• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

[C++] Менување кликови

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Pepsi Man

Intern
1 март 2008
171
21
pepso.blog.com.mk
Една-една ипол недела веќе читам екниги за C и C++. Случајно налетав на еден код за да ги се менуват кликовите на маусот. Левиот да е на десната страна, десниот на лева(ме разбирате, така? :) ). Е сега ми дава некаков ерор кога одам да ја компајлирам и вели дека на тој (црвениот) ред има некаква грешка:
Код:
#include <iostream>
#include <windows.h>

using namespace std;

int main ()
{
 int n = 1;
 int x;
 int y;

 [color=red]while (n !=NULL)[/color]

 {

 if(GetAsyncKeyState(VK_NUMPAD0))
 (

 mouse_event(MOUSEEVENT_LEFTDOWN, x, y, 100, 100));
 mouse_event(MOUSEEVENT_LEFTDOWN, x, y, 200, 200));

 }

 if(GetAsyncKeyState(VK_NUMBPAD1))
 break;

 }

 return 0;

}
 

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
894
72
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
Или намалувај го n--.
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Почетната заграда кај IF корегирај ја, стави голема заграда (користи го кодот кој си го пастирал, само смени ја заградата и види дали ќе функционира).

Ако ништо не направиш пастирај го еророт.
 

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
894
72
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
Декларирај ја функцијата т.е. над int main пиши
mouse_event(MOUSEEVENT_LEFTDOWN, x, y, 100, 100));
и со другата ф-ја исто.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,243
16,524
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Како што кажаа погоре, место n! = NULL, треба да стои n != 0, т.е. да стои само n

while (n) { ...

Но, има и нешто друго:
n никаде не добива друга вредност освен таа што веќе е зададена. А тоа значи дека n не е критериум за while циклусот. Во тој случај можеш да напишеш само while (), без ништо друго во заградите.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,702
Мислења
855,882
Членови
29,736
Најнов член
pavlo.maznevski
На врв Дно