1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Буџет/средна класа action камери

Дискусија во форумот 'Дигитални апарати, камери и слично' започната од Balanar, 16 Август 2017.

 1. Balanar

  Balanar
  Practice makes perfect

  1,075
  1,152
  6 Декември 2016
  Машко
  Никогаш до сега сум имал action камера, нити сум користел, но пребарувајќи и истражувајќи ја темата веќе неколку дена, успеав да одвојам неколку. Нема да стигнам да порачам една (заминувам на одмор за 2 недели, се заинтересирав за тематикава овие денови), а плус и цената е висок ризик во смисла царина и данок. Со цена од околу 100-120 долари веќе спаѓаат скоро во средна класа.

  Сите четири наведени имаат ист чипсет и ист сензор (IMX117), деталите, пропратните работи, како и мобилните апликации се различни. Ќе го надополнам постов накнадно со малку повеќе детали за пропратните работи кои доаѓаат со камерата.

  Eken H8 Plus
  http://elproducente.com/eken-h8-pro-h8-plus-real-4k-review-manual

  Firefly 8S (има 2 верзии со FOV од 170 и 90 степени)
  Firefly 8s - real 4K, external mic and 6-axis image stabilization

  ThiEYE T5 (не доаѓа со никакви accessories, освен со една резервна батерија)
  ThiEYE T5 - real 4K - hands on review

  Andoer C5 Pro
  Andoer C5 Pro - affordable, real 4K Action Camera - Review

  Од истиот вебсајт, статија за action камерите поделени по класи.

  The best Action Camera 2016

  И еден друг вебсајт, мислам дека дечкото што го држи е Србин и се вика Павле.

  Action Cameras | Pevly
   
  На Lokvan и damil им се допаѓа ова.
 2. Ficiani

  Ficiani
  On your way to fame

  502
  921
  1 Јуни 2012
  Машко
  Front-End Web Developer
 3. Balanar

  Balanar
  Practice makes perfect

  1,075
  1,152
  6 Декември 2016
  Машко
  Овие камери кругови вртат околу тој модел, а Yi 4K e скоро дупло поскапа.
   
 4. PandaBomber

  PandaBomber
  Gaining Experience

  363
  457
  13 Јуни 2012
  Машко
  Јас ги користам Firefly, до сега 6s и 7s, а следна година и 8s. Ми одговара формата и повеќето gopro додатоци се компатибилни.


  View: https://youtu.be/M5vMCu-041E


  Еве пример како снима, со аплициран warp stabilizer само 4% да ги амортизира нај наглите движења.

  Камерата има gyro стабилизација која ја гасам без некоја посебна причина.

  Да се приберам и ќе закачам и некоја слика.

  Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
   
  DennyMK, Boce! и на architect им се допаѓа ова.
 5. Balanar

  Balanar
  Practice makes perfect

  1,075
  1,152
  6 Декември 2016
  Машко
  Еј браво. Од каде ги земаше низ годиниве? Мислам да порачам некоја од нет од погорниве камери (и мене ме влече накај 8s) наредниот месец, ама ме плаши многу ова со царинава + данокот, не знам дали ќе ме соголат...
   
 6. PandaBomber

  PandaBomber
  Gaining Experience

  363
  457
  13 Јуни 2012
  Машко
  Немам препорака од каде, преферирам Ebay а сите места се валидни само да е добар seller-от.

  За царина, тоа е малце рандом па како ќе ти се падне, во секој случај рачунај 25-30% повеќе од цената да имаш пари. И секако немој преку DHL, ќе преплатиш.

  Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
   
  На Balanar му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Balanar

  Balanar
  Practice makes perfect

  1,075
  1,152
  6 Декември 2016
  Машко
  Ќе те побарам кога ќе одлучам да порачувам. А после ќе пишам едно мислење со сите разлики меѓу моделиве, можеби ќе помогне на некој, а и на мене.
   
 8. stefan_off

  stefan_off
  Gaining Experience

  320
  267
  29 oктомври 2009
  Фотограф
  Да ти понудам GoPro Hero 4 silver со додатоци за 230 еур?
   
 9. viktorce

  viktorce
  Gaining Experience

  342
  245
  13 Март 2015
  Машко
  Koja цена е 8s. Ја има ли на али експрес
   
 10. ТАТА_МАТА

  ТАТА_МАТА
  Practice makes perfect

  1,384
  1,514
  25 Март 2013
  Машко
  За нарачка гледам дека страната е одлична и на дното од секоја камера има од каде може да се нарача и по која цена. Можам да потврдам дека geekbuying и banggood се одлични продавачи (gearbest не ги сакам многу) плус имаат плаќање со пејпал, што алиекспрес барем за мене автоматски го исклучува.
   
  На Balanar му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Psycore

  Psycore
  Gaining Experience

  483
  417
  12 ноември 2013
  @PandaBomber

  Која е разликата од Firefly 7S и 8S? Дали е само микрофон, блутут и повеќе фрејмови на 4K?
  Микрофон што нема е огромен минус според мене, ама па разликата е скоро дупло меѓу двата модела.
   
 12. PandaBomber

  PandaBomber
  Gaining Experience

  363
  457
  13 Јуни 2012
  Машко
  Има микрофон 7s, со тоа што повеќето од времето камерата е во водоотпорна кутија и звукот што се снима е лош. 8s нуди microphone IN, значи може да се закачи додатен сопствен микрофон.

  6s и 7s се скоро идентични на перформанси (ист сензор), но додадоа LCD екран од позади на камерата што е супер. 8s користи друг сензор и треба да е подобра, тоа ќе го испитам следна година, кога ќе и падне цената малце :) 2.5k 60 fps едвај чекам.
   
  На Psycore му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Balanar

  Balanar
  Practice makes perfect

  1,075
  1,152
  6 Декември 2016
  Машко
  Да надополнам. Andoer C5 Pro дефинитивно отпадна од мојата листа за купување. Нема bluetooth (со тоа нема можност за даљинско), нема можност за екстерен микрофон, како и нема дупка на долната страна за директно ставање на трипод.

  Подоцна ќе напишам еден пост за разликите меѓу останатите 3 модели од првиот пост.
   
 14. Balanar

  Balanar
  Practice makes perfect

  1,075
  1,152
  6 Декември 2016
  Машко
  Некаде прочитав дека 8s не може да се полни од power bank, ама не можам да најдам каде читав. Знаеш нешто околу ова?
   
 15. PandaBomber

  PandaBomber
  Gaining Experience

  363
  457
  13 Јуни 2012
  Машко
  Тоа е малку веројатно, 6s има исто mini USB и се полни преку банк.

  Сега кога барам маани за камерава гледам некои се жалат дека грее многу кога снима 4к. Треба да се биде малце реален со вакви кинески продукти, мој заклучок е дека сите ефтини камери се добри во 1080p 60fps, ништо повеќе. Се надевам 8s ќе биде исклучок, со тоа што не е ефтина :)

  За сериозно снимање во високи резолуции треба gopro, без компромиси.

  Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
   
  На Balanar му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,563
  2,379
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 17. PandaBomber

  PandaBomber
  Gaining Experience

  363
  457
  13 Јуни 2012
  Машко
  Pretty much исто со firefly 8s, со исти поплаки дека подгрева малце. За снимање од разонода и те како е подобар избор од gopro.

  @Balanar Да ти ја позајмам 7s на некој ден да ја пробаш? Не ми е проблем воопшто.

  Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
   
 18. G4M3R

  G4M3R
  Gaining Experience

  451
  354
  26 Јуни 2012
  Машко
  A Eken H9/R гледам има доста orders на aliexpress, ja бива ли за парите?
   
 19. Balanar

  Balanar
  Practice makes perfect

  1,075
  1,152
  6 Декември 2016
  Машко
  Официјални веб страни

  -
  Firefly 8s
  FIREFLY 8S - HAWKEYE 鹰眼航拍 -

  - Eken H8 Plus (но тука го нема излистано овој модел)

  https://www.eken.com/4k-wifi-cam

  - ThiEYE T5

  ThiEYE Action Camera

  Спецификации

  sporedba.PNG
  * Има понова верзија на Т5 со 2.5мм порт

  Аccessories

  Ќе ги напишам пропратните работи кои доаѓаат со секој модел, земени од понудата на Gearbest, освен за H8 Plus кој го нема таму, туку од Banggood. По другите страни за порачување има премногу различки пакети за испорака од секој модел.

  - Firefly 8s (цена: 126$ на 17.08.2017)

  1 x FIREFLY 8S 4K WiFi Sport HD DV Camera
  1 x Waterproof Case
  1 x J-shaped Mount,
  1 x Long Connector + Screw
  2 x Short Connector + Screw
  1 x Bike Handlebar Seatpost Pole Mount
  1 x 360 Degree Rotation Adapter
  2 x Mount
  2 x Adhesive
  1 x Metal Cable Tie
  4 x Plastic Cable Tie
  1 x Cleaning Cloth
  1 x Clip
  1 x Clip Case
  1 x English / Chinese Manual

  http://www.gearbest.com/action-cameras/pp_626792.html?lkid=10935171

  - Eken H8 Plus (цена: 130$ на 17.08.2017)

  1 X EKEN H8 Plus Action Camera
  1 X Waterproof Case
  1 X Handle Bar
  1 X Helmet Mount
  1 X Bangage
  1 X Battery
  1 X Lens Cloth
  1 X Tether
  1 X Metal Tether
  1 X Protective Backdoor
  1 X USB Cable
  1 X Charger
  1 X Mount
  2 X Clips
  1 X 2.4G Remote

  https://www.banggood.com/EKEN-H8-Pl...-WiFi-2_4G-Controller-Sport-DV-p-1103638.html

  - ThiEYE T5 (цена: 116$ на 17.08.2017)

  1 x T5e Action Camera
  1 x Multi-language User Manual
  1 x Wiper
  2 x 1100mAh Battery
  1 x USB Cable
  1 x Pack of Accessories
  1 x Waterproof Case

  http://www.gearbest.com/action-cameras/pp_575345.html?lkid=10941760

  Мобилни апликации

  - Firefly 8s

  https://itunes.apple.com/us/app/firefly-cam/id1237566670?l=zh&ls=1&mt=8
  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.dawnwin.mobile.firefly

  - Eken H8 Plus - EZ iCAM

  https://itunes.apple.com/us/app/ez-icam/id1012728327?mt=8
  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.eken.icam.sportdv.app&hl=en

  - ThiEYE T5

  https://itunes.apple.com/ae/app/thieye-hd/id1154456113?mt=8
  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.thieye.app&hl=en

  Ќе влезам премногу во детали ако земам да ги набројувам разликите во опциите од самите камери и апликациите, ова ќе мора да се спореди (кој сака) од соодветните review-a или од видеа на YouTube. Исто не можев да најдам кој од трите модели може да работи/снима додека/ако се полни од power bank.

  Kако некој заклучок ќе пастирам само:

  If you want to use an external microphone, EKEN H8 Plus is out of the race. Mic in works differently on the other two cameras: Firefly 8s uses its mini USB port, while Thieye Te is equipped with a 2.5mm port. Careful this feature was introduced later, so check which cam you will be getting!
  Thieye T5 comes with less accessories than the other two cams, only the a quick release mount is included hence a 2nd battery.
  If you want to use your camera for FPV flying, go for Thieye T5 or Firefly 8s, they offer A/V output.
  Another factor might be the included App and it’s features.
   
  На PandaBomber му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Balanar

  Balanar
  Practice makes perfect

  1,075
  1,152
  6 Декември 2016
  Машко
  Јок, сакаш да ми влезе чивијата побрзо? :D
  Не знам како не се заинтересирав порано за камеркиве, ќе тргнев и пари пред да одам на одмор. Овака тргам за 2 недели, па планирав некаде во октомври да порачам...
   
 21. Balanar

  Balanar
  Practice makes perfect

  1,075
  1,152
  6 Декември 2016
  Машко
  Maл апдејт:

  ThiEYE T5 и Firefly 8s подржуваат користење додека се полнат преку УСБ. За Екен-от не сум нашол уште, мада би требало да може.

  П.С Добар канал

  @PandaBomber - Дефинитивно се одлучив за 8s, само сега имам дилема дали 90 или 170 FOV... Некако ми се допаѓа што повеќе собира во кадар 170-ка. Дали на твојата 7s има опции за да го смениш FOV-от: wide, medium, narrow? На 8s има, само вика во упатството дека не е достапно во 1080П, што значи дека во 4к е достапно, само тогаш се губи и 60FPS и стабилизацијата.

  Decisions, decisions...
   
  Последна промена: 17 Август 2017
 22. Balanar

  Balanar
  Practice makes perfect

  1,075
  1,152
  6 Декември 2016
  Машко
  Друго - апдејт на фирмверот за камерата преку мобилната апликација за Firefly 8S.

   
 23. G4M3R

  G4M3R
  Gaining Experience

  451
  354
  26 Јуни 2012
  Машко
  turbiny, stefano и на ТАТА_МАТА им се допаѓа ова.
 24. Audiofil

  Audiofil
  Gaining Experience

  818
  323
  28 oктомври 2007
  Последна промена: 24 Август 2017
  На ТАТА_МАТА му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Balanar

  Balanar
  Practice makes perfect

  1,075
  1,152
  6 Декември 2016
  Машко
  Акасо-то е rebrand на Еken H9 (која е дури 20 долари поевтина) и е очајна камера за таа цена. За 50 долари повеќе добиваш Firefly 8s, 3 пати подобар модел.

  Akaso EK7000 Action Cam Review | DrekiTech
   

Сподели

Вчитување...