1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Буџет/средна класа action камери

Дискусија во форумот 'Дигитални апарати, камери и слично' започната од Balanar, 16 Август 2017.

 1. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Unstoppable

  1,728
  2,051
  25 Март 2013
  Машко
  Voice Controlled SJCAM SJ8 Leaked Boasting Native 4K 60FPS

  MGCOOL 2C Underwater Footage Is Impressive

  Не е action camera ама мислам дека ќе биде одличен избор
  MIJIA Compact 4K Camera by Xiaomi

  И на крај едно прашање
  Како по вас би ги рангирале камерите на еден солиден смартфон од 250 евра, на едно идиотче (nikkon, cannon) од 200 евра и една action camera 100-200 евра под услов да не ми требаат за спорт, нуркање туку за нормална употреба?
  Дали разликата би била голема или смартфонот е сосема доволен?
   
 2. Boce!

  Boce!
  Gaining Experience

  119
  165
  4 Август 2017
  Idiotceto bi imalo slicen po povrsina senzor so smartfon od taa grupa, no vo sekoj slucaj posiroka lekja i so toa povekje propusnost na svetlo.
  Dokolku e od respektiran brend, i procesiranjeto na slikata bi bilo pristojno.
  Sprema toa, jas bi tipuval deka idiotceto kje izvadi podobri sliki od smartfon so slicna cena.
  Za action cam, pojma nemam - nikogas ne sum procepkal nisto slicno.
  Tamu od golema vaznost se i drugi parametri osven lekja i senzor (OIS, EIS, IP rating...).
   
  На TATA_MATA му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Balanar

  Balanar
  Баниран/a

  1,066
  1,162
  6 Декември 2016
  Машко
 4. Balanar

  Balanar
  Баниран/a

  1,066
  1,162
  6 Декември 2016
  Машко
 5. Balanar

  Balanar
  Баниран/a

  1,066
  1,162
  6 Декември 2016
  Машко
  @PandaBomber

  Моментално, Firefly 8s е на акција на GearBest за 103$, a со купон HARVEST191 паѓа на 89. Со шипинг и осигурување за истиот излегува 93$ за check-out.

  Да се купува или не? :rolleyes:
  Мислам дека е одлична зделка... Како што рачунав, со царина од 5$ и ДДВ на тоа целото, излегува некаде околу 111$.
   
 6. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,129
  727
  2 Мај 2011
  Од буџет варијанти гледај си SJCAM. Екстра квалитет со екстра цени. Инаку ГоПро ја пуштија 6ката и веројатно цена на постариве ке падне.
   
 7. Balanar

  Balanar
  Баниран/a

  1,066
  1,162
  6 Декември 2016
  Машко
  Не ми треба буџет варијантa, ова е средна класа action камери.

  Koнкурент на 8s е SJ7 Star која има исти спефицикации (освен што има touchscreen, а нема tripod mount на дното за камерата :sick:).
  Моментално на GearBest е 200$. Епа да плаќам дупло повеќе за еден touchscreen - не, фала.
  Има Xiaomi Mijia со touchscreen и многу сличен квалитет на видео/фото за 115$.
   
 8. PandaBomber

  PandaBomber
  Gaining Experience

  371
  471
  13 Јуни 2012
  Машко
  Ич не сум во форма да дадам добро мислење, ме разбудија мајстори од сабајле :)

  Камерава вреди за парите, и ќе падне уште малце во цена, ако планираш зимово да ја користиш сега треба да ја кликнеш. Фино е и 170 и 90 FOV, кажав 90ка за мене, ама немам гледано доволно материјал за да одлучам.
   
  На Balanar му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Balanar

  Balanar
  Баниран/a

  1,066
  1,162
  6 Декември 2016
  Машко
  Aууу хахха, мајстори су меџу нама. Ајде добро утро.

  Него одлучив ја за 170 верзијата, само остана како што викаш - да кликнам. Или џа или бу :D
   
  На PandaBomber му/ѝ се допаѓа ова.
 10. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,129
  727
  2 Мај 2011
  Ако ги споредиш убаво не е баш само тачот разлика. Ова ме потсети на еден виц, исто е ама не е исто. :)

  Пред некое време барав и јас камери и по мене и препорака од членови по форуми SJCAM се добра замена за ГоПро. Ова ти што си го ставил секако си вреди за 100$ и зимај не му ја мисли. Една препорака, купи си барем уште 2 екстра батерии за кога ке идеш на подолга релација.
   
  На Astraion му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Balanar

  Balanar
  Баниран/a

  1,066
  1,162
  6 Декември 2016
  Машко
  Ист процесор, ист сензор, со софтверот се тука некаде, а да не зборам што очи ми истекоа гледајќи видеа на Youtube од двете камери, плус уште неколку од таа класа.
  SJ7 има посатурирани бои, 8s има подобра стабилизација.
  Никако не се исплаќа да плаќаш 250$ (кога ќе те репнат тука царина и ДДВ, а и без тоа е дупло разлика) за touchscreen.

  П.С Од каде да порачам батерии? Ептен тешко со ова банов за батерии...
   
  Последна промена: 29 Септември 2017
 12. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,129
  727
  2 Мај 2011
  Тој што ке ти ја продаде камерата нека додаде уште 2 батерии или барај продавач што продава и батерии па во ист пакет да ти стигне се.
   
  На Balanar му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,703
  2,584
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  Двете екстра батерии ќе ти заштедат мноогу време. За 12 дена одмор направивме околу 150GB материјал со на другарот SJCAM, 5ка мислам дека е. Си купил исто две екстра батерии.
  Снимав по цел ден додека возевме/шетавме низ Сицилија и Рим овој месец, а трите батерии беа таман за да се помине цел ден со камерата во рака. (1080p @ 30/60fps комбинирано)

  Се убедив самиот дека морам да лапам еден SJCAM7 + 2 батерии и квалитетна рачка, ако сакам да имам многу спомени. :)

  П.С. 60fps смука многу батерија.
   
  На PandaBomber и Balanar им се допаѓа ова.
 14. Balanar

  Balanar
  Баниран/a

  1,066
  1,162
  6 Декември 2016
  Машко
  Ова е за Firefly 8s и батеријата

  • 4K –90 minutes (37,2Gb)
  • 2.7K – 98 minutes (32,4Gb)
  • 2.5K – 72 minutes (19,4Gb)
  • 1080p 120fps – 93 minutes (45,7Gb)
  • 1080p 60fps – 70 minutes (16Gb)
  • 1080p 30fps – 115 minutes (20,3Gb)
  • 960p 30fps – 89 minutes (15,2Gb)
  • 720p 240fps – 83 minutes (30,7Gb)
  • 720p 120fps – 125 minutes (24,1Gb)
  • 720p 60fps – 103 minutes (14Gb)
  • 720p 30fps – 133 minutes (11,1Gb)
  • Charging time – About 3 and a half hours
   
 15. Balanar

  Balanar
  Баниран/a

  1,066
  1,162
  6 Декември 2016
  Машко
  Да, само во краен случај може да се полни и преку powerbank камерата...
   
  На Astraion му/ѝ се допаѓа ова.
 16. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,129
  727
  2 Мај 2011
  Чудни бројки. Ако снимаш 1080 со 120ф ке извадиш 93 мин а со 1080 и 60ф 70 мин ?
   
 17. Balanar

  Balanar
  Баниран/a

  1,066
  1,162
  6 Декември 2016
  Машко
 18. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,129
  727
  2 Мај 2011
  Погрешни бројки ставил изгледа по мене. :)
   
 19. Balanar

  Balanar
  Баниран/a

  1,066
  1,162
  6 Декември 2016
  Машко
  Стигна и 8S конечно, порачана од 5 декември. Да ја расчепкам подетално (и хардверски и софтверски), прва акциска камера ми е во животов, ќе пишам детално после некој ден :)
   
 20. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,747
  3,845
  12 Јануари 2016
  Машко
  Можебо малку касни одоговоров ама... Eken H9 не е лоша за парите, или барем така беше преклани. Сега веројатно има некој друг бест-бај во најнискиот ценовен ранг (читај немаше поевтина камера со прифатлива слика). Има основни функции, сензорот не е ништо посебно ама онака ОК, фирмверот прави sharpen повеќе отколку што треба, нема стабилизација на слика ама ниту може да има во тој ценовен ранг. Батеријата е релативно слаба, компатибилни се тие од SJCAM a и со поголем капацитет се.
  Имаш ок ревју на Pevly.

  Интересно е што може да работи како веб камера, единствено не успевам да направам и микрофонот да работи. За парите е супериорна веб камера, мислам дека до 720p резолуција може да иде преку USB.

  Тоа што ме интересира, а не знам, е дали Eken H9 е компатибилна со додатоците за леќа од Go Pro. Ako знае некој, нека каже.
   
 21. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,747
  3,845
  12 Јануари 2016
  Машко
  Не е, ама наводно компатибилна е со SJCAM SJ4000.

  едит: Ај кога веќе пребарав може на некој ќе му завршат работа линковиве (силиконски ковер, и УВ филтер). Во коментарите потврдуваат дека додатоциве се компатибилни со H9.
   
 22. goki1990

  goki1990
  Gaining Experience

  448
  353
  24 Септември 2013
  Машко
  Сакам да си нарачам некоја камера за експериментирање, али не знам за што да се одлучам :)
  Во игра се:
  SJCAM SJ7 STAR
  ThiEYE E7
  Hawkeye Firefly 8s.
  Некој да има идеја што би било најдобар избор или нешто друго соодветно во ценовен ранк до 150 еур.
   
  На skopje_mkd му/ѝ се допаѓа ова.
 23. G4M3R

  G4M3R
  On your way to fame

  605
  573
  26 Јуни 2012
  Машко
  Предлог за action камера до 100$? Може од кај нас или од ebay/aliexpress.
   
 24. AndrejGagale

  AndrejGagale
  Gaining Experience

  544
  71
  12 Април 2009
  Машко
  Јас се двоумам меѓу
  YI 4k
  Hawkeye Firefly 8SE
   
 25. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,812
  1,182
  28 ноември 2015
  Машко
  Јас имам yi4k доста задоволен сум.
   

Сподели

Вчитување...