• Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

[C] Thricer-bomb.c

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2.674
193
www.zeroscience.mk
Boom! ;)

Код:
#include <stdio.h>

void dropBomb(void); /* prototip */

int main()
{
	printf("\nLiquidworm's thricer-bomb v0.23 (c)2007\n");
	printf("---------------------------------\n");
	printf("\nSTISNI ENTER ZA DA PADNE BOMBA!: ");
	getchar();
	dropBomb();
	sleep(1000);
	printf("\n\n");
	printf("\tSweet...:P\n");
	fflush(stdin);
	getchar();
	return(0);
}

void dropBomb()
{
	int x;

	for(x=10;x>1;x--)
	{
		puts("     *");
		sleep(1000);
	}
	puts("    BOOM!\a\a\a\a\a\a");
}
//it.com.mk

:))
 

KKK

Баниран/a
26 октомври 2007
37
0
командата sleep од која библиотека ти е ? Многу ми е сумливо ова дека може да работи со таа команда.
 

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2.674
193
www.zeroscience.mk
зашто да не, си работи sleep командата и на Win32 и на Linux, и тоа ти е фунцкија вградена во stdio.h хедерот...нема ништо сумливо тука ;)
Така го направиле девелоперите на C компајлерот. ;)
 

KKK

Баниран/a
26 октомври 2007
37
0
Да не е вградена во Windows.h хедерот?
И да не се пише Sleep ?
А за Linux Time.h хедерот ?
 

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2.674
193
www.zeroscience.mk
не, грешка си, гледаш во кодот само сум го вградил stdio.h хедерот (Standard Input/Output). Работи и на Win32 и на Linux.
time.h е хедерот за системскиот часовник (system clock), поволно за правење на функција за генерирање на рандом броеви или нешто поврзано со часовникот.
windows.h ти е за повикување на windows повици (API)

и нема врска дали е Sleep или sleep
;)
 

KKK

Баниран/a
26 октомври 2007
37
0
error C3861: 'sleep': identifier not found (ако извршам како што е твојот код најгоре)

Ако уклучам windows.h и извршам со команда sleep пак:

error C3861: 'sleep': identifier not found

А ако уклучам windows.h и напишам Sleep е тогаш си работи како што си ја замислил програмата.
 

KKK

Баниран/a
26 октомври 2007
37
0
Micro$oft Visual Studio 2005, што мислам дека, ако ја имаше во stdio.h хедерот сигурно ќе беше додадена.

А тебе на што компајлер ти работи таа наредба ?
 

genius

Gaining Experience
6 ноември 2007
360
268
genius's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i3 4150
Storage
Western Digital 1TB EZEX + Western Digital 250GB
RAM
8GB DDR3 Kingston
Video card
Asus HD7750 1GB DDR5
Audio
Samson SR850
Monitor
LG 24' IPS + Samsung 19'
OS
Ubuntu 16.04 + Windows 8.1
bidejki ne se rabiram vo programiranje aj kazete zs e programot?
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
napraj eden loop bez kraj i vo nego neka se zapisuva nonstop nesto vo ram se dodeka ne ja popoli .. i eto ti bomba :LOL:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.676
Мислења
889.457
Членови
31.515
Огласи
40
Најнов член
sw1pe
На врв Дно