• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Canon 800D , noise problem

  • Ја почнал/а темата
  • #1

djpece

Intern
5 мај 2021
4
0
Zdravo,
Kupiv Canon 800D od 2018 so 14.000 (shutter count). Aparatot izgleda deka e socuvan i vo red. Leka Canon 55-250mm STM, no:
Pri generiranje na RAW fajlovi, istite gi vadi so OGROMEN NOISE/GRAIN, iako e slikano na nisko ISO (200-400). Pri fotografiranje na RAW + .JPG, jpg fajlot e solidno procesiran od samiot aparat.
Za da se otstrani NOISE-ot vo Light room potrebno e LUMINANCE da se zgolemi mnogu, no so toa drasticno se gubi ostrinata(Sharpness) na fotografijata
NA sledniot link se staveni nekoi test fotografii RAW + jpg, cisto za sporedba.
237.73 MB folder on MEGA


Problemot go voociv bidejki do sega koristev Canon 1200D so istata leka i fotografiite vo RAW gi davase sosema normalno( nrebraboeni so normalno ocekuvan noise, koj podocna vo Light room lesno se otstranuvase).

Ve molam za sovet, odnosno dali nesto moze da e defektno so aparatot i kade bi mozel da go odnesam na proverka, ili jas si "tripuvam"

Blagodaram odnapred
 

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
530
668
Bitola
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 3.8GHz & DeepCool IceWind Pro
Motherboard
B350 Gaming Plus
Storage
256 SSD EVO
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
Ripjaws V DDR4-3000 64GB
Video card
Radeon RX 580
Case
DeepCool
Mouse
MX Master
Keyboard
G.SKILL KM570 MX
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D, Dell U2414H
OS
Windows 10
Има повеќе шум од шо би требало да има во просек, ама можи тоа да зависи од сензорот. Добро би било да пратиш иста слика сликана на 200,400,800 и 1600 да видиме како реагира шумот. Ама не би рекол дека е огромна количина на шум ова.

Ти препорачувам да видиш туторијал како се прави Noise Reduction, има техники. Инаку во CameraRaw ја отворив првата слика, со малку Noise Reduction се среди до солидно ниво, а не изгуби детали. (патем, провери да не ти е Sharpen на 40ка по default во лајтрум, и тоа го преувеличува шумот)

Сликава ти е сликана со 1/1250, f8, ISO 400. Зошто?
Можиш да одиш со помал shutter, помалку бленда и со тоа помалку ISO. (особено за слика како првата)
Гледам дека сликава нема многу детали, а тоа е изгледа резултат на објективот шо го користиш.

Вака ми изгледа дека е во ред, 800D немаат некој добар сензор сами по себе. Ама дај сликај како шо ти предложив погоре, ќе можи подетално да утврдиме дали има проблем. Исто така, ако имаш фиксен квалитетен објектив сликај со таков.
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,143
12,721
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Мене ми делува нормално, сликај нешто поблиску до тебе.


Птица-1
by Ratko Dodevski, on Flickr
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

djpece

Intern
5 мај 2021
4
0
Здраво дечки,
Ви благодарам за интересот.
Викеднов се обидов да направам тест меѓу двата модела на фотоапарати (1200D i 800D) со скоро исти услови. Леќите користени се исти: 50mm f 1.4 USM i 55-250mm STM.
Со 1200Д е сликано дури и пред зајдисонце (во полоша осветленост).
На линковите се групирани тестните слики од двата модела:
800D 1.88 GB folder on MEGA
1200D 2.01 GB folder on MEGA

Се надевам дека ќе ми помогнете. Знам дека нема ОГРОМНА разлика, меѓутоа јас сепак гледам многу полош квалитет (многу повеќе NOISE) а со тоа и помалку оштрина на 800D кој треба да биде далеку подобар од 1200D.
Разликите ги приметувам особено при кроп на сликите (бидејки сакам да сликам птици).

П.С На сликите им правам и пост процесинг во лајтрум, но сепак со намалување на NOISE кај 800Д, премногу се губи од детали и оштрина, за разлика од истото кај фотографиите од 1200Д.
Дополнително приметив дека на иста природна осветленост, кај 1200Д има многу повеќе бои/детали. Се забележува кај фотографиите со птици на врв на гранки.

Ви благодарам однапред на помошта. (или барем упатете ме кај некој експерт, поминав до сега низ два сервисни центри)
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,750
11,226
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Немам искуство со канон. По логика понова камера, сензор и процесор кој има далеку подобро максимално ИСО би требало да има помалку шум. Но сепак станува збор за 18 наспроти 24 мегапиксели. 18 на иста површина од сензор можеби ќе имаат помалку шум.

Но како што ти посочија пробај да си поиграш со сетинзите за шарпенинг т.е. види дали камерата аплицира некакви алгоритми на роу фајловите.

Ажурирај фирмвер на камерата.

Однеси во канон овластен сервис да проверат.

Ова тешко дека е некој репер но сепак пробај спореди роу фајлови со некој кој има 800D. Можеби на светски форуми за фотографија.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

djpece

Intern
5 мај 2021
4
0
Немам искуство со канон. По логика понова камера, сензор и процесор кој има далеку подобро максимално ИСО би требало да има помалку шум. Но сепак станува збор за 18 наспроти 24 мегапиксели. 18 на иста површина од сензор можеби ќе имаат помалку шум.

Но како што ти посочија пробај да си поиграш со сетинзите за шарпенинг т.е. види дали камерата аплицира некакви алгоритми на роу фајловите.

Ажурирај фирмвер на камерата.

Однеси во канон овластен сервис да проверат.

Ова тешко дека е некој репер но сепак пробај спореди роу фајлови со некој кој има 800D. Можеби на светски форуми за фотографија.
Фала за инфо,
Меѓутоа, го однесов кај два сервисери (и два овластени) кои не можеа да утврдат дали и во што е проблемот, особено што се работи за детали на фотографија а не хардверски дел.
Тестовите што ги направив се доволна споредба за да се детектира разликата.
Останува да сменам фирмвер, а од сетирања беа исти на двата апарати.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

djpece

Intern
5 мај 2021
4
0
Има повеќе шум од шо би требало да има во просек, ама можи тоа да зависи од сензорот. Добро би било да пратиш иста слика сликана на 200,400,800 и 1600 да видиме како реагира шумот. Ама не би рекол дека е огромна количина на шум ова.

Ти препорачувам да видиш туторијал како се прави Noise Reduction, има техники. Инаку во CameraRaw ја отворив првата слика, со малку Noise Reduction се среди до солидно ниво, а не изгуби детали. (патем, провери да не ти е Sharpen на 40ка по default во лајтрум, и тоа го преувеличува шумот)

Сликава ти е сликана со 1/1250, f8, ISO 400. Зошто?
Можиш да одиш со помал shutter, помалку бленда и со тоа помалку ISO. (особено за слика како првата)
Гледам дека сликава нема многу детали, а тоа е изгледа резултат на објективот шо го користиш.

Вака ми изгледа дека е во ред, 800D немаат некој добар сензор сами по себе. Ама дај сликај како шо ти предложив погоре, ќе можи подетално да утврдиме дали има проблем. Исто така, ако имаш фиксен квалитетен објектив сликај со таков.
Hi,
Извини што замарам ама дали успеа да ги видиш тестните фотографии . иковите се долу во коментар?
Благодарам однапред
 

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
530
668
Bitola
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 3.8GHz & DeepCool IceWind Pro
Motherboard
B350 Gaming Plus
Storage
256 SSD EVO
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
Ripjaws V DDR4-3000 64GB
Video card
Radeon RX 580
Case
DeepCool
Mouse
MX Master
Keyboard
G.SKILL KM570 MX
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D, Dell U2414H
OS
Windows 10
Hi,
Извини што замарам ама дали успеа да ги видиш тестните фотографии . иковите се долу во коментар?
Благодарам однапред
немав многу време да ги прегледам сите, ги споредив само 5658 од 800D, наспроти 5718 од 1200D
не гледам проблем во шумот, 800D има значително повеќе детали

јас не би се секирал многу, ми изгледа дека се е во ред
 

mdeni

Unstoppable
24 септември 2012
3,931
3,657
Фактори ресет да не има некои сетинзи изместени. Ако не бива, тоа е тоа од Канон.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,035
Мислења
854,889
Членови
29,642
Најнов член
cut011983
На врв Дно