• Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

C compilers

The Shadow

Intern
30 март 2008
576
5
малце глупа тема,ама ми треба одговор побрзо.
според вас кој е најдобар или меѓу најдобрите C компајлери?
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
GCC - Gnu Compiler Colection

Имаш све што ти е потребно во него.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
The Shadow, прашањето ти е многу опширно, се разбира GCC не е единствениот но е најдобар за *NIX платформа, имаш DEVC++ и многу други за Windows платформа
 

The Shadow

Intern
30 март 2008
576
5
знам дека не напишав скоро ништо,бев во брзање,и да после сватив дека било за *NIX платформи,а за тој DEVC++,зар не е тој за C++,ке ми простиш ако зборам глупости,не сум баш запознаен со ова,само што почнав да учам(пред некоја недела).
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
DEVC++ може да компајлира и C и C++ и со него оде MinGW компајлерот, кој е нешто сличен мислам со GCC ама за windows.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
TataMata, реков дека не сум сигурен, моето искуство со компајлери за таа платформа е премногу мало, скоро ич

BTW, имаш неколку студиа за C, Microsoft Visual C или нешто, нека каже некој два-три збора за него
 

The Shadow

Intern
30 март 2008
576
5
е нека каже де,никој ништо не кажува,нема врска,јас го симнав MinGW,и ке пробам со него денеска,ако не,ке го симнам Visual Studio,целиот пакет,или DEVC++.
 

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
е нека каже де,никој ништо не кажува,нема врска,јас го симнав MinGW,и ке пробам со него денеска,ако не,ке го симнам Visual Studio,целиот пакет,или DEVC++.

za windows mingw ti e najdobar...i da tocno e deka dev cpp odi so mingw no me nervira zs mora dokolku sakas da prekratis programata na odreden stepen ili pak isto taka i na krajot mora da koristis system pause i ne znam mene licno toa me nervira :D
 

TataMata

Intern
13 јуни 2008
115
1
Е де не можев побрзо да одговорам.

Вака. Треба да се прави разлика меѓу едитор за код и компајлер. Има голема разлика.

Едитор е едитор. Нема што да објаснувам. Таму се едитира кодот. Најлесно објаснување. Едиторите ги има куп, DEVC++, Eclipse, Visual Studio (нормално не целиот), KDevelop, и уште многу други. Како едитор може да послужи и други all around едитори (notepad, ultraedit итн.). Овие вториве не доаѓаат со компајлери и други чуда...

Па дојдовме до компајлер. Компајлерот го претворува кодот во бинарен код (извршен). Тука спаѓаат GCC и MSVC (компајлерот на Microsoft, подобро така да го крстам) итн. Ги има во помал број (google it!). Компајлерите доаѓаат со куп алатки (линкер, make tools, debugger).

MinGW инаку е порт на GCC за Windows платформа заедно со native подршка за Windows API-то.

Но гледам дека DEVC++ го сметате за компајлер што не е точно. Тој е обичен едитор само во позадина го повикува GCC...

За малку advanced почетници не е лошо малку да се научат да се работи со make фајлови, т.е. со посебен едитор и посебно да се повика компајлерот. Тоа може да се стори и со MSVC...

Ако имате прашање, прашајте...
 

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
Но гледам дека DEVC++ го сметате за компајлер што не е точно. Тој е обичен едитор само во позадина го повикува GCC...

ne znam dali ova za mene bese nameneto ali ako bese da ti objasnam deka nikade ne rekov deka dev cpp e kompajler mislam smesno e da pomislam takva rabota zatoa i kazav tocno e deka dev cpp odi so mingw neli ne moze dva komjleri da odat mislam nema logika.. a brat gleam pameten si ali mnogu brzo gi citas postovite....jas samo rekov deka mingw e najdobar kompajler t.e toj e gcc kompajler
 

The Shadow

Intern
30 март 2008
576
5
фала за објаснувањето TataMata,сега имам друго прашање,јас слушнав нешто за libraries,и ако може малце објаснување за нив,и ми треба DOS librarie,дали се симнува или доаѓа заедно со MinGW.
 

TataMata

Intern
13 јуни 2008
115
1
Mac-ufs тоа што си го рекол е ОК, не те обвинувам тебе баш конктретно тебе, уствари никого не обинувам, само сакав да се расчистат некои работи.

Незнам што подразбираш под DOS libbrary, одааамна не сум работел на MinGW така да незнам што се случува таму.

За libbrary вечер ваљда повеќе ќе објаснам...
 

stole_pesov

Intern
25 април 2008
530
17
techhub.mk
???

Како што разбрав DEVC++ може да се користи за компајлирање и на ц кодот.
Јас го имам DEVC++ сега решив првин да учам ц па потоа ц++ и ја пробав овој код за "Hello, World"
И избирам compile & run и ништо не добивам на излез. ми се отвора прозорезот тој црниот и пишува да притиснам било кое копче за да продолжам, го нема натписот Hello , World.
Дали сум препушти нешто или DEVc++ не може да комајлира ц код?
:chudenje:
 

''TcM>>

Intern
6 јануари 2008
961
39
za vo C:
Код:
#include <stdio.h>

int main(int argc, char *argv[])
{
  printf("Hello stole_pesovn"); 
 system("PAUSE");	
 return 0;
}
Za vo C++:
Код:
#include <iostream>

using namespace std;

int main(int argc, char *argv[])
{
  cout<<"Hello stole_pesov"<<endl;
  system("PAUSE");
  return EXIT_SUCCESS;
}
A inace kako odgovor na prasanjeto vo Dev-C++ moze da se kompajlira i C i C++..../
 

stole_pesov

Intern
25 април 2008
530
17
techhub.mk
@TcM>>
za vo C:
Код:
#include <stdio.h>

int main(int argc, char *argv[])
{
printf("Hello stole_pesovn");
system("PAUSE");
return 0;
}

Во туторјалот што го следам не е така. Го нема тоа iint main(int argc, char *argv[]) има само main ()
go nema toa system("PAUSE"); return 0; зашто .?/:chudenje:
 
1 октомври 2008
278
9
@TcM>>
za vo C:
Код:
#include <stdio.h>

int main(int argc, char *argv[])
{
printf("Hello stole_pesovn");
system("PAUSE");
return 0;
}

Во туторјалот што го следам не е така. Го нема тоа iint main(int argc, char *argv[]) има само main ()
go nema toa system("PAUSE"); return 0; зашто .?/:chudenje:

Код:
#include <stdio.h>
#include <stdlib.h> 
int main(int argc, char *argv[])
{
printf("Hello stole_pesovn");
system("PAUSE");
return 0;
}

si zaboravil #include <stdlib.h>
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
@''TcM>>

#include <stdio.h>

main()
{
printf("Hello World\n");
}

kje raboti samo... toa shto si go napishal e mnogu golemo i nepotrebno.
 

''TcM>>

Intern
6 јануари 2008
961
39
@stole_pesov vo nikoja kniga ne go pisuva toa system("PAUSE");
A dokolku rabotis vo Dev-C++ togas idi: File-->New-->Project...-->Stistni na 'Console Aplication-->pa dole mozes da pises ime na proektot-->dole desno imas da odberes dali sakas da bide C Project ili C++ Project ( i isto stikliraj go toa 'Make Default Language')-->OK i ete ti gotov 'poceten' proekt gade sto sea treba da napravis e samo da si go vneses godot vo int mainot (ili pak so drugo i da mu pravis)...
A toa int main(int argc, char *argv[]) ili samo int main() ti e isto....
(mislam deka me svati)
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
A toa int main(int argc, char *argv[]) ili samo int main() ti e isto....
(mislam deka me svati)

Не е исто. Со тоа ти оставаш простор за внесување на аргументи од конзола, оно да ќе работи и со тоа ама џабе простор во меморија се зема и изгледа збунувачки за почетниците.
 

Garfield

Intern
9 декември 2007
277
5
Темава малку забегала :).

А за прашањето кој е најдбар компајлер за C, мислам дека секој што програмира треба да знае дека најдобра во секоја смисла брзина на компајлирање, бразина на извршување на добиената програма, почитување на стандарди, пријавување на грешки итн итн е компајлерот на Intel, потоа компајлерот на Microsoft но кој за жал е само за Windows платформа, и не ги почитува 100% станадардите(кога мислам стандарди мислам на зададените од ANSI).

За gcc кој е предходно споменуван е добар компајлер истотака и јас многу го користам но е послаб во секоја смисла од предходите два.

Еден исто добар компајлер за кој веќе почнува да го заменува gcc, e llvm (Low Level Virtual Machine) кој се уште е во развој, но многу се надеваат на него бидејќи има малку подруга филозофија ако некого повеќе интересира мозе да прочита овде http://llvm.org/ :bravo::bravo:

А во врска со кодот јас би препорачал:

int main (int argc, char *argv[])

бидејќи секогаш треба да се трудиме да ги почитуваме стандардите, и да се навикнеме така бидејќи како програмери најчесто ќе работиме со повеќе луѓе на еден проект.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.303
Мислења
892.311
Членови
31.484
Огласи
19
Најнов член
Kolecolev
На врв Дно