• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

C++ нуб прашање

dariuus

Gaining Experience
19 ноември 2018
63
82
Готово го сфатив ви благодарам на одговорите :carefree::carefree:
 

NikolaJa

Intern
27 април 2019
18
2
Детево има задача од школо да реши проблеми преку примена на C++ код.

Наставникот кажал да се користи Cоde Blocks по можност.

Го инсталирав ама не ја препознава MiniGW инсталацијата т.е. фолдерот. Вика нема екзекјутабл. И тоа ја земав инсталацијата со компајлер.

Сега се мавтам и го земам засебно MiniGW. Господ знае дали ќе го препознае.

Дали има некој брз начин како да не се зезам со компајлери и GUI туку да се напишеме код во Notepad и да го пробаме резултатот?

Благодарам.
Code Blocks има вградено c++ компајлер и нема потреба од Min gw, само отвораш нов проект и ги следиш инструкциите и тоа е тоа, F9 за компајлирање, F10 за стартување на програмата
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,084
7,790
Скопје
Code Blocks има вградено c++ компајлер и нема потреба од Min gw, само отвораш нов проект и ги следиш инструкциите и тоа е тоа, F9 за компајлирање, F10 за стартување на програмата
Не треси.
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,084
7,790
Скопје
Имам користено и Visual Studio и Code Blocks, знам како е и не е тресење
Вака, пушти OBS да снимаш, симни CodeBlocks без MinGW, инсталирај, пушти све дифолт create new project blabla и компајлирај Hello World, те молам.
Кога ќе го постираш видеото,јас ќе се самобанирам од форумов.
Ако тоа не е доволно ќе дојдам и ќе ти дадам 100 евра.
 

teokitan

Intern
11 октомври 2017
96
36
Имам користено и Visual Studio и Code Blocks, знам како е и не е тресење
Visual C++ е малце друга работа, не треба да ги мешаш.

Инаку, не, нема шански CodeBlocks без компајлер да симнеш. Мораш или да ја симнеш верзијата сосе компајлер (изборот на 99% од луѓето) или да симнеш посебно.

Исто така, има шанси членот да се снајде ако го поврзе компајлерот што се симнал со CodeBlocks повторно во settings (Settings -> Compiler -> Toolchain Executables -> Compiler's installation directory
 
Мало предупредување за cpp.sh (дека и јас го користам многу и го обожавам): некогаш знае да даде рендом инпут и аутпут и ми изгледа дека ги меша кодовите т.е. ти извршува туѓ код.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,577
Мислења
823,836
Членови
28,079
Најнов член
ivannalex
На врв Дно