1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Cable Management - совети

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од wolverine, 2 Мај 2016.

 1. wolverine

  wolverine
  On your way to fame

  784
  668
  27 Јуни 2012
  Моментално имам неколку кабли што се "раштркани" низ куќиштето. Планирам да ги склонам и групирам, да не биде со некои лепаци, дали вреди да се купи продуктот на следниов линк?

  Линк
   
 2. OldSchoolPvP

  OldSchoolPvP
  Practice makes perfect

  741
  1,179
  13 Февруари 2014
  Машко
  Овие супер изгледаат доколку сакаш естетика но поекономично можеш да поминеш и со овие пластичниве доколку ти се само за групирање на кабли.[​IMG]
   
  На SiPy` и wolverine им се допаѓа ова.
 3. BazeMK

  BazeMK
  Gaining Experience

  140
  180
  5 Април 2011
  Машко
  Со стеги, и после тоа со изолир :D
   
  На wolverine му/ѝ се допаѓа ова.
 4. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,785
  3,249
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Во веро џамбо имаш црни стеги и се 25 денари. Јас со нив си го уредив куќарето :)
   
  На wolverine му/ѝ се допаѓа ова.
 5. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,623
  4,565
  23 Јуни 2015
  Машко
  Ќе си земеш црни стеги и црна изолир трака. Ќе си земеш скопско од литар ипол и чипс или ќебапи. Ќе си пуштиш музиче и ќе уживаш, во ова нема брзање, ќе си работиш полека и ќе мислиш. За стегите ќе си земеш грицкалка за нокти за да ги кратиш. Немој премногу само да ги стегаш каблите или да ги виткаш насилно.
   
  Goran995, spiritBreaker и на wolverine им се допаѓа ова.
 6. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,785
  3,249
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Сипи, мене ми требаа 7 саати кабел по кабел да ги средам и спастрам и да изгледа феноменално. 1 х 1.5L не го спасува, само 2 такви :)
   
  На DennyMK и SiPy` им се допаѓа ова.
 7. Luidgi

  Luidgi
  On your way to fame

  807
  844
  24 Февруари 2008
  Да, ќе заврши работа со изолир, но после тоа ако некогаш се реши да го извади, жиците ќе лепат и ќе имаат остатоци од лепак на нив. Овие на линкот што го постира се одлични, но ќе мора да ги одлемиш жиците за да ги протнеш од едната страна или да ги извадиш конекторите, па да ги вратиш на крај. На краевите ќе си ставиш парчиња термособирачко црево и ќе изгледа топ. :)
   
  wolverine, BazeMK и на Mar tiN им се допаѓа ова.
 8. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,304
  711
  9 Мај 2012
  Машко
  Ај малку да освежиме темата , освен кабел менаџмент и потребно е, и естетика за кабелот наспроти фабричките кабли што иде со напојување и дали некои од вас има набавено од ебај или алиекспрес нарачано кабелски екстензии за полесно менаџирање и естетика и дали се сигурни тие кабли во смисла за оверклокување и така натаму ???
  [​IMG]


  Sent from my iPad using Tapatalk
   
 9. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,549
  25,669
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Јас сам си ги правев. Види ја темата за модот. Ако сакаш да правиш сам ќе ти помогнам
   
  PC_GAMER, Pane-G и на toplel им се допаѓа ова.
 10. Rikimaru

  Rikimaru
  On your way to fame

  752
  681
  26 Март 2016
  Даскал
  US $11.5 |WinKool Female to Male 18AWG Sleeved PSU Extension Power Cord / Cable Kits 1X ATX 24P CPU 8P PCI E 8P and 6P-in Computer Cables & Connectors from Computer & Office on AliExpress

  Овие ми се порачани sleeved црвени со црни чешли. треба да стигнат за недела дена па ќе пишам импресии.
   
  На Pane-G му/ѝ се допаѓа ова.
 11. mrkela2009

  mrkela2009
  Gaining Experience

  166
  185
  24 Јануари 2010
  Машко
  Gelid Braided 6+2 pin PCI-E Extensions

  зирни го сајтов,имаш поквалитетни кабли од китајцине,цените не се нешто поскапи.

  Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
   
  На PC_GAMER и Pane-G им се допаѓа ова.
 12. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,304
  711
  9 Мај 2012
  Машко
  Тие со 6+2 пински ретко ги користат затоа не се скапи, а најчесто ги користиме 8+2 пински оти такви графички се бара и да не спомнам и 24 пински за МБ.
  Само мене ми е поважно дали се квалитетни кабли и отпорни за високи температура кога се оверклокува и слично ???? Е затоа прашував за тие од Али или ебај???


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 13. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  853
  1,414
  12 Септември 2013
  Машко
  Имаше во Нексио едно време, прашај таму дали има уште.
   
  На Pane-G му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,304
  711
  9 Мај 2012
  Машко
  И кажи ми за впечатоците и за кое е идеална димензија дали 30см или 60см ???


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 15. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,304
  711
  9 Мај 2012
  Машко
  Фала за помош , но од каде ги набавуваш тие ситни делови за мене не е проблем да направам ама немам време и немам никакви алатки за него како такви специјални клешти и се друго ,а ако направиш ќе можеш да продадеш ќе се плаќа нормално, еве во Логин такви услуги прават ама претераа со цените кое поефтино ќе земеш од Али или Ебај.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 16. Rikimaru

  Rikimaru
  On your way to fame

  752
  681
  26 Март 2016
  Даскал
  Димензија лесно одредуваш. Едноставно измери го растојанието коешто сакаш да се гледа преку стаклото, се друго ќе биед назад скриено. Исто така можеби сакаш назад убаво да ги сместиш, во тој случај ќе земеш подолги ама секако пак можеш лесно да измериш растојание, едноставно додај на должината на кабелот што доаѓа од напојувањето.
   
 17. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,549
  25,669
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Јас и алат и материјал порачав од тука MDPC-X
  не е воопшто ефтино, ама меракот нема цена (барем за мене)

  Ако се решиш да си играш, ќе ти позајмам алат.
   
  На Pane-G му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Molec

  Molec
  Unstoppable

  1,356
  2,177
  18 Мај 2011
  Машко
  Све ме занима
  Ми седат спакувани материјалите за преслакање кабли од MDPC-X , не стигнав да ги употребам, на новово напајање фабрички му се преслечени така да не ми ни требаат, ако сака некој може да направиме бизмис...имам црн и бел чарап + црн и бел heat-shrink (не знам како се вика на мк).
   
 19. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,114
  2,375
  19 Јули 2013
  Термособирачко црево.
   
  На Molec му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,304
  711
  9 Мај 2012
  Машко
  Фала за предлог позајмување, ама немам време и така немам големо искуство за спојување кабли затоа сакам готов производ да купам ама квалитетен да е и тие пластични пинови да се квалитетни и издржливи од топлина што доаѓа од напојувањето


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 21. Rikimaru

  Rikimaru
  On your way to fame

  752
  681
  26 Март 2016
  Даскал
  Има квалитетни брендови ама мрсни се. Corsair ми иди напамет. Има неколку фирми во МК коишто носат Corsaair роба прашај ги дали кабли би ти донеле. Ама скапо ќе ги платиш. Јас еве со алиекспрес решение ќе видиме како ќе поминам. Ама имам квалитетно NZXT напојување е650, па ќе видам и дали тоа игра улога.

  Едит: За парите што ги дадов за напојувањето искрено очекував посредени кабли и ме разочара NZXT во тој поглед.
   
  На Pane-G му/ѝ се допаѓа ова.
 22. The_EvilLord

  The_EvilLord
  Gaining Experience

  154
  83
  26 oктомври 2019
  Машко
  Не се слагам со тебе.Пивото и чипсот океј,али после ќебапите иде кревет иначе се друго што кажа си држи вода

  Испратено од Redmi 7 преку IT.mk форум апликација
   
 23. Rikimaru

  Rikimaru
  On your way to fame

  752
  681
  26 Март 2016
  Даскал
  Проблем во Cable Management-от мене ми предизвикува кога идиотски ги дизајнираат сата и молекс каблите... Пример мене ми треба само еден молекс уклучок и сеа мора да уклучвам во напојувањето долг кабел со 4 молекс излези што го криват кабелот и ми прави хаос назад (таков имав вклучено со напојувањето). Исто така за сата каблите. Потребни ми се 2 да речеме од 4 и сеа мора цел кабел да го пуштам со сите уклучоци. Не знам дали има да побарам единечни такви молекс и сата кабли да биде почисто.
   
 24. Rikimaru

  Rikimaru
  On your way to fame

  752
  681
  26 Март 2016
  Даскал
  https://cablemod.com/introducing-cablemod/

  Дали некој има порачувано од CableMod кабли, ме интересира дали стигаат до кај нас и колку се добри. Гледам дека имаат претставништво во Европа.
   

Сподели

Вчитување...