1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

C# принтање на фискална

Дискусија во форумот 'ASP.NET // VB.NET // C# // Coldfusion' започната од [email protected], 21 Јули 2010.

 1. D@re

  [email protected]
  Intern

  68
  7
  22 Април 2009
  Здраво, сакам да прашам дали може со помош на C# да се испринта на пр. Фискална каса и доколку може дали некој може тоа да ми го објасни како се прави(некој туторијал или нешто слично).
   
 2. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,748
  286
  18 Мај 2007
  Незнам C# но фрката би била во сериската комуникација и нацхинот на праќање на податоците до принтерот. Пробарај го на интернет моделот на фискалниот принтер, можеби има даташит за него и да е објаснето како работи истиот :)
   
 3. Xenor

  Xenor
  Intern

  812
  41
  12 Март 2009
  Барај crystal report на гоогле.
   
 4. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,258
  1,545
  5 oктомври 2007
  Машко
  A што ке му е Crystal Reports за фискалнен принтер ???? :LOL:
   
 5. ''TcM>>

  ''TcM>>
  Intern

  961
  39
  6 Јануари 2008
  Машко
  Да може преку C# да се испринта фискална сметка.. Колку што памтам можеш доста лесно да го направиш тоа со користење на .dll фајл кој што можеш да го побараш од производителот на фискалната,ќе си го импортираш тој фајл во твојот проект и потоа едноставно ќе работиш само со повикување на готовите функции од тој фајл...
  Не е сложено, но можеш и да си прогуглаш за тоа како би работел со тој фајл (нешто како "how to use .dll files in C#" :p) колку за да си имаш повеќе инфо за сето тоа...
   
 6. Xenor

  Xenor
  Intern

  812
  41
  12 Март 2009
  Преку Crystal Report јас користев, полесно ми беше за поврзување после со принтер.
   
 7. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,258
  1,545
  5 oктомври 2007
  Машко
  Си поврзал кристал репортс да принта на фискален принтер :O:O:O. Ај те молам прати ми по ПП проект или бар насочиме како се праи тоа. Да принтам на обичен принтер со кристал репортс знам, ама на фискалниве ????? Најпрвин они не ни работат како принтери класични, туку повеке се слични на комуникација со модем ? Ама ај ......
   
 8. Stru4nak

  Stru4nak
  Gaining Experience

  372
  118
  16 Април 2007
  Највероватно мисли за обично принтање со обичен печатач со Crystal Report а не за фискална.
   
 9. noni

  noni
  Intern

  1
  0
  2 Март 2011
  Затоа што не е баш одговорено на прашањето, ќе го поставам и јас уште еднаш.
  Значи работам на апликација за малопродажба и треба да печатам фискални сметки. Апликацијате ја правам во C# .NET. За VB пронајдов еден ддл фајл ама тој не фунционира во .NET. Прашањето е: Дали некој знае дали има некој длл фајл кој ќе можам да го користам во C#.NET??? Или пак има направено сериска комуникација со фискален принтер. Да напоменам дека сакам да користам Synergy фискален принтер.

  Поздрав
   
 10. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,258
  1,545
  5 oктомври 2007
  Машко
  Најубаво дасе обратиш кај дилерот на соодветниот принтер, обично ке ти понудат поддршка.
   
 11. W1ndows

  W1ndows
  Intern

  33
  5
  29 Јули 2008
  Порано било овој пост за принтање на фискална каса. Може да видите на постот само тоа е на VB.NET сепак верувам лесно е да се конвертира на C#

  http://it.com.mk/forum/showthread.php?p=161082#post161082
   
 12. genkisi

  genkisi
  Intern

  9
  0
  8 Март 2011
  Trebe da napravis eden tekstualen fajl sy50.in i eden bat fajl vo koj ke go stavis slednoto <sy50_pc.exe 1 sy50.in> kade sy50_pc.exe e protokolot od fiskalnata kasa , "1" e brojot na com portot koj moze da go stavis po zelba a sy 50.in ti e tekstualen fajl koj mora samiot da go napravis.
  Na web stranata na Accent mozes da gi simnes ovie fajlovi.
  Se nadevam deka ti pomognav.
   
 13. D@re

  [email protected]
  Intern

  68
  7
  22 Април 2009
  fala mnogu genkisi, golema pomos :bravo:
   

Сподели

Вчитување...