1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Call to undefined function dl() in....

Дискусија во форумот 'PHP, ASP, JSP (JavaServer Pages)' започната од peromk, 31 Март 2012.

 1. peromk

  peromk
  Intern

  39
  0
  17 Декември 2007
  Здраво,

  Како што кажува и темата - заглавив со Fatal error: „Call to undefined function dl() in...“. Го користам Wampserver 2.2 и се е во ред освен со наведената грешка што постојано ми ја јавува. Ве молам за помош бидејќи скоро се што се обидов да направам безуспешно.
  Како што разгледав по нет најверојатно станува збор за баг на php 5.3.5.

  Пробав со промена на php.ini:
  enable_dl = On
  extension=msql.dll (во случајов SourceGuardian loader)
  но безуспешно.

  Колку што успеав да разберам овој „баг“ всушност е измена направена во оваа верзија 5.3.5 - Disable dl() in CGI and FastCGI modes. Е сега, дали ова може да се смени и на кој начин (се разбира ако проблемот е тука)?

  Благодарам!
  dl_.jpg
   

Сподели

Вчитување...