1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

C# .NET tutorijali

Дискусија во форумот 'ASP.NET // VB.NET // C# // Coldfusion' започната од Mechanic, 23 Септември 2019.

1. Mechanic

Mechanic
    Intern

37
    6
    2 Мај 2016
    Дечки, гледајќи во последно време се повеќе и повеќе .NET позиции се мислам да се префрлам на оваа технологија. Не сум со образование во оваа област туку самоук SQL, HTML, CSS, Javascript (basic), Python (Basic и ова ми беше прв јазик) и не работам со програмирање туку последниве година дена седнав да учам самиот со цел да сменам професија.

Размислувањето прво ми беше да продолжам со Node.JS + некој фрејмворк за javascript (Vue.js или React), али во државава гледам најчести огласи се за .NET, а javascript демек надежен јазик ама слабо огласи, а и на тие отворените најчесто бараат некој сениор со многу години искуство. Не знам што е паметно искрено, дали да се научи јазик како C# или пак да се заебавам и понатаму со javascript (C# мислам дека отвора повеќе фронтови за барање работа, не знам колку е тоа изводливо ако го научиш да можеш да се шифташ веб, десктоп, мобилни во xamarin).

Барав на гугл али милиони резултати и се чудам дали да купам на udemy некој од тие курсеви или да си симнам некоја книга.

Кои туторијали ги препорачувате за учење тие што работите со овој јазик и дали би ви ги барале сертификатите на Microsoft на огласи во фирми?

Become Certified in Web & Mobile App Development | Microsoft Learning

Идејата ми е повеќе да се насочам кон веб програмирање и откако ќе го завршам учењето на овој јазик да пробам да сменам работа во оваа област.

На Tomica Jovevski му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
  1. genius
    Одговори:
    7
    Прегледи:
    2,972
  2. FreakyDroid
    Одговори:
    1
    Прегледи:
    1,437