1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Canon 60D не се вклучува

Дискусија во форумот 'Дигитални апарати, камери и слично' започната од toshex, 12 Јануари 2020.

 1. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,463
  4,782
  18 Септември 2013
  Машко
  Здраво, од завчера имаме проблем со камерава. Едноставно не се вклучува. Батеријата е оригинал и е полна (пробана на 80D). Пробано со вадење на батерија, леќа и картица и држење на шатер копчето (притиснато до крај) 30 секунди (што според гуглање и гледање на јутуб би требало да ресетира таму ерори во камерата) и потоа ставање батерија и проба вклучување, а потоа и леќа и пак проба - ништо.

  Пробано и притискање на копчето за затварање на вратичката за батерија со пластичен pry tool (за да се елиминира можда проблем со вратичката да не го притиска добро) - ништо.

  Значи завчера работеше супер камерава, у меѓувреме не е правено ништо освен менувано леќа и полнето батерија... шо може да се има десено? Уште нешто друго да се проба или нема друг спас и мора на мајстор? Кој сервисер го препорачувате за дијагноза/поправка?
   
 2. xenon

  xenon
  Guru

  3,791
  9,443
  15 Јануари 2011
  Машко
  Избриши ги контактите на навојот, при промена на објектив да не си направил некаков спој макар да не е до тоа. Исчисти ги и контактите на батеријата.
   
  На stefan_off му/ѝ се допаѓа ова.
 3. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,463
  4,782
  18 Септември 2013
  Машко
  Фала на одговор. Како да ги исчистам? И како е можно тоа коа стално на исклучен апарат менувам објективи.

  Испратено од s8+ преку IT.mk форум апликација
   
 4. CBB_6

  CBB_6
  On your way to fame

  147
  521
  9 Декември 2016
  Машко
  Памучно стапче за уши чистење натопено со алкохол, ќе ги досегниш со него контактите на батеријата внатре во грипот.
  Исто помини ги и контактите на металниот прстен на телото за објективот. Па пробај дали ќе кажи нешто.
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,572
  4,003
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Odnesi go u pix plus na servis.
  Sumljam na hardverski defekt na ploca.
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 6. smole

  smole
  Unstoppable

  3,190
  3,705
  18 Април 2007
  ZUM Servis - Не знам како работи човеков бидејќи не сум носел ништо кај него.
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 7. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,463
  4,782
  18 Септември 2013
  Машко
 8. smole

  smole
  Unstoppable

  3,190
  3,705
  18 Април 2007
  Никоните ги праќаат во Белград на сервис или нивен сервисер доаѓа еднаш месечно во СК.

  За Канон не знам каков е сервисот и дали го има.
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 9. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,463
  4,782
  18 Септември 2013
  Машко
  Со чистење на контактите ништо не се промени. Ќе го однесам на сервис до пикс прво, ако немаат сервисер или не знаат шо му е ќе го однесам и до видеодата а потоа и до вакви фејсбук сервисери као крајна мера.
   
 10. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,667
  10,931
  23 oктомври 2012
  Машко
  Батали Пикс+ и Видео Дата. Контактирај го дечково. Слушај го Брус.
   
  На toshex и damil им се допаѓа ова.
 11. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,572
  4,003
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Acko e legenda !
   
  toshex, damil и на Oktar им се допаѓа ова.
 12. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,667
  10,931
  23 oктомври 2012
  Машко
  Брус е легенда и ако Брус го препорачува Ацко, тоа значи дека треба да се иде кај Ацко. Брус не греши... најчесто...
   
  На toshex и damil им се допаѓа ова.
 13. damil

  damil
  On your way to fame

  765
  812
  2 Јануари 2015
  Машко
  Човекот е изузетно спремен, способен и фер. Препорака и од мене.
   
  На toshex и Oktar им се допаѓа ова.
 14. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,463
  4,782
  18 Септември 2013
  Машко
  Супер! Ви благодарам многу. Ќе го додадам веднаш и ќе му пишам што е проблемот.
   
 15. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,572
  4,003
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Ko ke se vides so nego spomni mu do kade e so igrata erepublik :p
   
 16. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,463
  4,782
  18 Септември 2013
  Машко
  Му пишав на ФБ и го додадов се надевам ќе врати.
   
 17. Маша

  Маша
  On your way to fame

  263
  565
  24 Април 2007
  Женско
  8 Mutual Friends со Ацко, а ја не сум чула за него... shame on me! Само за Канони е тата-мата или и Никони? Му ја излистав артилеријата, да не се разочарам од одговорот?! ;)
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,667
  10,931
  23 oктомври 2012
  Машко
  Општо за електроника, ама камери му се специјалност бидејки и он самиот е камерман. Не е расист и почитува и Канон и Никон и Сигма и Никор и Токина и Тамрон... Најбитно е што човекот е екстремно фер.
   
  На toshex и Маша им се допаѓа ова.
 19. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,463
  4,782
  18 Септември 2013
  Машко
  Да потврдам дека Александар ми врати на пораката во рок од еден ден, ептен услужлив и веднаш договоривме да ја погледне камерата најбрзо што може (деновиве). Рече дека имал такви случаи лично и он, дека се случува едноставно и ко што кажаа и членови тука ептен фер звучеше во проценките.

  Првична импресија феноменална и уште еднаш се покажува дека информациите на форумов се вистински и ко заедница сите добиваме со колективното искуство и споделување на истото овде.

  Огромна благодарност за препоракава до @Oktar, @Pane24 и @damil.
   
  На Sharlovski, TylerMkD, damil и уште 3 други им се допаѓа ова.
Слични теми
 1. Oktar
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  1,907
 2. bxxxn
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  311
 3. -Ata-
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  587
 4. moongose
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  380
Вчитување...

Сподели

Вчитување...