1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Cable Management - совети

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од wolverine, 2 Мај 2016.

1. wolverine

wolverine
    On your way to fame

784
    668
    27 Јуни 2012
    Моментално имам неколку кабли што се "раштркани" низ куќиштето. Планирам да ги склонам и групирам, да не биде со некои лепаци, дали вреди да се купи продуктот на следниов линк?

Линк

2. OldSchoolPvP

OldSchoolPvP
    Practice makes perfect

741
    1,179
    13 Февруари 2014
    Машко
    Овие супер изгледаат доколку сакаш естетика но поекономично можеш да поминеш и со овие пластичниве доколку ти се само за групирање на кабли.[​IMG]

На SiPy` и wolverine им се допаѓа ова.
  3. BazeMK

BazeMK
    Gaining Experience

140
    180
    5 Април 2011
    Машко
    Со стеги, и после тоа со изолир :D

На wolverine му/ѝ се допаѓа ова.
  4. spiritBreaker

spiritBreaker
    Unstoppable

2,795
    3,264
    27 oктомври 2015
    Машко
    g4m3R
    Во веро џамбо имаш црни стеги и се 25 денари. Јас со нив си го уредив куќарето :)

На wolverine му/ѝ се допаѓа ова.
  5. SiPy`

SiPy`
    Unbeatable

2,627
    4,567
    23 Јуни 2015
    Машко
    Ќе си земеш црни стеги и црна изолир трака. Ќе си земеш скопско од литар ипол и чипс или ќебапи. Ќе си пуштиш музиче и ќе уживаш, во ова нема брзање, ќе си работиш полека и ќе мислиш. За стегите ќе си земеш грицкалка за нокти за да ги кратиш. Немој премногу само да ги стегаш каблите или да ги виткаш насилно.

Goran995, spiritBreaker и на wolverine им се допаѓа ова.
  6. spiritBreaker

spiritBreaker
    Unstoppable

2,795
    3,264
    27 oктомври 2015
    Машко
    g4m3R
    Сипи, мене ми требаа 7 саати кабел по кабел да ги средам и спастрам и да изгледа феноменално. 1 х 1.5L не го спасува, само 2 такви :)

На DennyMK и SiPy` им се допаѓа ова.
  7. Luidgi

Luidgi
    On your way to fame

807
    844
    24 Февруари 2008
    Да, ќе заврши работа со изолир, но после тоа ако некогаш се реши да го извади, жиците ќе лепат и ќе имаат остатоци од лепак на нив. Овие на линкот што го постира се одлични, но ќе мора да ги одлемиш жиците за да ги протнеш од едната страна или да ги извадиш конекторите, па да ги вратиш на крај. На краевите ќе си ставиш парчиња термособирачко црево и ќе изгледа топ. :)

wolverine, BazeMK и на Mar tiN им се допаѓа ова.
  8. Pane-G

Pane-G
    On your way to fame

1,305
    711
    9 Мај 2012
    Машко
    Ај малку да освежиме темата , освен кабел менаџмент и потребно е, и естетика за кабелот наспроти фабричките кабли што иде со напојување и дали некои од вас има набавено од ебај или алиекспрес нарачано кабелски екстензии за полесно менаџирање и естетика и дали се сигурни тие кабли во смисла за оверклокување и така натаму ???

Sent from my iPad using Tapatalk

9. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,560
    25,682
    28 Февруари 2008
    Машко
    Experienced Web Developer
    Јас сам си ги правев. Види ја темата за модот. Ако сакаш да правиш сам ќе ти помогнам

PC_GAMER, Pane-G и на toplel им се допаѓа ова.
  10. Rikimaru

Rikimaru
    On your way to fame

837
    773
    26 Март 2016
    Даскал
    US $11.5 |WinKool Female to Male 18AWG Sleeved PSU Extension Power Cord / Cable Kits 1X ATX 24P CPU 8P PCI E 8P and 6P-in Computer Cables & Connectors from Computer & Office on AliExpress

Овие ми се порачани sleeved црвени со црни чешли. треба да стигнат за недела дена па ќе пишам импресии.

На Pane-G му/ѝ се допаѓа ова.
  11. mrkela2009

mrkela2009
    Gaining Experience

168
    186
    24 Јануари 2010
    Машко
    Gelid Braided 6+2 pin PCI-E Extensions

зирни го сајтов,имаш поквалитетни кабли од китајцине,цените не се нешто поскапи.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

На PC_GAMER и Pane-G им се допаѓа ова.
  12. Pane-G

Pane-G
    On your way to fame

1,305
    711
    9 Мај 2012
    Машко
    Тие со 6+2 пински ретко ги користат затоа не се скапи, а најчесто ги користиме 8+2 пински оти такви графички се бара и да не спомнам и 24 пински за МБ.
    Само мене ми е поважно дали се квалитетни кабли и отпорни за високи температура кога се оверклокува и слично ???? Е затоа прашував за тие од Али или ебај???

Sent from my iPhone using Tapatalk

13. borcep

borcep
    Practice makes perfect

865
    1,427
    12 Септември 2013
    Машко
    Имаше во Нексио едно време, прашај таму дали има уште.

14. Pane-G

Pane-G
    On your way to fame

1,305
    711
    9 Мај 2012
    Машко
    И кажи ми за впечатоците и за кое е идеална димензија дали 30см или 60см ???

15. Pane-G

Pane-G
    On your way to fame

1,305
    711
    9 Мај 2012
    Машко
    Фала за помош , но од каде ги набавуваш тие ситни делови за мене не е проблем да направам ама немам време и немам никакви алатки за него како такви специјални клешти и се друго ,а ако направиш ќе можеш да продадеш ќе се плаќа нормално, еве во Логин такви услуги прават ама претераа со цените кое поефтино ќе земеш од Али или Ебај.

16. Rikimaru

Rikimaru
    On your way to fame

837
    773
    26 Март 2016
    Даскал
    Димензија лесно одредуваш. Едноставно измери го растојанието коешто сакаш да се гледа преку стаклото, се друго ќе биед назад скриено. Исто така можеби сакаш назад убаво да ги сместиш, во тој случај ќе земеш подолги ама секако пак можеш лесно да измериш растојание, едноставно додај на должината на кабелот што доаѓа од напојувањето.

17. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,560
    25,682
    28 Февруари 2008
    Машко
    Experienced Web Developer
    Јас и алат и материјал порачав од тука MDPC-X
    не е воопшто ефтино, ама меракот нема цена (барем за мене)

Ако се решиш да си играш, ќе ти позајмам алат.

18. Molec

Molec
    Unstoppable

1,358
    2,186
    18 Мај 2011
    Машко
    Све ме занима
    Ми седат спакувани материјалите за преслакање кабли од MDPC-X , не стигнав да ги употребам, на новово напајање фабрички му се преслечени така да не ми ни требаат, ако сака некој може да направиме бизмис...имам црн и бел чарап + црн и бел heat-shrink (не знам како се вика на мк).

19. moongose

moongose
    Unstoppable

2,121
    2,382
    19 Јули 2013
    Термособирачко црево.

На Molec му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Pane-G

Pane-G
    On your way to fame

1,305
    711
    9 Мај 2012
    Машко
    Фала за предлог позајмување, ама немам време и така немам големо искуство за спојување кабли затоа сакам готов производ да купам ама квалитетен да е и тие пластични пинови да се квалитетни и издржливи од топлина што доаѓа од напојувањето

21. Rikimaru

Rikimaru
    On your way to fame

837
    773
    26 Март 2016
    Даскал
    Има квалитетни брендови ама мрсни се. Corsair ми иди напамет. Има неколку фирми во МК коишто носат Corsaair роба прашај ги дали кабли би ти донеле. Ама скапо ќе ги платиш. Јас еве со алиекспрес решение ќе видиме како ќе поминам. Ама имам квалитетно NZXT напојување е650, па ќе видам и дали тоа игра улога.

Едит: За парите што ги дадов за напојувањето искрено очекував посредени кабли и ме разочара NZXT во тој поглед.

22. The_EvilLord

The_EvilLord
    Gaining Experience

154
    83
    26 oктомври 2019
    Машко
    Не се слагам со тебе.Пивото и чипсот океј,али после ќебапите иде кревет иначе се друго што кажа си држи вода

Испратено од Redmi 7 преку IT.mk форум апликација

23. Rikimaru

Rikimaru
    On your way to fame

837
    773
    26 Март 2016
    Даскал
    Проблем во Cable Management-от мене ми предизвикува кога идиотски ги дизајнираат сата и молекс каблите... Пример мене ми треба само еден молекс уклучок и сеа мора да уклучвам во напојувањето долг кабел со 4 молекс излези што го криват кабелот и ми прави хаос назад (таков имав вклучено со напојувањето). Исто така за сата каблите. Потребни ми се 2 да речеме од 4 и сеа мора цел кабел да го пуштам со сите уклучоци. Не знам дали има да побарам единечни такви молекс и сата кабли да биде почисто.

24. Rikimaru

Rikimaru
    On your way to fame

837
    773
    26 Март 2016
    Даскал
    https://cablemod.com/introducing-cablemod/

Дали некој има порачувано од CableMod кабли, ме интересира дали стигаат до кај нас и колку се добри. Гледам дека имаат претставништво во Европа.

Сподели

Вчитување...