• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

C # problem so connection String

  • Ја почнал/а темата
  • #1

boki

Intern
27 јуни 2009
2
0
Zdravo,

imam aplikacija koja koristi baza SQL. Do nea pristapuvam preku konekciski string. Problemot e sto go vnesuvam stringot do bazata na mojot kompjuter, a dokolku napravam instalaciona verzija od aplikacijata. Connection stringot ne se promenuva(tuku kako sto napomenav stoi toj od mojot pc). Kako da napravam posle sekoja instalacija conn Str da se menjava i da pristapuva do bazata bez razlika korisnikot kade ja instaliral?

Fala
 

feit

Intern
12 февруари 2009
684
44
Нема да го правиш од твојот компјутер. Сега точно се не се сеќавам ама има еден вид на компајлирање на апликацијата (јас работев на веб апликација) каде и базата се пакува заедно. Конекцискиот стринг стави го во web.config и кога се отпакува на друг компјутер таа сама се вметнува во sql-ot... Ама сепак јас правев веб апликација која се закачува на сервер.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,698
Мислења
862,549
Членови
30,046
Најнов член
Basket
На врв Дно