• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

C++ Помош за задача?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Jok3r_123

Intern
14 јуни 2020
2
0
Здраво, имам еден проблем со една задача по програмирање во програмскиот јазик c++.Почетник сум и немат толкаво познавање и не сфаќам баш што точно бара задачава:
Да се напише програма во која со помош на две функции, кои ќе се одбираат преку
мени, ќе се овозможи кодирање или декодирање на даден стринг со должина најмногу
до 300 карактери.Во стрингот смее да има само букви, интерпукциски знаци и празни места,
Кодирањето да се врши според следното правило:
- Се внесува позитивен број при секое ново стартување на програмата, кој да се обезбеди
да не биде повеќе од 6 цифри.Понатаму да се пресмета бројот на неговите
цифри и да се најде најголемата цифра.
- АSCII кодот на секој карактер да се наголеми за апсолутната вредност од разликата
на бројот на цифри и најголемата цифра.(Приме, ако се внеси 43852, бројот на цифри е
4, а најголема цифра е 8.ABS(5-8)=3.Според препораките,ASCII кодот на секој
карактер при кодирањето да се наголеми за 3).
- При декодирање, да се користи истиот број на начин кој ќе овозможи инверзно
враќање на кодиран стринг во неговиот првобитен облик.
- Програмата да се тестира со три стринга, кои ќе бидат закодирани и истите тие,
понатаму, во програмата, декодирани, со избор на функцијата за декодирање.

Ви благодарам однапред.
 

mmarko

Gaining Experience
1 март 2013
144
96
mmarko's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-4770K
Motherboard
Asus Gryphon Z87
Storage
Samsung 840 Pro 256GB, Samsung 860 Evo 500GB
PSU
Seasonic M12II Bronze 750W
RAM
Kingston HyperX Beast 2x8GB 1600MHz
Video card
Asus Dual GTX 1060 3GB OC
Case
SilverStone TJ08-E
Mouse
Logitech G302 Daedalus Prime
Keyboard
Cooler Master MasterKeys Pro M (MX Brown)
Audio
Sennheiser HD 569
Monitor
Dell UltraSharp U2518D + Dell UltraSharp U2412M
OS
Windows 10
Што поточно не ти е јасно?

Секој карактер може да се престави со ASCII код, на пр. буквата „A“ е 65. Ако додадеш на ова 3, како во примерот, ќе добиеш 68, што е ASCII код за буквата „D“.
На пр. во C++ ASCII кодот за карактер c може да се добие со int(c), а обратното може да се направи со chаr(i), кадешто i e ASCII код.

Значи отприлика нешто вака:

1. се внесува некој број, од кој што се пресметува за колку треба да се зголеми/намали секој карактер, како што е дадено во примерот
2. се внесува некој текст
3. се одбира дали да се кодира или декодира текстот
4. се изминува секој каркатер од тој текст внесен во чекор 2. Се зема ASCII кодот на карактерот и се зголемува или намалува за вредноста добиена во чекор 1, во зависност од тоа дали се кодира или декодира. Добиениот ASCII код, пак се претвара во карактер.
5. се печати добиениот (де)кодиран текст

При тоа во 1 и 2 треба да има проверки дали внесените вредности ги исполнуваат условите од задачата (бр. да не е поголем од 6 цифри итн.).

Подели ја задачата на помали проблеми, па барај решенија за нив. Пр. не ти е јасно што е ASCII, бараш тоа, читаш, продолжуваш понатаму. Треба да се внесе број, бараш како се прави тоа во C++, читаш како се пресметува апсолутна вредност итн. Секако некои од тие работи може веќе ќе ги знаеш, поентата е дека целата задача можеби нема да ја најдеш (секако и да ја најдеш готова и само да ја ископираш, нема нешто многу да научиш при тоа), ама поединечно за секоја од овие мали подзадачи можеш да најдеш многу примери и објаснувања. Прочитај ги, разбери што се прави и после само ти преостанува да го споиш сето тоа во едно решение.
 
Последна промена:
  • Ја почнал/а темата
  • #3

Jok3r_123

Intern
14 јуни 2020
2
0
Што поточно не ти е јасно?

Секој карактер може да се престави со ASCII код, на пр. буквата „A“ е 65. Ако додадеш на ова 3, како во примерот, ќе добиеш 68, што е ASCII код за буквата „D“.
На пр. во C++ ASCII кодот за карактер c може да се добие со int(c), а обратното може да се направи со chаr(i), кадешто i e ASCII код.

Значи отприлика нешто вака:

1. се внесува некој број, од кој што се пресметува за колку треба да се зголеми/намали секој карактер, како што е дадено во примерот
2. се внесува некој текст
3. се одбира дали да се кодира или декодира текстот
4. се изминува секој каркатер од тој текст внесен во чекор 2. Се зема ASCII кодот на карактерот и се зголемува или намалува за вредноста добиена во чекор 1, во зависност од тоа дали се кодира или декодира. Добиениот ASCII код, пак се претвара во карактер.
5. се печати добиениот (де)кодиран текст

При тоа во 1 и 2 треба да има проверки дали внесените вредности ги исполнуваат условите од задачата (бр. да не е поголем од 6 цифри итн.).

Подели ја задачата на помали проблеми, па барај решенија за нив. Пр. не ти е јасно што е ASCII, бараш тоа, читаш, продолжуваш понатаму. Треба да се внесе број, бараш како се прави тоа во C++, читаш како се пресметува апсолутна вредност итн. Секако некои од тие работи може веќе ќе ги знаеш, поентата е дека целата задача можеби нема да ја најдеш (секако и да ја најдеш готова и само да ја ископираш, нема нешто многу да научиш при тоа), ама поединечно за секоја од овие мали подзадачи можеш да најдеш многу примери и објаснувања. Прочитај ги, разбери што се прави и после само ти преостанува да го споиш сето тоа во едно решение.
Благодарам :):)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,655
Мислења
829,830
Членови
28,661
Најнов член
Zokibebrat
На врв Дно