• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Canon 80D + Canon EF-S 17-55mm f/2.8 IS USM

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Oktar

Epic
23 октомври 2012
3,941
12,052
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
После речиси две години другарување, чукна часот на нашата разделба. Јас и мојот ДСЛР се раздвојуваме. Апаратот е во супер-ултра-одлична состојба, чуван и пазен како очите во главата а пред месец дена и беше на третман во Пикс+ на детално чистење на сензорот.
Не верувам дека треба да постирам тука спецификации, оние што се заинтересирани знаат што е канон 80Д.
Апаратот е одличен, супер сензор, добар динамички опсег, се на се, одличен all-rounder. Моделот е познат и како одличен за видео.

Цена 750 Евра.
20181117_095714.jpg20181117_095726.jpg 20181117_095753.jpg

Овој објектив, иако е постар модел, сеупте е актуелен и се произведува и продава баш поради тоа што е одличен. Оштар е, брз и прецизен. На предното стакло има две ситни грепки со кои го купив, но верувајте дека немаат никакво влијание на крајниот резултат.
Објективот е одличен и за видео поради фиксиот отвор во зелото подрачје па така нема затемнување при зумирање.
Цена 400 Евра.
20181117_095856.jpg 20181117_095914.jpg

Двата уреди во комплет се одлична комбинација за ентузијаст и нудат супер можности за фотографирање.

За комплет може да се спушти цената уште за некое евро, прво ги нудам тука пред да објавам по берзите, се надевам дека некој фото ентузијаст ке се израдува. Да напоменам дека опремата е купена од странство и нема кутии, но е коммплетна, т.е. батерија, полнач, упатство... Може да се убаци и некој УВ филтер ако се договориме.

Слики од конкретните уреди може да се видат во темата за фотографија.

П.С. Најверојатно за кусо време ке има на продажба и Токина 11-16 ф/2.8 и Канон 50мм ф/1.8.

П.П.С. @Avid Еве го 3000-тиот пост, се надевам дека од овој пост покрај неколку лајкови ке добијам и некаква парична надомест :D
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,126
27,391
kalco.ru
Се извинувам за Офтопик али вероватно и други би ги интересирало.
Што планираш да зимаш одкако ќе го продадеш?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

Oktar

Epic
23 октомври 2012
3,941
12,052
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Веќе зедов, несмее да се деси домаќинството да остане без апарат :D
Сега сум Фул Фремјм момак. Инаку решив да направам разумен компромис и да земам 6Д иако постојано целев накај 5Д, ама сепак е значително поскап а реално не е толку подобар, барем не за мене.

Сега сум во поход на повраток на потрошените средства...

20181116_175725.jpg
 
 • Ја почнал/а темата
 • #4

Oktar

Epic
23 октомври 2012
3,941
12,052
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Нови цени, Телото 45.000 МКД, а објективот 23.000 МКД.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5

Oktar

Epic
23 октомври 2012
3,941
12,052
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Нова цена, 40К за телото и 20к за објективот. За комплет, ќе се договориме, титнете, јас ке ви се јавам на мој трошок.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

Oktar

Epic
23 октомври 2012
3,941
12,052
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
36.000 + 19.000
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

Oktar

Epic
23 октомври 2012
3,941
12,052
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
35+18
 
 • Ја почнал/а темата
 • #8

Oktar

Epic
23 октомври 2012
3,941
12,052
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Новогодишно/божиќна/свети николовска промоција, го продавам телото (се мисли на канонот) за 31.000 и објективот за 15.000. Пониско од оваа цена само во случај да ми падне апаратот и да се скрши, па со тоа да му падне и цената.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

Oktar

Epic
23 октомври 2012
3,941
12,052
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
80D го напушти Октаровиот дом, останува уште објективот на продажба.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #11

Oktar

Epic
23 октомври 2012
3,941
12,052
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
BUMP???
 
 • Ја почнал/а темата
 • #12

Oktar

Epic
23 октомври 2012
3,941
12,052
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Само да ве потсетам...
 
 • Ја почнал/а темата
 • #13

Oktar

Epic
23 октомври 2012
3,941
12,052
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Објективот е сеуште достапен за неверојатни 15.000 денари.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #14

Oktar

Epic
23 октомври 2012
3,941
12,052
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
бамп...
 
 • Ја почнал/а темата
 • #15

Oktar

Epic
23 октомври 2012
3,941
12,052
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Бамп :(
 
 • Ја почнал/а темата
 • #16

Oktar

Epic
23 октомври 2012
3,941
12,052
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Нова и екстремно убава цена за објективот, неверојатни 12.390 денари!
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,598
Мислења
821,491
Членови
28,251
Најнов член
Tomaz
На врв Дно