• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

[C] Повторно, да ми ја решите задачата или тепам!

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

cmol=)

Intern
11 декември 2007
3
0
Da se najde transponiranata matrica na matricata A=[aij] m x n vnesena preku tastatura.
Transponiranata matrica na matricata A e matricata B, koja se dobiva koga redicite na A ke se zapisat kako koloni na B.
 

Marko

Баниран/a
16 јануари 2008
106
1
Ај де, нека се најде.

Потруди се, сигурен сум ќе ја направиш. Доколку дојдеш до проблем, кажи, ќе помогнеме.
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
for(i=1;i<=m;i++)
{
for(j=1;j<=n;j++)
{
B[j,i]=А[i,j];
}
}

Остатокот на кодот можеш да го напишеш и сам.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,220
16,748
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,010
Мислења
854,590
Членови
29,639
Најнов член
Ivica_regan
На врв Дно