• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Бугарска компанија „2be“ со инвестиција на македонскиот пазар

  • Ја почнал/а темата
  • #1

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139


ПРОДАВНИЦИ ЗА МОБИЛНА ТЕХНОЛОГИЈА СО НАЈНИСКИ ЦЕНИ

Водечката малопрадажна мрежа на продавници за мобилни технологии во Бугарија „2bе“, влегува на македонскиот пазар. Вкупната инвестиција е преку 2 милиони евра, а Компанијата ќе вработи преку 130 луѓе во првата година од работењето. До сега, 2bе веќе работи со отворени 13 продавнции во поголемите македонски градови. До крај на 2008 година, се планира да се отворат вкупно 25 продавници на целата територија на државата.

Како почетна бизнис иницијатива, „2bе“ отпочна соработка со Т-Моbile. Од соработката се очекува обезбедување на најквалитетни телекомуникациски производи и ислуги по најповолни цени на пазарот. Мисијата на „2be“ е да ги направи мобилните технологии достапни за сите.

- Веруваме дека Македонија е стратешки важен пазар за растот на Компaнијата. Затоа, не е случајно дека ова е првиот странски пазар каде што се одлучивме да инвестираме. Гледаме голем потенцијал за развој, а почетокот на соработка со лидерите на пазарот на мобилната техногија во Македонија е причина повеќе за уште поуспешен тек на нашата инвестиција – истакна Станислава Арнаудова, извршен директор на „2bе“ Групацијата на Прес конференција.

Сигурен сум дека корисниците на мобилни технологии ќе го препознаат бенефитот што ќе произлезе од соработката на нашите две успешни компании, а со тоа ќе станат и наши редовни корисници. Гарантирам дека ние нема само едноставно да понудиме продукти и сервиси, туку и лично внимание и разбирање за специфичните потреби на секој клиент во нашите продавници – потенцираше Златко Нешовски, генерален директор на „2bе“ Македонија.

„2bе“ има 12 годишна традиција и развиена малопродажна мрежа од над 120 продавници во Бугарија. Во 2008 година, Компанијата го започна планираното проширување и на соседните пазари. Прва странска земја од инвестиционата програма е Македонија, каде што досега активно работат 13 продавници на „2bе“.

Извор: Стопанска комора на РМ
 

stefan007

Intern
27 јуни 2007
395
2
И цените на мобилните па ќе останат напумпани, сите сакаат да печалат на нас кој и да дојде, прост пример t mobile има во многу европски земји еден ист мобилен овдека е за 50 60 проценти поскап. истото ќе бидне и со 2be.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,048
Мислења
860,920
Членови
29,909
Најнов член
Klosus
На врв Дно