• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

C program pomos

 • Ја почнал/а темата
 • #1

evnevn

Intern
13 октомври 2012
8
0
ve molam ako moze da mi pomognete so C programot imam 5 zadaci sto treba da gi resam do utre ... a neznam... ve molam za pomos Да се напише програма коjа за даден цел броj секунди коj се чита од стандарден влез, ке ги отпечати на екран соодветните вредности во часови, минути и секунди.
 

SaleSk

Arzt
20 април 2007
4,620
5,201
евневн.
Како и во секоја домаќинска куќа прво е ред да се претставиш и да кажеш кој си што си. Ти улетуваш како звезда у 16-терец и очекуваш да дадеш гол.
Друга работа е тоа што тука никој нема да ти реши задача.
Потруди се барем малку, дади некое свое решение, па ке ти биде помогнато и сугерирано доколку некаде заглавиш.
Ова е само мој добронамерен предлог.
Верувам дека нема да биде дозволено решавање на цели задачи, впрочем така беше и до сега.

Добредојде бај д веј.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

evnevn

Intern
13 октомври 2012
8
0
евневн.
Како и во секоја домаќинска куќа прво е ред да се претставиш и да кажеш кој си што си. Ти улетуваш како звезда у 16-терец и очекуваш да дадеш гол.
Друга работа е тоа што тука никој нема да ти реши задача.
Потруди се барем малку, дади некое свое решение, па ке ти биде помогнато и сугерирано доколку некаде заглавиш.
Ова е само мој добронамерен предлог.
Верувам дека нема да биде дозволено решавање на цели задачи, впрочем така беше и до сега.

Добредојде бај д веј.
jas probav nesto ama eve ke vi pratam sto napisav jas
Да се напише програма коjа за прочитан знак од стандарден влез, ќе го отпечати на екран неговиот ASCII код, како и знаците лево и десно од него во табелата на ASCII знаци.
Вашето решение:

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14

#include <stdio.h>

main() {
char c; int i;

printf("\t\t Tablica ASCII kodovi\n\n");
for (c=' '; c<' '+19; c++) {
for (i=0; i<95; i=+19)
printf("%3d %c ",c+i, c+i);
putchar('\n');
}
}
 

stefan_v

On your way to fame
3 мај 2010
1,424
596
macedonius.com
Земи прочитај КРС на moodle не само барај други да ти решаваат. Која група си на Финки?
Таа задача ти што ја викаш(видов дека сме имале домашно) не дека ги разгледав задачиве али не дека не се решава.
Побарај на нет, имаш.
Ова е тек почетокот. Ако бараш понатака...кај ќе е крајот! :)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5

evnevn

Intern
13 октомври 2012
8
0
Земи прочитај КРС на moodle не само барај други да ти решаваат. Која група си на Финки?
Таа задача ти што ја викаш(видов дека сме имале домашно) не дека ги разгледав задачиве али не дека не се решава.
Побарај на нет, имаш.
Ова е тек почетокот. Ако бараш понатака...кај ќе е крајот! :)
nikad ne sum se sretnal so ova C programov dodeka se uhodam treba vreme deka za utre treba da se reseni ja probav nesto da sredam ali ne vadi nisto dali poima nemam 4ta glupa sum
 

Devojkata

Gaining Experience
30 ноември 2008
174
56
За знаковите размисли ако ги читаш од тастатура како знак %c и го печатиш како %d ќе ти даде на излез аски кодот од тој знак ... е сеа претходник е -1 од таа вредност а следбеник е +1 од таа вредност ...
 

iDekich

Intern
12 октомври 2012
6
0
Скопје
www.ttg.blog.mk
ve molam ako moze da mi pomognete so C programot imam 5 zadaci sto treba da gi resam do utre ... a neznam... ve molam za pomos Да се напише програма коjа за даден цел броj секунди коj се чита од стандарден влез, ке ги отпечати на екран соодветните вредности во часови, минути и секунди.

chasovi=sekundi/3600;
minuti=(sekundi-chasovi*3600)/60;
sec=sekundi-(chasovi*3600+minuti*60);
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

evnevn

Intern
13 октомври 2012
8
0
chasovi=sekundi/3600;
minuti=(sekundi-chasovi*3600)/60;
sec=sekundi-(chasovi*3600+minuti*60);
1 ден = 24 часа
1 час = 60 минути
1 минута = 60 секунди ova go ima na kjosot od zadacata i treba da iskoci ovaka dole pisuva
Пример излез

8723 sekundi se 2 casovi, 25 minuti i 23 sekundi
 

iDekich

Intern
12 октомври 2012
6
0
Скопје
www.ttg.blog.mk
1 ден = 24 часа
1 час = 60 минути
1 минута = 60 секунди ova go ima na kjosot od zadacata i treba da iskoci ovaka dole pisuva
Пример излез

8723 sekundi se 2 casovi, 25 minuti i 23 sekundi
Stavi go kodot gore sto ti go pishav i vo printf("Stavi gi soodvetnite parametri za da ti izleze kako sto teba")
 

iDekich

Intern
12 октомври 2012
6
0
Скопје
www.ttg.blog.mk
Што стави во printf? Не е толку тешко, со функцијата првин ги добиваш часовите, минутите па секундите. За да ти испаднат на крај како што треба во printf ги ставаш редоследно како што треба да ти испадне.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #16

evnevn

Intern
13 октомври 2012
8
0
Што стави во printf? Не е толку тешко, со функцијата првин ги добиваш часовите, минутите па секундите. За да ти испаднат на крај како што треба во printf ги ставаш редоследно како што треба да ти испадне.
na sekoe posebno edno vrz drugo ili ?
printf(.......
printf(.......
prinf(.......
? ama kako da pisam vnatre (.......... ) so c-vo nisto ne mi odi...
 

vojo

Intern
17 јануари 2011
11
4
evnevn пошто си нов, а и гледам некако не ти иде програмирање, ајде ти ја решив задачата со секундите....
повели
Код:
#include <stdio.h>
/* Ovaa biblioteka ja vklucuvas poradi toa sto taa gi sodrzi standardnite vlezno-izlezni funnkcii
megju koi se naogjaat printf() i scanf()*/
// printf() e funkcija koja pecati na izlez (vo ovoj slucaj na ekran)//
// scanf() e funkcija koja prima vrednost od vlez (vo ovoj slucaj od tastatura)//
 
int main()
/* Ova ti e glavnata funkcija i ja ima vo sekoja programa.
INT znaci deka ovaa funkcija vraka cel broj ili celobrojna vrednost,
vo ovoj slucaj 0, sto e pokazatel deka programata normalno si zavrsila,t.e nema greska.*/
{
  int sekundi, minuti, cas;
  // promenlivi od tip INT vo koi ce se cuvaat soodvetno, sekundi, minuti i casovi
  printf("Vnesi vreme vo sekundi: ");
  // ovaa funkcija ti pecati na ekran "Vnesi vreme vo sekundi: "
  scanf("%d",&sekundi);
  // ovaa funkcija cita vlez od tastatura i ja smestuva vo promenlivata sekundi
  cas = sekundi / 3600;
  // ova ti e prosta logika, bidejki cas e od tip INT, toa znaci deka nejzinata vrednost moze da bide samo CEL broj //
 // PR: sekundi = 4233; cas = 4233 / 3600 -> cas = 1;
  minuti = (sekundi - cas*3600) / 60;
 // Ovde fintata e da go najdes ostatokot od sekundite i da go pretvoris vo minuti
 // PR: sekundi = 4233, cas = 1; miniti = (4233 - 1*3600)/60 = 633/60 = 10 -> minuti = 10 (INT)
  sekundi = sekundi - (minuti * 60) - ( cas * 3600);
 // Ovde naogas kolku sekundi ostanale ostatok posle celata konverzija vo casovi i minuti i toj ostatok go smestuvas povtorno vo promenlivata sekundi //
 // PR: sekundi = 4233, cas = 1, minuti = 10; sekundi = 4233 - 10*60 - 1*3600 = 33 -> sekundi = 33; //
  printf("Vremeto vo format (HH/MM/SS) = %d/%d/%d",cas,minuti,sekundi);
// Ovde gi pecatis na ekran presmetkite sto si gi dobil
// %d ni kazuva deka funkcijata printf() na ekran ke pecati cel broj, vo ovoj slucaj imame 3 celi broevi soodvetno smesteni vo promenlivite cas, minuti i sekundi //
  return 0; // uspesno zavrsuvanje na programata
}
значи после секој чекор имаш коментар што ти кажува што у суштина се дешава у задачата,,,,,се надевам дека ќе ти стане појасно....земи пастирај го кодов во IDE-то што го користиш и се ќе си легне на место...коментарите малце може да те збунат овде...затоа разгледај ја задачава во IDE-то (CodeBlocks, Dev-C++ или whatever).

истава задача можеш и да ја решиш само со една променлива и со помалку чекори....
еве вака

Код:
#include <stdio.h>
 
int main()
{
  int sekundi;
  printf("Vnesi vreme vo sekundi: ");
  scanf("%d",&sekundi);
  printf("Vremeto vo format (HH/MM/SS) = %d/%d/%d",sekundi/3600 , (sekundi - ((sekundi/3600)*3600))/60, (sekundi - ((sekundi/3600)*3600) - (((sekundi - ((sekundi/3600)*3600))/60)*60)));
  return 0;
}
За другата задача...ајде малце размисли сам...така најдобро ќе научиш... програмски јазик се учи со пишување програми...значи пишувај код што е можно повеќе.
 

stefan_v

On your way to fame
3 мај 2010
1,424
596
macedonius.com
Фала ти Војо. Инаку мала промена во кодот(ова е трета задача).
Код:
#include <stdio.h>
 
int main()
{
  int sekundi;
  scanf("%d",&sekundi);
  printf("%d sekundi se %d casovi, %d minuti i %d sekundi", sekundi, sekundi/3600 , (sekundi - ((sekundi/3600)*3600))/60, (sekundi - ((sekundi/3600)*3600) - (((sekundi - ((sekundi/3600)*3600))/60)*60)));
  return 0;
}
Првата е:
Код:
#include <stdio.h>
 
int main () {
  // deklaracija na dve celobrojni promelivi
  int a, b;
  // chitanje na dva broja od standarden vlez - sobiranje
  scanf("%d %d" , &a, &b) ;
  printf ("a + b = %d\n", a + b);
  // chitanje na dva broja od standarden vlez - odzemanje
  printf ("a - b = %d\n", a - b);
  // chitanje na dva broja od standarden vlez - mnozenje
  printf ("a * b = %d\n", a * b);
  // chitanje na dva broja od standarden vlez - delenje
  printf ("a / b = %d\n", a / b);
  // chitanje na dva broja od standarden vlez - ostatok
  printf ("a %% b = %d\n", a % b);
  // kraj na vasiot kod
  return 0;
}
Како што ќе ги пишувам задачите, така ќе ги пишувам и овде. Направено е да има ист излез како што е во примерот за задачите.
 

stefan_v

On your way to fame
3 мај 2010
1,424
596
macedonius.com
Индекс на телесна маса Задача 2

Да се напише програма која вчитува од стандарден влез два децимални броја (маса во кг и висина во цм) и пресметува и печати на стандарден излез индекс на телесна маса по формулата:
BMI=masavisinavisina

Висината претходно треба да се претвори од сантиметри во метри.
Код:
#include <stdio.h>
 
int main () {
 
  float masa=0, visina=0, broj;
  scanf("%f %f" , &masa, &visina) ;
  visina/=100;
  broj=masa/(visina * visina);
  printf ("%.2f\n", broj );
  return 0;
}
Имам и друга работа, па затоа споро објавувам.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,035
Мислења
854,883
Членови
29,642
Најнов член
cut011983
На врв Дно