1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Button Function

Дискусија во форумот 'Java' започната од Jovan.74, 8 Јуни 2010.

 1. Jovan.74

  Jovan.74
  Intern

  209
  6
  6 Јуни 2010
  Машко
  Уште учам Јава, па наидов на проблем. Креирав JButton и една слика. И сега сакам кога ќе го стиснам копчето да ја снема сликата. За копчето ја повикувам класата ButtonDown но проблемот е што не го пронаоѓа копчето во таа класа. Помош ???
   
 2. feit

  feit
  Intern

  684
  43
  12 Февруари 2009
  Дај прати го кодот да видиме што повикуваш... Најверојатно не го повикуваш копчето..
   
 3. vik

  vik
  Intern

  1,936
  31
  14 Април 2007
  не ти треба ништо да повикваш, него ти треба да направииш инстанца од класа која имплементира ActionListener и да му ја дајш како параметар на addActionListener() методот на JButton-от

  еве пример.
   
 4. Jovan.74

  Jovan.74
  Intern

  209
  6
  6 Јуни 2010
  Машко
  vik фала на помошта,, уште сум почетник па на еден туториал видов дека мора нова класа да се направи за функцијата... уште еднаш фала многу ;)
   
 5. Jovan.74

  Jovan.74
  Intern

  209
  6
  6 Јуни 2010
  Машко
  ми се јави нов проблем ама да не отварам нова тема за тоа :) значи вака сеа, имам една boolean варијабла во main, и после во функцијата за копчето сакам да ја променам во false, ама ми вика дека морам да ја декларирам како final за да ја користам во таа функција. ама final варијаблите не се менуваат ве молам помош ?
   
 6. Биа

  Биа
  Intern

  121
  15
  24 ноември 2008
  Женско
  Функцијата да не ти е final?
   
 7. Jovan.74

  Jovan.74
  Intern

  209
  6
  6 Јуни 2010
  Машко
  не функцијата е public static ако на тоа мислиш :)
   
 8. Jovan.74

  Jovan.74
  Intern

  209
  6
  6 Јуни 2010
  Машко
  проблемот е решен, задачата е точна фала на сите што ми помогнаа :)
   

Сподели

Вчитување...