1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Card Reader на лаптоп

Дискусија во форумот 'Преносни компјутери и таблети' започната од mihovkris, 20 Април 2018.

 1. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,018
  722
  1 Јуни 2016
  Не дека го користам којзнае колку, ама притребува.
  Значи го дава дека постои во Device Manager, да му мавнам Uninstall и пак Scan for changes го инсталира, пробано Enable/Disable џабе е.
  Проблемот е, ја ставам картицата и воопшто не детектира дека постои, не ја ни појавува. Пробано со три читачи, пробано на уште два лаптопи, секаде функционира.
  Исто пробано е со старото добро „дувни и ќе проработи“ :D

  Чаре, или отидено е внатре во читачот нешто ?
   
 2. krema

  krema
  Professor

  9,500
  9,197
  24 Јуни 2009
  Машко
  Пробај со лајв линукс, ако и таму е исто тогаш е контролерот дувнат.


  Sent from my ипхоне using Tapatalk
   
 3. Astro

  Astro
  Guru

  6,164
  8,494
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Или има фатено оксид на контактите или некое флет кабелче внатре што се штека на плочата е скинато или откачено. Отвори-провери.
   
 4. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,018
  722
  1 Јуни 2016
  Пробано, јок :/
  Залемен е контролерот на матичната,, нема кабелче.
   
 5. masterficx

  masterficx
  Gaining Experience

  1,346
  348
  5 Јули 2009
  А усбиња ти чита компјутеров ?
   
 6. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,018
  722
  1 Јуни 2016
  Јеп. Нема проблеми тоа. И со драјвери и све пробано. Ништо, ќе си го користам Card Reader-от на УСБ тогаш (копира мноооогу побавно затоа сакав да го управам Built in читачов :D )
   
 7. masterficx

  masterficx
  Gaining Experience

  1,346
  348
  5 Јули 2009
  Многу интересна работа. Немам видено лаптоп со расипан кард ридер. Дали имате нешто истурено на него до сега или тастатура да сте менувале или да има некој друг проблем во моментов лаптопот ?

  Кој модел на лаптоп е ?
   
 8. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,018
  722
  1 Јуни 2016
  Не не. Ништо истурање или нешто такво, ниту пак менувано.
  Инаку ASUS K550JX.
   
Слични теми
 1. tazeclence
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  1,163
 2. xenon
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  1,078
 3. Steff_Maja
  Одговори:
  9
  Прегледи:
  794
 4. Oktar
  Одговори:
  8
  Прегледи:
  573
Вчитување...

Сподели

Вчитување...