• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Ц++ ГУИ,преведувач ...

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2.497
77
Здраво,како може да програмирам ГУИ во ц++,кој преведувач ми треба,или некој друг програм наменет за тоа ? :D
 
1 октомври 2008
278
9
како што гледам си фан на виста тогаш
visual c++ 200x
Или ако сакаш у линукс
Anjuta,Kdevelop, monoproject itn..
офф топик :
Алекс ти што користиш у линукс за програмирање ?
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2.497
77
Имам и ХП и виста,а на вистата планирам да програмирам ГУИ за Ц++,фала за одговорите,ке пробам со visual c++ :)
 

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
902
75
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
А во Visual C++ 200X не може да се програмира за Linux?

Извинете за offtopic.
 

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
902
75
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
Јас мислам може бидејќи во C++ како што можеш да додаваш header-и за под windows околина можеш и за Linux.
 
1 октомври 2008
278
9
да тоа да али зависи од компајлерот дали поддржува ,незнам не сум пробал само нагаѓам
 

TataMata

Intern
13 јуни 2008
115
1
А во Visual C++ 200X не може да се програмира за Linux?
Ако користиш само стандардни библиотеки. Инаку не.

Да се вратам на GUI мултиплатформско програмирање. Овие се најдобрите.

QT.
wxWidgets.
GTK.

Работат на скоро сите платформи.

Мала напомена, QT не е чист C++.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43.815
Мислења
910.681
Членови
32.546
Огласи
786
Најнов член
edon.dev
На врв Дно