1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Build Log [shifty2k]

Дискусија во форумот 'Overclock & Modding' започната од shifty, 26 Август 2013.

 1. shifty

  shifty
  Модератор

  1,002
  1,304
  5 Септември 2009
  Во постов ќе update-ирам повремено со слики и инфо, а очекувам конструктивни предлози и идеи како да ги средам деловиве :)

  PHOTO_20130826_223223.jpg

  Од погорнава слика:

  main:
  - Intel I7-3770K
  - ASUS Maximus V Gene
  - Corsair Dominator 4x2GB CMG6GX3M3A1600C7

  storage:
  - Samsung 840 Pro 256GB
  - OCZ Agility 60GB
  - Western Digital Blue 1TB EZEX

  GPU(s):
  - Sapphire HD7970 Dual-X
  - MSI GTX680 Twin Frozr III OC

  Audio:
  - Creative X-Fi Titanium HD
  - [update 2morrow]

  Cooling:
  - Scythe Kaze Q
  - Cooler Master Seidon 240M
  - 2x Nidec Servo GentleTyphoon D1225C12B5AP-15 1850r/min
  - 2x Cooler Master A12025-12CB-3EN-F1
  - 2x Cooler Master A12025-24RB-4CP-F1
  - 1x Zalman F3-FDB ZP1225AFL [F3ST]
  - 2xGelid PWM Y Cable

  ODD:
  - DVD-RW SH-S223B

  Case:
  - Cooler Master N200

  "PowAH":
  - Seasonic Platinum 1000W SS-1000XP

  Ќе остане да се нарачаат материјали за custom кабли за напојувањето, да се земе друг рам (најверојатно ќе остане за понатака), можеби да додадам 140mm fan на горната страна на N200 и да се поиграм со графичкиве и да оставам само една.
   
  На Costigan_Jr, RagingDemon, Miroslav Ilic и уште 18 други им се допаѓа ова.
 2. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  7,984
  4,690
  8 Април 2011
  Машко
  Зема 2xGTX680?? WOW Создравје да ги користиш
   
  На shifty му/ѝ се допаѓа ова.
 3. shifty

  shifty
  Модератор

  1,002
  1,304
  5 Септември 2009
  Ќе останам само на една карта Деки, нема простор за две карти + звучната.
   
 4. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,337
  25,741
  4 Септември 2008
  Oдлично, абдејтирај не често, многу добар хардвер :)
   
  На shifty му/ѝ се допаѓа ова.
 5. shifty

  shifty
  Модератор

  1,002
  1,304
  5 Септември 2009
  Не издавај :)
   
  prichina, psyside и на xenon им се допаѓа ова.
 6. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,337
  25,741
  4 Септември 2008
 7. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,417
  25,095
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  hardware, hardware насекаде...
   
  На Necromancer и psyside им се допаѓа ова.
 8. smole

  smole
  Unstoppable

  3,014
  3,417
  18 Април 2007
  Са паре PSU-то и од куда?
   
 9. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,773
  4,328
  20 Февруари 2011
  Машко
  PSU'to go imat kupeno porano od Blgaria mislam :)
   
  На shifty и smole им се допаѓа ова.
 10. smole

  smole
  Unstoppable

  3,014
  3,417
  18 Април 2007
  Ок штом е така пошто кај нас незнам да има Сисоник, а уште помалце платинум. Порно PSU у секој случај и топ делови.
   
  На shifty и uwemi им се допаѓа ова.
 11. shifty

  shifty
  Модератор

  1,002
  1,304
  5 Септември 2009
  Токму така :) + ми дадоа 7 години гаранција на истово :) колку што е фабричката гаранција. За цена не прашувај ако наидам на фактурите ќе пишам xD

  btw дај споделете некоја идеја како да ги ги средам SSD-ињава, OCZ-то е зелено и текстот им стои обратно xD. Сакам колор шемата да ја направам red/black/silver :p

  PHOTO_20130827_170624.jpg
   
  Costigan_Jr, psyside и на smole им се допаѓа ова.
 12. smole

  smole
  Unstoppable

  3,014
  3,417
  18 Април 2007
  Ако знаеш или ја најдеш фактурата пиши од која фирма го зема и каде во Бугарија.
   
 13. shifty

  shifty
  Модератор

  1,002
  1,304
  5 Септември 2009
  Фирмата која продаваше retail е Nikem, за големопродажба не сум сигурен.
   
  На smole му/ѝ се допаѓа ова.
 14. shifty

  shifty
  Модератор

  1,002
  1,304
  5 Септември 2009
  Само што пристигнаа :)
  PHOTO_20130827_190526.jpg
   
  На Costigan_Jr, RagingDemon, StalkeR и уште 10 други им се допаѓа ова.
 15. smole

  smole
  Unstoppable

  3,014
  3,417
  18 Април 2007
  Си добил ти на лото, ај сеа кажи си :)
   
 16. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,337
  25,741
  4 Септември 2008
 17. shifty

  shifty
  Модератор

  1,002
  1,304
  5 Септември 2009
  - Gene-то има проблем со sata портовите ... повремено исфрла по некој уред или пак воопшто не го препознава. Менувава кабли дискови/ssd/odd итн. ... на random ми отфрла по некој или сите уреди ...

  - еден од GT AP-15 излага од основата и ја гребе страничната пластика ... ќе заглавам +/- 20-40дена дури да го сменам

  - произлегоа барем 5 мини проблеми за кои ќе дискутирам откако ќе ги сменам работиве за RMA :p *ќе им го најдам крајот само ќе ми треба време и нерви :p


  offtopic:

  - зедов компјутер од пријател за да ги пробам adam-киве (јас му го составив компјутерот) и што да видам pcie портите му се мртви со исклучок на pcie-то за графичката (таму ја ставив звучнава) сега имам + еден компонент за да го сменам
   
 18. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,337
  25,741
  4 Септември 2008
  Пред да менуваш било што, абдејт на UEFi/clear cmos само со ситемски драјв.

  Абдејт на RST драјверите.....реформат...па после прикачи ги пак додатните драјвови.
   
 19. shifty

  shifty
  Модератор

  1,002
  1,304
  5 Септември 2009
  До RST драјвери не стигнав воопшто :) ниту пак да почнам инсталација :) ќе си поиграм денеска да си ја пробам среќата многу време изгубив, а седам во место :( Остави го тоа сега небитно xD

  Не ми се верува од што сум апстинирал :) Дај прати препорака за празников кое торентче да спуштам. *Jazz, Chillout, Ambient или некоја твоја препорака! :)

  Meanwhile tears of joy :noonecare:
   
  На prichina и psyside им се допаѓа ова.
 20. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,337
  25,741
  4 Септември 2008
  Имаш пп...
   
  На shifty му/ѝ се допаѓа ова.
 21. shifty

  shifty
  Модератор

  1,002
  1,304
  5 Септември 2009
  Благодарам многу :)
   
 22. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,337
  25,741
  4 Септември 2008

  Нема гајле.
   
 23. shifty

  shifty
  Модератор

  1,002
  1,304
  5 Септември 2009

  Уште утрово им пишав mail + фотка од гребнатините кои ги прави fan-ов ова е fast response!
  Секоја чест на флексибилноста на quietpc.com, мислев дека ќе се развлекува повеќе време работава. Просто кажано recommended за кој и да се кани да купува од порталов, едноставно не оставаат простор да дадам било каква негативна критика!
   
  На Кристијан, pinky, martin17 и уште 5 други им се допаѓа ова.
 24. Mao

  Mao
  Gaining Experience

  922
  463
  5 Јуни 2007
  Машко
 25. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,444
  12,617
  2 Август 2012
  Машко
  Од вакви причини јас масовно на цело село се префрлив на Noctua кулери и вентилатори.
  Втор ден и еден од Enermax TB Silence почна да цимоли а рекламирани беа дека имаат контакт во една точка и дрн, дрн, дрн...феил. (овој Enermax ми беше од првата тура со претходното куќиште)
  Додуша и мене ми дадоа друг без да морам да го праќам ама ме малтретираа (бараа макро фотки!) па прашуваа де сум го притискал де ова де она.
   
Слични теми
 1. vik
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  1,026
 2. brzi
  Одговори:
  46
  Прегледи:
  4,276
 3. KireAMD
  Одговори:
  110
  Прегледи:
  9,040
 4. Necromancer
  Одговори:
  46
  Прегледи:
  2,763
 5. MarkoHF
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  1,414
Вчитување...

Сподели

Вчитување...