното DHL наплаќа царина и данок или само DHL Express? или пак подобро е со FedEx? вредност на пратката е 200 евра
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,419
1,369
Скопје
Дали обичното DHL наплаќа царина и данок или само DHL Express? или пак подобро е со FedEx?
царина на РМ наплаќа царина и данок .. кај сите .. прашање е само како се спроведува постапката (дхл ти зима 1500 федекс 2000 за нивното посредништво) .. царината и данокот е исти со било која пошта.
 

TouchIT

On your way to fame
9 јули 2018
672
538
Bitola
царина на РМ наплаќа царина и данок .. кај сите .. прашање е само како се спроведува постапката (дхл ти зима 1500 федекс 2000 за нивното посредништво) .. царината и данокот е исти со било која пошта.
што ако продавачот наведи пониска цена од реалната?
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,419
1,369
Скопје
што ако продавачот наведи пониска цена од реалната?
царина може да ти верува, или не и да ти побара доказ за плаќањето за да потврдиш .. или едноставно да го царини каталошки по нивно
 

phatass

Intern
20 јануари 2015
14
3
Поздрав пријателчиња.

Имам приајтел што сака да ми испрати компјутер без да платам воопшто. Дечкото се наоѓа во Германија и сака да ми испрати преку ДХЛ. Како иде процедура? Дали ќе треба нешто да се плати кога пакетот ќе стигне кај нас ?


Повторувам се работи за пакет кој што он сака да ми го испрати без јас да платам ништо.
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
5,428
4,845
Ethermine
www.facebook.com
Поздрав пријателчиња.

Имам приајтел што сака да ми испрати компјутер без да платам воопшто. Дечкото се наоѓа во Германија и сака да ми испрати преку ДХЛ. Како иде процедура? Дали ќе треба нешто да се плати кога пакетот ќе стигне кај нас ?


Повторувам се работи за пакет кој што он сака да ми го испрати без јас да платам ништо.
Ке си платеш данок и царина за отпакување на производот/компјутерот. Иако ти е пишан поклон и како поклон ти иде пак се плаќа.
 

phatass

Intern
20 јануари 2015
14
3
Ке си платеш данок и царина за отпакување на производот/компјутерот. Иако ти е пишан поклон и како поклон ти иде пак се плаќа.
Колку би дошло царина и данок од прилика за компјутер? Колку би требал да платам по твое мислење ?
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
5,428
4,845
Ethermine
www.facebook.com
Колку би дошло царина и данок од прилика за компјутер? Колку би требал да платам по твое мислење ?
Не знам како иде тој принцип и како го проценуваат али све е под знак на среќа.
 

Maki_SM

Gaining Experience
28 јуни 2012
79
128
ДХЛ е класична бирократска банда , додколу мислите да ја уптребувате само документи испраќање преку неа . Од лично искуство не би испраќал ништо па дури ни лични предмети , приватна своина и со кои пак сум имал проблем . Со нив се случуваше производи кои се веќе еднаш влезени и царинети кај нас , кога иститие се препратени поради рекламација или гаранција повторно да бараат и поведуваат царински постапки само кокку да земат за лежарина и папирологија... Во многу случаеви царина 5 до 10 долари а нивните услуги 50 - 60 долореси ..
 

itstheigyg

On your way to fame
21 мај 2017
579
614
Скопје
Поздрав пријателчиња.

Имам приајтел што сака да ми испрати компјутер без да платам воопшто. Дечкото се наоѓа во Германија и сака да ми испрати преку ДХЛ. Како иде процедура? Дали ќе треба нешто да се плати кога пакетот ќе стигне кај нас ?


Повторувам се работи за пакет кој што он сака да ми го испрати без јас да платам ништо.
Ако праќа со дхл нека оди со DHL Parcel(eCommerce?) ако може, наместо DHL express
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
4,460
13,567
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Ducky One2 SF
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Момци, мислам дека сите веќе знаеме како функционира ДХЛ, ТНТ, УПС. Мислам дека нема потреба од тупење на темата дека се вакви или онакви, они имаат услуга која кошта и тоа е тоа. За жал, неретко, нема друга опција освен нив и за жал се наоѓаме кадешто се наоѓаме и тоа е тоа.
Мислам дека сите сме свестни дека ако нарачаме нешто од 25 евра, дека ќе имаме уште 40-50 евра додатен трошок на тоа. Не постои такво нешто како логика, како тоа за нешто од 25 евра треба да платам 40 евра плус, едноставно тие се законите и тие се нивните цени на услуги.
Мене повеќе ме нервираше што порано мораше да се оди до кај нив, ама сега ДХЛ барем а и ТНТ, ти праќаат мејлче и ти ја доставуваат пратката и си плаќаш сите трошоци на лице место.

Скапо е, ама ако нема поефтина опција тоа е.
 

Maki_SM

Gaining Experience
28 јуни 2012
79
128
Поздрав пријателчиња.

Имам приајтел што сака да ми испрати компјутер без да платам воопшто. Дечкото се наоѓа во Германија и сака да ми испрати преку ДХЛ. Како иде процедура? Дали ќе треба нешто да се плати кога пакетот ќе стигне кај нас ?


Повторувам се работи за пакет кој што он сака да ми го испрати без јас да платам ништо.

Царината на комјутерските делови е 5 % . Така и онака , дали со ДХЛ дали со обична забрзана пошта ( мојот пример е со UK Royal Mail ) кој има тракинг и сите марифети , ќе мораш да одиш и да си платиш на лице место царинските давачки ...

Мојот пример со нашиот ДХЛ што морав да одам до Куманово :rolleyes: скоро , Аеродром Царинска достава да платам царински трошкови , па да се враќам назад до свирипичино каде што е лоциран ДХЛ за прво да ги платам нивните безобразни цени за услугите за да на крајот чекам половина час 5 торица да истовараат едно комбенце за да си подигнам пратката.. Затоа совет , има други начини да поминете во рамките на нормалното .

Инаку да се разбереме не го плукам глобалниот ДХЛ туку токму овој нашиот
Како пример пратка испратена од друга земја до тука кошта 40 евра , истата пратка да ја вратам од кај нас кошта 75 евра (n) .Како е тоа можно ?
 

itstheigyg

On your way to fame
21 мај 2017
579
614
Скопје
Како пример пратка испратена од друга земја до тука кошта 40 евра , истата пратка да ја вратам од кај нас кошта 75 евра (n) .Како е тоа можно ?
За пратка од кина 30 USD за достава, го врти цел свет и стига за 6 дена, кај нас 1600 денари административни трошоци за да испратат 3 пдф документи до царина :)
Мислам дека овие цени се затоа што немаат многу работа и за да испаднат у позитива мора вака да наплаќаат.
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
3,197
3,779
Имам приајтел што сака да ми испрати компјутер без да платам воопшто. Дечкото се наоѓа во Германија и сака да ми испрати преку ДХЛ. Како иде процедура? Дали ќе треба нешто да се плати кога пакетот ќе стигне кај нас ?


Повторувам се работи за пакет кој што он сака да ми го испрати без јас да платам ништо.
А да најде некој камионџија што иде навака? Фиксна цена за него, ни царини, ни даноци ни дехаели...
 

dino

Gaining Experience
5 јули 2009
481
143
Поздрав пријателчиња.

Имам приајтел што сака да ми испрати компјутер без да платам воопшто. Дечкото се наоѓа во Германија и сака да ми испрати преку ДХЛ. Како иде процедура? Дали ќе треба нешто да се плати кога пакетот ќе стигне кај нас ?


Повторувам се работи за пакет кој што он сака да ми го испрати без јас да платам ништо.
Пратен лаптоп од УК, давачки кон дхл имав 1000ден. складишнина + 593ден декларација и нормално 5% ддв. Лаптопот превземен од дхл во понеделник, во вторник царини марини, во среда ми беше доставен.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk
 

phatass

Intern
20 јануари 2015
14
3
Пратен лаптоп од УК, давачки кон дхл имав 1000ден. складишнина + 593ден декларација и нормално 5% ддв. Лаптопот превземен од дхл во понеделник, во вторник царини марини, во среда ми беше доставен.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk
Има ли некоја врска тежината на пакетот? Сепак компјутер со деловите и се е потежок него лаптоп ?
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,419
1,369
Скопје
Има ли некоја врска тежината на пакетот? Сепак компјутер со деловите и се е потежок него лаптоп ?
за царина не, освен што ќе падне у очи голем пакет (за обична пошта), на курирска не мења големина .. ќе ти смени во цена за испорака, пошто поштиве најчесто наплаќаат по волумен/тежина.
 

omegaRED

Unstoppable
13 септември 2011
2,412
3,030
Скопје
omegaRED's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5800X & NZXT Kraken X63
Motherboard
ASUS TUF Gaming X570 Plus
Storage
2xSilicon Power P34A80 1TB, 6TB WD Red + 2TB Toshiba +1TB WD Blue
PSU
CoolerMaster Vanguard V1000
RAM
4 x 8GB Kingston HyperX @ 3600 MHz
Video card
MSI RTX 3080 Suprim X
Case
NZXT H710i black/white
Mouse
Logitech G903 Lightspeed
Keyboard
MSI Vigor GK50 low profile
Audio
SteelSeries Arctis Pro Wireless & Logitech X540
Monitor
LG UltraWide 38WN95C-W
OS
Windows 10 x64 Pro
Има ли некоја врска тежината на пакетот? Сепак компјутер со деловите и се е потежок него лаптоп ?
Каква врска има тежината со царината или давачките? 1.000 денари се за лежарина - независно дали е за пакетче мастики или ете, лаптоп, 600 денари за документи, такси и "услуги".

Овде не е вклучена поштарината.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,156
Мислења
879,160
Членови
30,784
Најнов член
edwardleo
На врв Дно