• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

[C] Да ми напишете програма што исцртува правоаголници!

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

_Poirot_

Intern
11 декември 2007
10
0
Дали некој може да ми напише програма за исцртување на правоаголници, нивно обојување и движење?
Однапред благодарам
 

''TcM>>

Intern
6 јануари 2008
961
39
Zarem moze da se crtaat, bojat i dvizat pravoagolnivi vo C??:cudenje:
hmm e ne sum znael... Bas me interesira kako bi bilo...
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Има од ЕТФ предмет Компјутерска Графика - се работи во C. Оди до копирниците околу факултет имаш скрипта со решени задачи. Ќе ти помогне доста...
 

aleks09

Intern
30 јануари 2008
9
1
pobaraj prijatelce nekoj od stulov tie se zanimavat so toa imaa gotovi napisani programi za toa sto baras i poslozeni raboti.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,310
16,285
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Aко на штул тоа што е напишано за графика во C го дефинираме како електрон од атом, тогаш тоа што може да го најде на Google можеме да го дефинираме како сончевиот систем со астероидите во него.

@Poirot Да прашаше нешто advanced, ќе бев желен да седнам и дати напишам код. На времето правев графички интроа во C и користев inline assembler. Правев плазми, огнови, лупи, bump-mapping, ротација на коцка со текстура и тн.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,310
16,285
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,673
191
www.zeroscience.mk
ok ako saka nekoj neka napise kod za grafika u C, ako ne vozdrzete se od nepotrebni i off-topic postovi.......

I prekinite so temi vo stil: napisite mi zadaca, napisi mi kod, znae li nekoj i t.n.
Mislam ludje ve molam dajte malku potrudete se i vie, da ne se povtoruvame deka ne pisuvame domasni zadaci tuka....

zatoa temata ke ja zatvoram zasto vrska nema niti pomogna na nekogo niti nisto... vazi za _Poirot_ (detektiv, istrazuvaj malku) i za drugi sto postiraat vakvi temi ili se mrzljivi...ako nekoj ima problem so ovoj moj stav neka otvori tema u FIGHT CLUB, barem tamu ke ima sto da se procita korisno ne ?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,671
Мислења
862,038
Членови
30,032
Најнов член
musicenthusiast
На врв Дно