• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Canon 100D + RC4 (дали се компатибилни)

• Ја почнал/а темата

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,200
1,281
Здраво,

Пред некоја година купив Canon 100D, со далечинско RC4. Инаку апаратот го користам еднаш/два пати годишно, а далечинско не успеав никогаш да го проработам. Т.е. уште кога го купив го пробав далечинското и не успеав да сликам со него, т.е. немаше никаква реакција од апаратот. Сега после подолго време ми затреба далечинското и пак не работеше, купив нова батерија и исто.

Прашањето ми е, дали
- грешам, треба на апаратот да се вклучи некоја опција
- дали далечинско никогаш не работело (доколку се компатибилни) или
- ми продале далечинско што не е за овој апарат?

Далечинското визуелно изгледа вака

RC-4 Wireless IR Remote Control for Canon EOS 450D 400D 350D 300D 5D2 5D3 | eBay

Да не се сфати погрешно, добро беше купувачкото искуство во PixPlus, луѓето беа коректни, поентата ми е да ја проработам некако комбинацијата.

Благодарам,
Б.

Последна промена:

Oktar

Epic
23 октомври 2012
3,949
12,067
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Јас користам RC-6 оригинал од Канон, исто го има во Пикс+ и е поефтино одколку на пазар3 што ги продава еден момак. Чудни работи се случуваат. Муабетот ми е, колку што гледам РЦ-6 е компатибилно и посочено од страна на канон на сајтот за 100Д. Тие командите за зум унзум незнам како би работел... Инаку за тригерираш со даљинскиот, само го ставаш драјв моде во селфтимер/ремоте и тоа е. Провери го евентуално со камера од телефон дали даљинацот работи односно дали праќа сигналче.
Инаку претходно користев RC-5 и со тој даљинац мислам дека имав подобар домет, тој е постар модел, а RC-4 првпат гледам ама претпоставувам дека е библија стар модел и тоа стар завет, така да можно е да има и некоја некомпатибилност иако во принцип станува збор за многу прост IR пртокол.

• Ја почнал/а темата

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,200
1,281
Благодарам @Oktar :)

Проработе, помогна комбинацијата: нова батерија + тест со камера + селфтимер/ремоте

Практично се што кажа! :)

Појма немам како не успеав претходно, важно пробував доста комбинации (меѓу кои и модовите на Канонот кои не се за далечинско) и веќе снемав идеи :)

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,647
Мислења
822,393
Членови
28,283
Најнов член
MilMil1998
На врв Дно