1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Canon 100D + RC4 (дали се компатибилни)

Дискусија во форумот 'Дигитални апарати, камери и слично' започната од bxxxn, 19 Јануари 2019.

Тагови:
 1. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  993
  1,128
  11 Март 2011
  Здраво,

  Пред некоја година купив Canon 100D, со далечинско RC4. Инаку апаратот го користам еднаш/два пати годишно, а далечинско не успеав никогаш да го проработам. Т.е. уште кога го купив го пробав далечинското и не успеав да сликам со него, т.е. немаше никаква реакција од апаратот. Сега после подолго време ми затреба далечинското и пак не работеше, купив нова батерија и исто.

  Прашањето ми е, дали
  - грешам, треба на апаратот да се вклучи некоја опција
  - дали далечинско никогаш не работело (доколку се компатибилни) или
  - ми продале далечинско што не е за овој апарат?

  Далечинското визуелно изгледа вака

  RC-4 Wireless IR Remote Control for Canon EOS 450D 400D 350D 300D 5D2 5D3 | eBay

  Да не се сфати погрешно, добро беше купувачкото искуство во PixPlus, луѓето беа коректни, поентата ми е да ја проработам некако комбинацијата.

  Благодарам,
  Б.
   
  Последна промена: 19 Јануари 2019
 2. Најдобар одговор:
  Пост #2 од Oktar, 19 Јануари 2019
 3. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,306
  9,550
  23 oктомври 2012
  Машко
  Јас користам RC-6 оригинал од Канон, исто го има во Пикс+ и е поефтино одколку на пазар3 што ги продава еден момак. Чудни работи се случуваат. Муабетот ми е, колку што гледам РЦ-6 е компатибилно и посочено од страна на канон на сајтот за 100Д. Тие командите за зум унзум незнам како би работел... Инаку за тригерираш со даљинскиот, само го ставаш драјв моде во селфтимер/ремоте и тоа е. Провери го евентуално со камера од телефон дали даљинацот работи односно дали праќа сигналче.
  Инаку претходно користев RC-5 и со тој даљинац мислам дека имав подобар домет, тој е постар модел, а RC-4 првпат гледам ама претпоставувам дека е библија стар модел и тоа стар завет, така да можно е да има и некоја некомпатибилност иако во принцип станува збор за многу прост IR пртокол.
   
  На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
 4. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  993
  1,128
  11 Март 2011
  Благодарам @Oktar :)

  Проработе, помогна комбинацијата: нова батерија + тест со камера + селфтимер/ремоте

  Практично се што кажа! :)

  Појма немам како не успеав претходно, важно пробував доста комбинации (меѓу кои и модовите на Канонот кои не се за далечинско) и веќе снемав идеи :)
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. bogoevski
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  2,333
 2. spiritBreaker

  Проценка Canon EOS 1200D

  Одговори:
  0
  Прегледи:
  363
 3. MetalGear
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  706
 4. Oktar
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  981
Вчитување...

Сподели

Вчитување...