1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Call and Surf VOIP

Дискусија во форумот 'VoIP' започната од GNU_D, 15 ноември 2008.

Колку често ви паѓа конекцијата со пакетот Call and surf :D ?

Анкета затворена (на) 20 ноември 2008.
 1. Ретко(1-2 денот)

  66.7%
 2. Често (> 5 пати на ден)

  16.7%
 3. Хаос (Останувате и пола ден)

  0 глас/а
  0.0%
 4. Дефект (немате по цели денови :D)

  0 глас/а
  0.0%
 5. Никогаш

  16.7%
 1. GNU_D

  GNU_D
  Intern

  46
  1
  31 Декември 2007
  Call and Surf VOIP [SOLVED]

  Здраво, како да го искористам VOIP -от што го нудат со Call and surf пакетот од мт-нет ?

  P.S> Ми треба за на ArchLinux.
   
 2. reng

  reng
  Intern

  683
  19
  13 Август 2007
  А да се јавеше во техничка подршка и контакт телефон за подршка на корисници, мислам дека ќе ти објаснат убаво. Не верувам дека тука има некој што е точно запознаен со истото и најсигурна информација е да се јавиш таму. Телефоните за контакт ги имаш на сметката и на договорот мислам.:D
   
 3. GNU_D

  GNU_D
  Intern

  46
  1
  31 Декември 2007
  И шо да му речам:
  „Hello, I like to crack your line, ow could you teach me how ?“.
  И сега треба да чекам една година за операторот да е достапен.

  Ако знаеш кажи, ако не ќе чекам друг.
  btw операторите на мтнет suck, they always blame you.
   
 4. reng

  reng
  Intern

  683
  19
  13 Август 2007
  Човек не можам да те дешифрирам, се надевам некој ќе те разбере. Ако сакаш да правиш нешто не легално овде не е местото да се информираш. Најди си некој што ти го кажал тоа и нека те подучи.
  Друга работа е тоа што не објасни што сакаш, а после второво мислење уште повеќе не е јасно што сакаш.

  Значи не користиш таков пакет, а сакаш да знаеш како другите го користат. Колку што сум запознаен за Voip јас на пример си користам програма слична на Skype и со 800 ден. зборам цела година скоро со странство. Не верувам дека може да се користи услугата бесплатно и ако не ја користиш преку интернет, тогаш ти треба специјален телефон.

  Те молам не ги напаѓај тие што пишуваат во твојата тема не е културно, некој сака да ти помогне, а ти го напаѓаш. Со таквиот однос ништо нема да дознаеш ова само совет до тебе.:ha:
   
 5. GNU_D

  GNU_D
  Intern

  46
  1
  31 Декември 2007
  Aбе ништо не сакам не легално, ама тие ми ветија „Ти даваме Free VOIP“, а не кажаја овде и овде на оваа адреса со тоа и тоа програмче се конектираш, цел сајт му го пребарав, нема ништо за VOIP-от.

  П.С: Извини ако те навредив нешто.
   
 6. GNU_D

  GNU_D
  Intern

  46
  1
  31 Декември 2007
  Всушност не ми треба чудово, ама љубопитен сум да знам како работи, ако плаќам за тоа чудо(користејќи го или не).

  Добро, вака причината оти не прашувам оператор е таа дека треба да го убијам, постојано ми блада нешто и ме врти надвор од тоа што го прашувам.
   
 7. reng

  reng
  Intern

  683
  19
  13 Август 2007
  Може има нешто што не знам ама според она што го пишува за пакетите на Call & Surf Comfort го нудат следново:

  Вкупниот меѓународен сообраќај кон фиксните дестинации во промотивниот период е ограничен на 10 часа месечно. Ако оваа вредност се надмине, важат регуларните цени. Разговорите кон мобилните дестинации во меѓународниот сообраќај се со попуст од 20% и 30% во зависност кој тарифен пакет се користи. По завршувањето на промотивниот период, важи попуст од 20% и 30% (во зависност од користениот пакет) и за фиксни и за мобилни дестинации без разлика колку долго се разговара.

  Значи не знам кој те информирал дека нудат бесплатни Voip услуги. Она што ти го нудат ти е веќе активирано и во промотивниот период имаш 10 часа бесплатни разговори со некои поголеми земји. Значи ако го имаш пакетот Call & Surf Comfort веќе имаш 10 часа бесплатни Voip разговори нема што плус да се прави и да се подесува, само треба да видиш со кои земји ти важи.

  Значи нема бесплатни Voip услуги затоа не може ни да ги најдеш на интернет. Ако сакаш Voip разговори повеќе од она што го имаш во пакетот што го користиш, тогаш преку програми слични на Skype може да користиш преку интернет или некои компании нудат слични такви услуги само треба да си купиш специјален телефон.

  едит: Значи уште еднаш ќе ти повторам со самото вртење во земјите опфатени како што се следниве: Австрија, Франција, Германија, Велика Британија, Грција, Италија, Канада, Швајцарија, Турција и САД, се користат тие 10 часа бесплатни, нема никакви дополнителни подесувања, само вртиш и толку е на сметката кога ќе ти дојде ќе бидат означени како искористени бесплатни меѓународни разговори.
   
 8. reng

  reng
  Intern

  683
  19
  13 Август 2007
  Бидејќи немаш опција на анкетата за никогаш, еве јас тука ќе ти кажам дека интернетот никогаш не ми паѓа. Освен што мора да ми се смени IP адресата на секој 6 саати. Ти имаш некој проблем со техничката подршка со линијата или пак не си го поврзал switcher-от на почетокот од телефонската линија од кого треба да оди кабел за интернет и за сите телефони во куќата. Друг пат биди прецизен и смисли како да се изразиш за да те разберат сите, се измачив малку да разберам какви проблеми имаш ама се надевам сега ти е се јасно.:bravo:
   
 9. AMD_fan

  AMD_fan
  Certified IT Addict

  3,646
  137
  10 ноември 2007
  Машко
  Би требало @GNU_D да ја ставеше од почетокот опцијата "Никогаш" во анкетата како опција за оние корисници на кои никогаш не им паѓа конекцијата.
  Како и да е.... додадена е таа опција во анкетата. :)
   
 10. GNU_D

  GNU_D
  Intern

  46
  1
  31 Декември 2007
  Ама не, скроз рутеров побудалува, оддеднаш кај 20:00 кога сите се враќаат дома од работи или училиште (велам за цела Македонија) и се преоптоварува, и так паѓа се, рутеров трепка црвено :D.
  Друг пат си паѓа на кај 15:00 часот, некогаш ќе му истекни во 4 сабајле.

  Значи за ова неможи некако преку обичен модем да се поврзи на телефонската линија и да се зборува на VOIP ?
   
 11. pimpa

  pimpa
  Intern

  7
  0
  7 Февруари 2009
  Извинете вака што ви сечам муабет но по цитатите од ренг се зборува за пакет од T-Home како што разбрав или е некоја опција што нудат, пошто имам информација дека Неотел имаат Фиксни Телефонски пакети кои работат по VoIP системот и се поефтини за некаде до 70% кон мегународните повици, па заразлика од просечните сметки од телеком пр.1500 ден кај неотел или друг Фиксен оператор се 500-700 ден?:isplashen:
   
 12. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,557
  3,502
  11 Декември 2008
  Машко
  Кај call&surf пакетите мислам дека разговорите се одвиваат преку интернет телефонија, а тоа што ти кажале ти даваат Free VoIP веројатно мислеле на бесплатни разговори со други call&surf корисници.
   
 13. GNU_D

  GNU_D
  Intern

  46
  1
  31 Декември 2007
  Незнам во договорот што го потпишав беше изјаснето дека имам VOIP систем преку рутер за користење преку компјутер со SIP/VOIP базирани програми.

  Нема врска, не еднаш да лажат од мтнет т.е t-home.
  Рекоа со е-мејл што ми го дадоа за логирање на DSL линијата имам и бесплатен е-мејл преку t-home, се логирам со него, вика невалиден корисник.
  Што значи, САМО ЛАЖАТ ги менуваат правилата.
   
 14. reng

  reng
  Intern

  683
  19
  13 Август 2007
  Па одамна беше завршен разговорот, но ете сега пак се појави нешто нејасно. Значи Call&Surf пакетот е пакет со интернет и телефонија. Со фиксна месечна претплата во зависност од тоа каков интернет ќе сакаш со колку трансфер овозможен.

  Значи со тоа ти даваат модем за користење на интернетот и автоматски имаше бесплатни минути со одредени земји до нова година. Сега има само попуст на телефонските повици во другите земји.

  За да користиш специјална Voip телефонија би требало да се има посебен адаптер(модем, рутер) со кој ќе може да се бираат Voip телефони и нормално треба да се има претплатено некаде за да ти биде регистриран бројот како voip број.

  Затоа јас не се замарам со тие работи зошто знам дека сигурно поскапо ќе те чинат, па си користам Voip програми на компјутер на кои си купувам кредит и си зборам со цел свет 4 месеци бесплатно, а потоа го трошам уплатениот кредит од 10 евра по мининални цени од 0,6 денари минути со поголемите земји во светот. Истото се исплати за вртење во странство, за во Македонија цените не се баш ефтини.

  Мислам дека после ова треба да Ви биде јасно, ако нудеа бесплатни воип разговори прво ќе ви дадоа адаптер, а немаше да има потреба од тој попуст или бесплатни минути кои ги нудеа до нова година. Малку логика и се ќе ви биде јасно што е и како е.:bravoska:
   
 15. 386ka

  386ka
  Gaining Experience

  2,360
  189
  22 Декември 2007
  Очигледно ни на тебе не ти е многу јасно, па затоа не се труди да објасниш на други. Како прво, Call & Surf користи како основна врска VoIP технологија за остварување на повиците. Како второ, оваа услуга е далеку поевтина од нормалното зборување преку обична линија, а и плус добивате бесплатни минути разговор од 500 минути до 100 часа, во зависност од тоа која понуда сте ја избрале, а комуникацијата помеѓу други Call & Surf корисници е бесплатно. Како трето, не треба никаков посебен адаптер и зафрканција со модеми и рутери, туку културно ти инсталираат уред за интегриран пристап кој содржи АДСЛ модем, VoIP модем и безжичен рутер. Мислам дека на крај ни е јасно што нуди Call & Surf пакетот.

  Пишува горд и задоволен корисник. :bravo:
   
 16. reng

  reng
  Intern

  683
  19
  13 Август 2007
  Колку што не разбирам јас толку и ти исто. Добро доби ли нешто повеќе отколку што нудат во пакетот, не така, тоа е се што добиваш - разговор од 500 минути до 100 часа и 70% попуст за меѓународни разговори за тоа дискутираме дали се добива нешто повеќе. Модемот ти го дале за да те регистрираат во нивниот систем, а не за да збориш бесплатно со voip корисниците низ цел свет, туку со оние во мрежата на Т-home. Значи само потврди се што јас кажав претходно и не се прави паметен само дискутираме.
  Дали може да се подеси Voip модемот незнам, ама ако го подесиш на друг сервер тоа може да значи дека ќе се избришеш од серверот на т-хоум. Колку што знам Voip технологијата работи на друг начин, па затоа може да правиш бесплатни разговори.
   
 17. 386ka

  386ka
  Gaining Experience

  2,360
  189
  22 Декември 2007
  VoIP технологијата иде преку интернет протокол, па затоа теоретски можеш бесплатно да разговараш, а плаќаш само интернет. Уредот за интегиран пристап неможеш да го наместиш VoIP да се конектира на друг сервер, од проста причина што ти требаат корисничко име и лозинка за администрација на VoIP услуѓите. Друго, ти кажав дека имаш бесплатни 100 саати разговор со сите кориници на т-хоме мрежата, а дека имаш неограничен разговор со сите Call & Surf i 3Max корисници, а не со цел свет. БТЊ, каде кажав дека добиваш нешто повеќе од тоа што го има во паќетот? И не ми префрлај на мене ако не си доволно информиран. :bravo:
   
 18. GNU_D

  GNU_D
  Intern

  46
  1
  31 Декември 2007
  Кој бара за цел свет, единствено што сакам е да се поврзам на него и да зборувам како од обичен PSTN телефон, бидејќи немам драјвер за мојот PPP аналоген модем, а не планирам да купувам нова таква античка направа :D.
   
 19. GNU_D

  GNU_D
  Intern

  46
  1
  31 Декември 2007
  Абе што пишува во насловот:
  Call and Surf VOIP "[SOLVED]"
  ?
   
 20. 386ka

  386ka
  Gaining Experience

  2,360
  189
  22 Декември 2007
  Мислам дека неможеш да се поврзеш на VoIP преку компјутер а како централа да ти биде т-хоум, а дури и да може, не ги знаеш подесувањата, така да, не се мучи за џабе.
  ЕДИТ:
  Инаку, линијата ти ја поврзуваат во уредот за интегриран пристап, а ти во него си го поврзуваш телефонот. И вртењето е исто како и на PSTN линијата.
   
 21. GNU_D

  GNU_D
  Intern

  46
  1
  31 Декември 2007
  Секој софтвер/хардвер има дупка ;), ќе го најдам не бери гајле ]:), прашањето е време.
   

Сподели

Вчитување...