• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Canon Inkjet

angjeleski

Intern
23 април 2007
202
11
Здраво. Можеби сте читале мои постови за тоа колку не ги сакам injet принтерите бидејќи имав лоѓо искуство и си купив ласерски црно бел пред некое време, но сепак за колор принт се навистина ефтини и сакам да купам некој Canon inkjet. Кажете ми какво искуство имате со нив??
Поточно ме интересира колку е возможно дополнување на кертриџ бидејќи слушнав дека тоа е многу полесно од Epson-ите.
Ако навистина лесно може да се дополнува кертриџот тогаш ќе купам Canon :D

Поздрав :bye1:
 

Angel

Intern
21 април 2007
314
27
Zavisi koj Canon e. Se punat ama i se kvarat. Jas sum povekje za Epson. Najlesno se punat tie. I najmnogu zamenski ima.
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.810
83
Јас користам Епсон и сега за сега сум презадоволен имам Epson Stylus D120 со дупло црно полнење и супер е.Една оргинална боја е 570 денари и мислам дека не е скапо.Пиратската боја е околу 370 денари па мислам дека повише се исплати оргинална да се земеш
 

MARTIN_MKD

Intern
27 ноември 2007
419
2
Јас користам Епсон и сега за сега сум презадоволен имам Epson Stylus D120 со дупло црно полнење и супер е.Една оргинална боја е 570 денари и мислам дека не е скапо.Пиратската боја е околу 370 денари па мислам дека повише се исплати оргинална да се земеш

Дали запечува бојата, оти тоа им е најголема мана на инк џет печатачите
 
M

Mr.Alien

Гостин
Не само тоа. ЕПСОН се најлесни за правење инфузија за боите!
 

Angel

Intern
21 април 2007
314
27
Дали запечува бојата, оти тоа им е најголема мана на инк џет печатачите

Zavisi kolku cesto go koristish. Ako go zaboravish so meseci, i originalnata znae da npravi problem. Jas imam Epson R300 so infuzija od strana i epten sum zadovolem. Ponekogash se zaboravam shto se printam. Inaku novite Epson mnogu poretko zapechvaat i so originalni, a i so zamenski kertridzi.
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.810
83
Дали запечува бојата, оти тоа им е најголема мана на инк џет печатачите

Па за да не ти запечат боите би требало барем по 1,2 страни неделно да принташ за да биде во форма а со правилна употреба не би требало да дојде до тоа
 

dulemk

Gaining Experience
11 јануари 2008
1.049
53
Епсон е подобро за земање од какон во државава барем, заради цената на боите највеќе.
 

Angel

Intern
21 април 2007
314
27
А што значи ова не разбирам?
Ова значи дека во главата на принтерот, наместо кертриџи се става еден сет кој се поврзува со надворешен систем во кој има боја. Така принтерот по принцип на вакуум се напојува со боја. Скоро ист принцип како инфузија во медицината.:D
DSC02777_resize.jpg

c90mu2.th.jpg
 

angjeleski

Intern
23 април 2007
202
11
Епа добро дечки :D Само го потврдивте она што го размислував и купив епсон D92 (поклон за девојками:D) и сега ќе купам уште еден за мене. И тоа е точно дека новите глави на EPSON тешко запечуваат затоа што почнале да користат некоја нова технологија... најверојатно технологија украдена од CANON која ја користат како превенција од запечување.

Единствен проблем е што јас многу обожавам да чепкам и одма би сакал да почнам да ги рчкам кертриџите и да ги полнам сам како што направив со претходниот EPSON ама ресетерот за чиповите веќе нема да ми пасува на овие новиве модели затоа што имаат нови чипови и сеуште нема ресетер за нив :plachko2: а за CISS систем (инфузија) не ми се даваат толку многу пари..
 
M

Mr.Alien

Гостин
@Angel

Congratulations! :D:bravo:
И да додадам дека на овој начин чипот од кертриџот никогаш не прима информација дека е празен.
А што е поголема тубата со бои, се пониска е цената.
Е сега, колку и што се принта, тоа е индивидуално. Согласно со тоа и исплатливоста на инвестицијата (која сепак е мала).
Позади фискултурно можеш да набавиш нови EPSON принтери комплет со инфузија. Цена - зависно од моделот, а мислам дека можеш и свој да однесеш за вградување на ова "помагало".
 
M

Mr.Alien

Гостин
@angjeleski

Во самата боја во кертриџите е вметната (немам појма како, со каков процес) посебна дополнителна течност чија улога е подмачкување на дизните, т.е. каналчињата. Таа ја нема во рефилите и неоригиналните течности. За тоа препорачуваат после два-три неоригинални да се вгради еден оригинален кертриџ.
Ова од извори блиски до...една фирма која продава EPSON.
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.810
83
Затоа Епсон се најдобри затоа што нивните глави тешко запечуваат ако се користат оргинални бои,а и во случај да се користат обични бои ризикот за запечување е помал.А тоа дека Епсон ја украл технологијате за запечување од Канон не ми се верува многу пошто сега сите принтери поновите се продаваат со слична технологија само различно име
 

dulemk

Gaining Experience
11 јануари 2008
1.049
53
Затоа Епсон се најдобри затоа што нивните глави тешко запечуваат ако се користат оргинални бои,а и во случај да се користат обични бои ризикот за запечување е помал.А тоа дека Епсон ја украл технологијате за запечување од Канон не ми се верува многу пошто сега сите принтери поновите се продаваат со слична технологија само различно име

Канон се подобри во тој поглед зошто користат друга технологија малце поразлична од inkjet која се вика bubblejet и која работи на принцип на плукање на бојата а не на шприцање. Ама во принцип нема некоја разлика.

Ама сепак гласам за епсон заради цената пред се на одржавање.
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.810
83
Канон се подобри во тој поглед зошто користат друга технологија малце поразлична од inkjet која се вика bubblejet и која работи на принцип на плукање на бојата а не на шприцање. Ама во принцип нема некоја разлика.

Ама сепак гласам за епсон заради цената пред се на одржавање.

Кај мене на принтерот има налепница на која пишува Dura Brite Ultra Ink новите Епсон на Ink работат на ова мастило кои има многу добар пигмент
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.663
Мислења
889.226
Членови
31.504
Огласи
34
Најнов член
formula-1
На врв Дно