• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

[C++] predstava na binaren broj

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Rocky

Intern
17 ноември 2007
13
0
Programiram nesto vo c++ i naidov na mal problem. Kako vnesen dekaden broj da ni go prikaze binarno. Dali toa e nekoja posebna funkcija ili....
Ako moze nekoj neka pomozi
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Еве ти функција

Код:
#include <iostream.h>

void binary(int);

void main(void) {
	int number;

	cout << "Please enter a positive integer: ";
	cin >> number;
	if (number < 0) 
		cout << "That is not a positive integer.n";
	else {
		cout << number << " converted to binary is: ";
		binary(number);
		cout << endl;
	}
}

void binary(int number) {
	int remainder;

	if(number <= 1) {
		cout << number;
		return;
	}

	remainder = number%2;
	binary(number >> 1);    
	cout << remainder;
}
 

vasildb

Intern
17 април 2007
209
6
Abe mislam deka imase finta vo VS mnogu poednostavna, pri pecatenjeto
cout<<0bImeNaBrojot<<endl;
0x - hexadecimal
0b - binary
0o - octal

Go probav ova vo Dev C++ i ne cinese, a ne sum vo moznost da instaliram VS 2005 posto ne mi e aren kompjuterov.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,802
Мислења
850,658
Членови
29,488
Најнов член
nikojov
На врв Дно