1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

C# зачувување податоци во база

Дискусија во форумот 'ASP.NET // VB.NET // C# // Coldfusion' започната од bojanabojanabojana, 25 Септември 2019.

 1. bojanabojanabojana

  bojanabojanabojana
  Intern

  1
  0
  12 Јануари 2017
  Женско
  Здраво почнав да правам десктоп апликација со C# и имам проблем,
  имам три textbox, во првото се зема вредност, второто само додава во зависност дали се одбере 1, 2 или 3 додава различни вредности и на крај само пресметува и запишува во база. Пробав на два начини но има проблем

  int rezultat = (Int32.Parse(txtIznos.Text) + Int32.Parse(txtNacin.Text));
  txtVkupno.Text = rezultat.toString();

  if (!string.IsNullOrEmpty(txtIznos.Text) && !string.(txtNacin.Text))
  txtVkupno.Text = (Convert.ToDouble(txtIznos.Text) + Convert.ToDouble(txtNacin.Text)).ToString();

  и имам уште еден проблем кој немам идеја како да го решам, вредноста int треба да се додаде или одземе на веќе постоечката вредност во база, пр: ако имам 100 денари уплаќам 10 денари во базата да се зачуваат 110 денари.

  Може ли некој да ми помогне? Фала однапред
   
 2. Blagojce

  Blagojce
  Gaining Experience

  876
  60
  26 Декември 2007
  Машко
  Програмер
  Каде што проверуваш дали txtNacin.Text е празен недостасува IsNullOrEmpty.

  UPDATE [TABLENAME] SET [email protected]
  @NovIznos е вредноста што ја задаваш на командата/процедурата.
   

Сподели

Вчитување...