Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Буџет конфигурација

flanky

Intern
20 април 2024
10
7
Здраво добри и паметни луѓе
Пред 5 години направив конфигурација на low budget за персоналец кој денеска е доколку ги погледнеме новите игри претставува попара. Меѓутоа како страствен гејмер направив таква конфигурација да можам да ја плешам csgo (over 4k hours) и dota2 (over 12k hours) и се беше убаво и супер додека не излегоа апдејтите поготово на оваа првата и сега можам само да се сликам за со првата (се зезам) ја играм но се на ниски подесувања (џабе е ипак). Е сега да ви ја претставам фамозната конфигурација у моментот

Asus motherboard Prime H310M-R R2.0
Processor Inter Pentium Gold G5400 CPU @ 3.7GHz 3969 Mhz 2 Cores 4 Logic
16GB RAM DDR4 (беше 8)
Case Cooler Master Cube
GPU Nvidia GT 1030 (чувај боже)


Мое питање е следново...
Дали пошто сакам да ставам графичка од типот rx580 4 ili 8 GB ќе има доста bottleneck и дали тој тип на графичка каде каде ке одговори на предизвиците (fps) горе кои почнаа да се анплејејбл?
Значи без сугестии земи си нов не ти се исплати купи си друг и така натака се друго е добредојдено за дискусија.
Благодарам однапред живи здрави!
 
И

Избришан член 42370

Гостин
Значи без сугестии земи си нов не ти се исплати купи си друг и така натака се друго е добредојдено за дискусија.

Купи си нов, друго не ти се исплати. Не сакаш да го слушнеш тоа но е сурова реалност. CS2 сака моќни јадра, нешто од типот на Ryzen 5 5600.
Моменталниот CPU ти е двојадрен, мене ме чуди како воопшто е тера играта. Еве и на најниски подесувања, колку FPS ваѓаш мин-просек-макс?

На тој процесор, ќе имаш bottleneck со било која графичка над 1030, поготово во компетитивни игри како што ги наброја. Ако не менуваш платформа, мора прво да се земе барем 6 јадрен процесор од типот 8400-9400 и нагоре, па после да мислиш за половна 580/1660.

Друго што не си наведил е колку FPS стабилни ти се цел, на колку Hz играш?
 

flanky

Intern
20 април 2024
10
7
Купи си нов, друго не ти се исплати. Не сакаш да го слушнеш тоа но е сурова реалност. CS2 сака моќни јадра, нешто од типот на Ryzen 5 5600.
Моменталниот CPU ти е двојадрен, мене ме чуди како воопшто е тера играта. Еве и на најниски подесувања, колку FPS ваѓаш мин-просек-макс?

На тој процесор, ќе имаш bottleneck со било која графичка над 1030, поготово во компетитивни игри како што ги наброја. Ако не менуваш платформа, мора прво да се земе барем 6 јадрен процесор од типот 8400-9400 и нагоре, па после да мислиш за половна 580/1660.

Друго што не си наведил е колку FPS стабилни ти се цел, на колку Hz играш?
на cs2 ми е 70-100 додека со последниот апдејт dota2 е исто катастрофа знам дека мора нов рс но пример на таа плоча дали може да се стави појак процесор со таа графичка што ја спомнав rx580. Се обидувам да склопам нешто буџетски ради ситуација...
 

no_retreat

On your way to fame
22 јануари 2011
493
981
Можеш апгрејд на процесор i5 9600к или i7 9700к и соодветна графичка би било нешто во рангот на 5700xt ili 1080.
 
Последна промена:

acko123-4

Gaining Experience
19 декември 2021
52
50
За пц компоненти амд се по буџетски настроени,цпу 5600 секогаш би го препорачал а за графичка колку планираш да трошиш?
 

mihovkris

Unstoppable
1 јуни 2016
3.579
3.112
Неготино
i5 9400 на истата плоча.
Остај си го рамот.
RX580 4GB или 8GB.

Напојување какво имаш? Ако е некое слабо и тоа треба да купуваш.

За пц компоненти амд се по буџетски настроени,цпу 5600 секогаш би го препорачал а за графичка колку планираш да трошиш?
Да, но човекот кажува дека ради буџет не сака да менува платформа.
 

flanky

Intern
20 април 2024
10
7
i5 9400 на истата плоча.
Остај си го рамот.
RX580 4GB или 8GB.

Напојување какво имаш? Ако е некое слабо и тоа треба да купуваш.


Да, но човекот кажува дека ради буџет не сака да менува платформа.
CoolerMaster Case Masterbox Q300L+PSU 500W CM Elite V3 230V
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.403
14.640
i5 9400 на истата плоча.
Остај си го рамот.
RX580 4GB или 8GB.

Напојување какво имаш? Ако е некое слабо и тоа треба да купуваш.


Да, но човекот кажува дека ради буџет не сака да менува платформа.
Ова, најпаметно и најефтино а ќе добиеш дупло перформанси ако не и повеќе
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.119
Мислења
974.980
Членови
35.425
Најнов член
Malcolm
На врв Дно