• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Бутабилно USB

  • Ја почнал/а темата
  • #1

MARTIN_MKD

Intern
27 ноември 2007
419
2
Можно ли е да се направи бутабилно USB t.e. и оперативниот да е на него со него да се бутира и од него да се инсталира оперативниот систем.

Позз
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
да да наравно

има и верзија на XP бутабилна точно колку зафакаше не ми текнува знам дека спакувана беше околу 50тина мега
отпакувана отприлике ~100МБ треба да е

имаш неколку линукс дистрибуции за усб
имаш и МАС за усб

се што сакаш

а тоа "и од него да се инсталира оперативниот систем. "
ne ти го сваќам баш најверојарно ако имаш узб од повеќе од 700мб или колку ти е потребно

тие горе што ти ги реков немаш никаква потреба да ги инсталираш дури и можат да ти работата доколку ненаш оперативен инсталирано или пак доколку немаш hard disk
или х други работи:)
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
За да се направи нешто бутабилно (флопи хард диск цд етц..) мора на почетокот т.е. на првиот сектор да се запиши boot лоадер, кој ќе го поткрене натаму оперативниот систем или што било што сакаш да го направиш бутабилно. Кај windows-от, boot лоадерот е затворен код кој мислам дека може да се најде некаде само како обичен boot лоадер и потоа со RAW запишување на усбто можеби некако ќе може да се направи да е бутабилно но чисто сумњам. Кај линукс, сите boot лоадери можат на што било да се инсталираат дали на цд хард диск или усб не е важно, за усб мислам дека највеќе работа ќе заврше isolinux кој е мал и компактен и може насекаде да се инсталира. Мислам некако дека преку isolinux ќе може да се направи и windows-от да се бутира ама не сум пробал неможам сигурно да кажам.

Без boot сектор запишан на медиумот нема да може да се boot-ира.

BTW, преместено во генерална ИТ дискусија
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

MARTIN_MKD

Intern
27 ноември 2007
419
2
да да наравноа тоа "и од него да се инсталира оперативниот систем. "
ne ти го сваќам баш најверојарно ако имаш узб од повеќе од 700мб или колку ти е потребно
Проблемот е во тоа што не ми работи ЦД-ромот на лаптопот а треба да го форматирам па мислев тоа да го направам преку УСБ, значи од него да бутирам и од него да тече инсталацијата.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
има верзии кои работат како live или глуп превод нашински
Живо ЦД

но да се инсталира преку усб не сум сретнал

но можеш преко мрежа да го инсталираш
доколку имаш уште еден компјутер во близина
 

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
Проблемот е во тоа што не ми работи ЦД-ромот на лаптопот а треба да го форматирам па мислев тоа да го направам преку УСБ, значи од него да бутирам и од него да тече инсталацијата.
Ево како инсталираат Xп на Асус EEE лаптоп без CD :

skip add ако има реклама па разгледај
http://www.eeeguides.com/2007/11/installing-windows-xp-from-usb-thumb.html
 
  • Ја почнал/а темата
  • #9

MARTIN_MKD

Intern
27 ноември 2007
419
2
има верзии кои работат како live или глуп превод нашински
Живо ЦД

но да се инсталира преку усб не сум сретнал

но можеш преко мрежа да го инсталираш
доколку имаш уште еден компјутер во близина
Ќе може ли накратко да објасниш како оди форматирањето преку мрежа
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
нема накратко не е толку едноставен процесор
јас со еден пред некоја година пробавме
ти треба RIS server

а мислам дека може и на друг начин но не сум пробал и не знам точно како треба

ја копираш содржината од цд то па преко DOS I386\WINNT32.EXE се отвара

но не сум го пробал доколку некој го пробал нека пише

а најдобро ти е земи си некој надворешен цд/двд ром
позајми он некој

или пак од линкот што ти го наведе BSOD:)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #11

MARTIN_MKD

Intern
27 ноември 2007
419
2

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,726
Мислења
863,409
Членови
30,063
Најнов член
Кузман
На врв Дно