• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

C# Проблем со INNER JOIN

  • Ја почнал/а темата
  • #1

loris

Gaining Experience
7 мај 2007
629
52
Велес - Скопје
Кога ја извршувам web апликацијата ми дава грешка во овој дел од кодот, односно подолу е дадена грешката што точно ја јавува:

SqlCommand cmd = new SqlCommand("SELECT * FROM korisnik " +
" INNER JOIN korisnik_tip ON korisnik.korisnik_tip = korisnik_tip.kt_id " +
" INNER JOIN korisnik_usluga ON korisnik.korisnik_id = korisnik_usluga.korisnik_id " +
" WHERE korisnik_id='" + i + "' ", con);

Грешка:
System.Data.SqlClient.SqlException was unhandled by user code
Message="Ambiguous column name 'korisnik_id'."
Source=".Net SqlClient Data Provider"
ErrorCode=-2146232060
Class=16
LineNumber=1
Number=209
Procedure=""
Server="LORIS\\SQLEXPRESS"
State=1
StackTrace:
at Korisnik.LoadKorisnik(Int32 i) in c:\Documents and Settings\Loris\My Documents\Visual Studio 2008\WebSites\WebSite1\App_Code\Korisnik.cs:line 133
at DodadiUsluga.Ispolni() in c:\Documents and Settings\Loris\My Documents\Visual Studio 2008\WebSites\WebSite1\DodadiUsluga.aspx.cs:line 54
at DodadiUsluga.Page_Load(Object sender, EventArgs e) in c:\Documents and Settings\Loris\My Documents\Visual Studio 2008\WebSites\WebSite1\DodadiUsluga.aspx.cs:line 22
at System.Web.Util.CalliHelper.EventArgFunctionCaller (IntPtr fp, Object o, Object t, EventArgs e)
at System.Web.Util.CalliEventHandlerDelegateProxy.Cal lback(Object sender, EventArgs e)
at System.Web.UI.Control.OnLoad(EventArgs e)
at System.Web.UI.Control.LoadRecursive()
at System.Web.UI.Page.ProcessRequestMain(Boolean includeStagesBeforeAsyncPoint, Boolean includeStagesAfterAsyncPoint)
InnerException:
Ако има некој да ми каже каде ја правам грешката во INNER JOIN-от нека пише слободно.
 
10 мај 2007
33
4
Во последниот ред, WHERE korisnik_id='" + i + "', треба да нагласиш од која табела точно го влечеш korisnik_id. Од inner join гледам дека колона со исто име имаш во табелите korisnik и korisnik_usluga, така да на ист начин треба да нагласиш од која табела се однесува korisnik_id таму.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

loris

Gaining Experience
7 мај 2007
629
52
Велес - Скопје
Ок, а дали ќе можеш да ми кажеш како точно треба синтакса. Еве како изгледаат табелите и клучевите:
 
10 мај 2007
33
4
SqlCommand cmd = new SqlCommand("SELECT * FROM korisnik " +
" INNER JOIN korisnik_tip ON korisnik.korisnik_tip = korisnik_tip.kt_id " +
" INNER JOIN korisnik_usluga ON korisnik.korisnik_id = korisnik_usluga.korisnik_id " +
" WHERE korisnik.korisnik_id='" + i + "' ", con);
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,728
Мислења
856,160
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно