• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Call and Surf VOIP

Колку често ви паѓа конекцијата со пакетот Call and surf :D ?

 • Хаос (Останувате и пола ден)

  Гласови: 0 0.0%
 • Дефект (немате по цели денови :D)

  Гласови: 0 0.0%

 • Вкупно гласале
  6
 • Анкетата е затворена .
 • Ја почнал/а темата
 • #1

GNU_D

Intern
31 декември 2007
46
1
Call and Surf VOIP [SOLVED]

Здраво, како да го искористам VOIP -от што го нудат со Call and surf пакетот од мт-нет ?

P.S> Ми треба за на ArchLinux.
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
А да се јавеше во техничка подршка и контакт телефон за подршка на корисници, мислам дека ќе ти објаснат убаво. Не верувам дека тука има некој што е точно запознаен со истото и најсигурна информација е да се јавиш таму. Телефоните за контакт ги имаш на сметката и на договорот мислам.:D
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

GNU_D

Intern
31 декември 2007
46
1
А да се јавеше во техничка подршка и контакт телефон за подршка на корисници, мислам дека ќе ти објаснат убаво. Не верувам дека тука има некој што е точно запознаен со истото и најсигурна информација е да се јавиш таму. Телефоните за контакт ги имаш на сметката и на договорот мислам.:D
И шо да му речам:
„Hello, I like to crack your line, ow could you teach me how ?“.
И сега треба да чекам една година за операторот да е достапен.

Ако знаеш кажи, ако не ќе чекам друг.
btw операторите на мтнет suck, they always blame you.
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Човек не можам да те дешифрирам, се надевам некој ќе те разбере. Ако сакаш да правиш нешто не легално овде не е местото да се информираш. Најди си некој што ти го кажал тоа и нека те подучи.
Друга работа е тоа што не објасни што сакаш, а после второво мислење уште повеќе не е јасно што сакаш.

Значи не користиш таков пакет, а сакаш да знаеш како другите го користат. Колку што сум запознаен за Voip јас на пример си користам програма слична на Skype и со 800 ден. зборам цела година скоро со странство. Не верувам дека може да се користи услугата бесплатно и ако не ја користиш преку интернет, тогаш ти треба специјален телефон.

Те молам не ги напаѓај тие што пишуваат во твојата тема не е културно, некој сака да ти помогне, а ти го напаѓаш. Со таквиот однос ништо нема да дознаеш ова само совет до тебе.:ha:
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5

GNU_D

Intern
31 декември 2007
46
1
Човек не можам да те дешифрирам, се надевам некој ќе те разбере. Ако сакаш да правиш нешто не легално овде не е местото да се информираш. Најди си некој што ти го кажал тоа и нека те подучи.
Друга работа е тоа што не објасни што сакаш, а после второво мислење уште повеќе не е јасно што сакаш.

Значи не користиш таков пакет, а сакаш да знаеш како другите го користат. Колку што сум запознаен за Voip јас на пример си користам програма слична на Skype и со 800 ден. зборам цела година скоро со странство. Не верувам дека може да се користи услугата бесплатно и ако не ја користиш преку интернет, тогаш ти треба специјален телефон.

Те молам не ги напаѓај тие што пишуваат во твојата тема не е културно, некој сака да ти помогне, а ти го напаѓаш. Со таквиот однос ништо нема да дознаеш ова само совет до тебе.:ha:
Aбе ништо не сакам не легално, ама тие ми ветија „Ти даваме Free VOIP“, а не кажаја овде и овде на оваа адреса со тоа и тоа програмче се конектираш, цел сајт му го пребарав, нема ништо за VOIP-от.

П.С: Извини ако те навредив нешто.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

GNU_D

Intern
31 декември 2007
46
1
Всушност не ми треба чудово, ама љубопитен сум да знам како работи, ако плаќам за тоа чудо(користејќи го или не).

Добро, вака причината оти не прашувам оператор е таа дека треба да го убијам, постојано ми блада нешто и ме врти надвор од тоа што го прашувам.
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Може има нешто што не знам ама според она што го пишува за пакетите на Call & Surf Comfort го нудат следново:

Вкупниот меѓународен сообраќај кон фиксните дестинации во промотивниот период е ограничен на 10 часа месечно. Ако оваа вредност се надмине, важат регуларните цени. Разговорите кон мобилните дестинации во меѓународниот сообраќај се со попуст од 20% и 30% во зависност кој тарифен пакет се користи. По завршувањето на промотивниот период, важи попуст од 20% и 30% (во зависност од користениот пакет) и за фиксни и за мобилни дестинации без разлика колку долго се разговара.

Значи не знам кој те информирал дека нудат бесплатни Voip услуги. Она што ти го нудат ти е веќе активирано и во промотивниот период имаш 10 часа бесплатни разговори со некои поголеми земји. Значи ако го имаш пакетот Call & Surf Comfort веќе имаш 10 часа бесплатни Voip разговори нема што плус да се прави и да се подесува, само треба да видиш со кои земји ти важи.

Значи нема бесплатни Voip услуги затоа не може ни да ги најдеш на интернет. Ако сакаш Voip разговори повеќе од она што го имаш во пакетот што го користиш, тогаш преку програми слични на Skype може да користиш преку интернет или некои компании нудат слични такви услуги само треба да си купиш специјален телефон.

едит: Значи уште еднаш ќе ти повторам со самото вртење во земјите опфатени како што се следниве: Австрија, Франција, Германија, Велика Британија, Грција, Италија, Канада, Швајцарија, Турција и САД, се користат тие 10 часа бесплатни, нема никакви дополнителни подесувања, само вртиш и толку е на сметката кога ќе ти дојде ќе бидат означени како искористени бесплатни меѓународни разговори.
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Бидејќи немаш опција на анкетата за никогаш, еве јас тука ќе ти кажам дека интернетот никогаш не ми паѓа. Освен што мора да ми се смени IP адресата на секој 6 саати. Ти имаш некој проблем со техничката подршка со линијата или пак не си го поврзал switcher-от на почетокот од телефонската линија од кого треба да оди кабел за интернет и за сите телефони во куќата. Друг пат биди прецизен и смисли како да се изразиш за да те разберат сите, се измачив малку да разберам какви проблеми имаш ама се надевам сега ти е се јасно.:bravo:
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Бидејќи немаш опција на анкетата за никогаш, еве јас тука ќе ти кажам дека интернетот никогаш не ми паѓа.
Би требало @GNU_D да ја ставеше од почетокот опцијата "Никогаш" во анкетата како опција за оние корисници на кои никогаш не им паѓа конекцијата.
Како и да е.... додадена е таа опција во анкетата. :)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

GNU_D

Intern
31 декември 2007
46
1
Бидејќи немаш опција на анкетата за никогаш, еве јас тука ќе ти кажам дека интернетот никогаш не ми паѓа. Освен што мора да ми се смени IP адресата на секој 6 саати. Ти имаш некој проблем со техничката подршка со линијата или пак не си го поврзал switcher-от на почетокот од телефонската линија од кого треба да оди кабел за интернет и за сите телефони во куќата. Друг пат биди прецизен и смисли како да се изразиш за да те разберат сите, се измачив малку да разберам какви проблеми имаш ама се надевам сега ти е се јасно.:bravo:
Ама не, скроз рутеров побудалува, оддеднаш кај 20:00 кога сите се враќаат дома од работи или училиште (велам за цела Македонија) и се преоптоварува, и так паѓа се, рутеров трепка црвено :D.
Друг пат си паѓа на кај 15:00 часот, некогаш ќе му истекни во 4 сабајле.

Значи за ова неможи некако преку обичен модем да се поврзи на телефонската линија и да се зборува на VOIP ?
 

pimpa

Intern
7 февруари 2009
7
0
Извинете вака што ви сечам муабет но по цитатите од ренг се зборува за пакет од T-Home како што разбрав или е некоја опција што нудат, пошто имам информација дека Неотел имаат Фиксни Телефонски пакети кои работат по VoIP системот и се поефтини за некаде до 70% кон мегународните повици, па заразлика од просечните сметки од телеком пр.1500 ден кај неотел или друг Фиксен оператор се 500-700 ден?:isplashen:
 

olikomerc

Unstoppable
11 декември 2008
4,649
3,532
Кај call&surf пакетите мислам дека разговорите се одвиваат преку интернет телефонија, а тоа што ти кажале ти даваат Free VoIP веројатно мислеле на бесплатни разговори со други call&surf корисници.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #13

GNU_D

Intern
31 декември 2007
46
1
Кај call&surf пакетите мислам дека разговорите се одвиваат преку интернет телефонија, а тоа што ти кажале ти даваат Free VoIP веројатно мислеле на бесплатни разговори со други call&surf корисници.
Незнам во договорот што го потпишав беше изјаснето дека имам VOIP систем преку рутер за користење преку компјутер со SIP/VOIP базирани програми.

Нема врска, не еднаш да лажат од мтнет т.е t-home.
Рекоа со е-мејл што ми го дадоа за логирање на DSL линијата имам и бесплатен е-мејл преку t-home, се логирам со него, вика невалиден корисник.
Што значи, САМО ЛАЖАТ ги менуваат правилата.
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Па одамна беше завршен разговорот, но ете сега пак се појави нешто нејасно. Значи Call&Surf пакетот е пакет со интернет и телефонија. Со фиксна месечна претплата во зависност од тоа каков интернет ќе сакаш со колку трансфер овозможен.

Значи со тоа ти даваат модем за користење на интернетот и автоматски имаше бесплатни минути со одредени земји до нова година. Сега има само попуст на телефонските повици во другите земји.

За да користиш специјална Voip телефонија би требало да се има посебен адаптер(модем, рутер) со кој ќе може да се бираат Voip телефони и нормално треба да се има претплатено некаде за да ти биде регистриран бројот како voip број.

Затоа јас не се замарам со тие работи зошто знам дека сигурно поскапо ќе те чинат, па си користам Voip програми на компјутер на кои си купувам кредит и си зборам со цел свет 4 месеци бесплатно, а потоа го трошам уплатениот кредит од 10 евра по мининални цени од 0,6 денари минути со поголемите земји во светот. Истото се исплати за вртење во странство, за во Македонија цените не се баш ефтини.

Мислам дека после ова треба да Ви биде јасно, ако нудеа бесплатни воип разговори прво ќе ви дадоа адаптер, а немаше да има потреба од тој попуст или бесплатни минути кои ги нудеа до нова година. Малку логика и се ќе ви биде јасно што е и како е.:bravoska:
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
193
Па одамна беше завршен разговорот, но ете сега пак се појави нешто нејасно. Значи Call&Surf пакетот е пакет со интернет и телефонија. Со фиксна месечна претплата во зависност од тоа каков интернет ќе сакаш со колку трансфер овозможен.

Значи со тоа ти даваат модем за користење на интернетот и автоматски имаше бесплатни минути со одредени земји до нова година. Сега има само попуст на телефонските повици во другите земји.

За да користиш специјална Voip телефонија би требало да се има посебен адаптер(модем, рутер) со кој ќе може да се бираат Voip телефони и нормално треба да се има претплатено некаде за да ти биде регистриран бројот како voip број.

Затоа јас не се замарам со тие работи зошто знам дека сигурно поскапо ќе те чинат, па си користам Voip програми на компјутер на кои си купувам кредит и си зборам со цел свет 4 месеци бесплатно, а потоа го трошам уплатениот кредит од 10 евра по мининални цени од 0,6 денари минути со поголемите земји во светот. Истото се исплати за вртење во странство, за во Македонија цените не се баш ефтини.

Мислам дека после ова треба да Ви биде јасно, ако нудеа бесплатни воип разговори прво ќе ви дадоа адаптер, а немаше да има потреба од тој попуст или бесплатни минути кои ги нудеа до нова година. Малку логика и се ќе ви биде јасно што е и како е.:bravoska:
Очигледно ни на тебе не ти е многу јасно, па затоа не се труди да објасниш на други. Како прво, Call & Surf користи како основна врска VoIP технологија за остварување на повиците. Како второ, оваа услуга е далеку поевтина од нормалното зборување преку обична линија, а и плус добивате бесплатни минути разговор од 500 минути до 100 часа, во зависност од тоа која понуда сте ја избрале, а комуникацијата помеѓу други Call & Surf корисници е бесплатно. Како трето, не треба никаков посебен адаптер и зафрканција со модеми и рутери, туку културно ти инсталираат уред за интегриран пристап кој содржи АДСЛ модем, VoIP модем и безжичен рутер. Мислам дека на крај ни е јасно што нуди Call & Surf пакетот.

Пишува горд и задоволен корисник. :bravo:
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Очигледно ни на тебе не ти е многу јасно, па затоа не се труди да објасниш на други. Како прво, Call & Surf користи како основна врска VoIP технологија за остварување на повиците. Како второ, оваа услуга е далеку поевтина од нормалното зборување преку обична линија, а и плус добивате бесплатни минути разговор од 500 минути до 100 часа, во зависност од тоа која понуда сте ја избрале, а комуникацијата помеѓу други Call & Surf корисници е бесплатно. Како трето, не треба никаков посебен адаптер и зафрканција со модеми и рутери, туку културно ти инсталираат уред за интегриран пристап кој содржи АДСЛ модем, VoIP модем и безжичен рутер. Мислам дека на крај ни е јасно што нуди Call & Surf пакетот.

Пишува горд и задоволен корисник. :bravo:
Колку што не разбирам јас толку и ти исто. Добро доби ли нешто повеќе отколку што нудат во пакетот, не така, тоа е се што добиваш - разговор од 500 минути до 100 часа и 70% попуст за меѓународни разговори за тоа дискутираме дали се добива нешто повеќе. Модемот ти го дале за да те регистрираат во нивниот систем, а не за да збориш бесплатно со voip корисниците низ цел свет, туку со оние во мрежата на Т-home. Значи само потврди се што јас кажав претходно и не се прави паметен само дискутираме.
Дали може да се подеси Voip модемот незнам, ама ако го подесиш на друг сервер тоа може да значи дека ќе се избришеш од серверот на т-хоум. Колку што знам Voip технологијата работи на друг начин, па затоа може да правиш бесплатни разговори.
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
193
Колку што не разбирам јас толку и ти исто. Добро доби ли нешто повеќе отколку што нудат во пакетот, не така, тоа е се што добиваш - разговор од 500 минути до 100 часа и 70% попуст за меѓународни разговори за тоа дискутираме дали се добива нешто повеќе. Модемот ти го дале за да те регистрираат во нивниот систем, а не за да збориш бесплатно со voip корисниците низ цел свет, туку со оние во мрежата на Т-home. Значи само потврди се што јас кажав претходно и не се прави паметен само дискутираме.
Дали може да се подеси Voip модемот незнам, ама ако го подесиш на друг сервер тоа може да значи дека ќе се избришеш од серверот на т-хоум. Колку што знам Voip технологијата работи на друг начин, па затоа може да правиш бесплатни разговори.
VoIP технологијата иде преку интернет протокол, па затоа теоретски можеш бесплатно да разговараш, а плаќаш само интернет. Уредот за интегиран пристап неможеш да го наместиш VoIP да се конектира на друг сервер, од проста причина што ти требаат корисничко име и лозинка за администрација на VoIP услуѓите. Друго, ти кажав дека имаш бесплатни 100 саати разговор со сите кориници на т-хоме мрежата, а дека имаш неограничен разговор со сите Call & Surf i 3Max корисници, а не со цел свет. БТЊ, каде кажав дека добиваш нешто повеќе од тоа што го има во паќетот? И не ми префрлај на мене ако не си доволно информиран. :bravo:
 
 • Ја почнал/а темата
 • #18

GNU_D

Intern
31 декември 2007
46
1
VoIP технологијата иде преку интернет протокол, па затоа теоретски можеш бесплатно да разговараш, а плаќаш само интернет. Уредот за интегиран пристап неможеш да го наместиш VoIP да се конектира на друг сервер, од проста причина што ти требаат корисничко име и лозинка за администрација на VoIP услуѓите. Друго, ти кажав дека имаш бесплатни 100 саати разговор со сите кориници на т-хоме мрежата, а дека имаш неограничен разговор со сите Call & Surf i 3Max корисници, а не со цел свет. БТЊ, каде кажав дека добиваш нешто повеќе од тоа што го има во паќетот? И не ми префрлај на мене ако не си доволно информиран. :bravo:
Кој бара за цел свет, единствено што сакам е да се поврзам на него и да зборувам како од обичен PSTN телефон, бидејќи немам драјвер за мојот PPP аналоген модем, а не планирам да купувам нова таква античка направа :D.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #19

GNU_D

Intern
31 декември 2007
46
1
Абе што пишува во насловот:
Call and Surf VOIP "[SOLVED]"
?
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
193
Мислам дека неможеш да се поврзеш на VoIP преку компјутер а како централа да ти биде т-хоум, а дури и да може, не ги знаеш подесувањата, така да, не се мучи за џабе.
ЕДИТ:
Инаку, линијата ти ја поврзуваат во уредот за интегриран пристап, а ти во него си го поврзуваш телефонот. И вртењето е исто како и на PSTN линијата.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #21

GNU_D

Intern
31 декември 2007
46
1
Мислам дека неможеш да се поврзеш на VoIP преку компјутер а како централа да ти биде т-хоум, а дури и да може, не ги знаеш подесувањата, така да, не се мучи за џабе.
ЕДИТ:
Инаку, линијата ти ја поврзуваат во уредот за интегриран пристап, а ти во него си го поврзуваш телефонот. И вртењето е исто како и на PSTN линијата.
Секој софтвер/хардвер има дупка ;), ќе го најдам не бери гајле ]:), прашањето е време.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,541
Мислења
820,209
Членови
28,209
Најнов член
Mr. PoPo
На врв Дно