1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

[Буџет] кулер за Ryzen 5 3600.

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од mihovkris, 19 Април 2020.

 1. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,374
  997
  1 Јуни 2016
  Здраво дечки.

  Да заврши пандемијава, па ќе бркам кулер за процесоров. Би го земал од анхоч но може да се направи и зделка во Нексио.

  Ве молам препорачајте кулер за процесоров каде што со пуштено PBO нема да има spikes од 80 степени како што има со Stock.
  Го бендисав ова Anhoch PC Market Online - Cooler Liquid Deepcool Gamer Storm Maelstrom 240T Sockets Intel/AMD 150W/140W ама како што гледам не е којзнае што кога станува збор за вклучено РВО.

  Буџет до кај 3500, +/- 500 денари. Ергебе мергебе небитно.

  Благодарам.
   
 2. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,712
  14,460
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Arctic freezer esports 34 duo = 2300 денари
  Многу потивок и многу подоверлив од тоа дипкулот
   
  На viktorijano, PC_GAMER, gremlin и уште 2 други им се допаѓа ова.
 3. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,374
  997
  1 Јуни 2016
  Тенкс. Кај го има? Успеав у ддстор да изгуглам само, 2650 е таму. Залиха претпоставувам малце послабо :D
   
 4. Mao

  Mao
  On your way to fame

  1,176
  753
  5 Јуни 2007
  Машко
  Го имам истиот на Ryzen 3600, вклучено PBO. На idle работи тивко, нормално зависи од сетинзите во биос на кулерите какви ти се. Меѓутоа рајзенче ко рајзенче кога ќе скокне клокот, нормално забрзуваат и кулерите. Еве ти скриншот од температурите на 100*:

  [​IMG]

  Јас лично ги заменив сток кулерите што идат со радијаторот со DeepCool 120CF Ultra Silent кулери и голема е разликата од сток до овие кулери.

  Во Нексио имаш.
   
  Изменето од модератор: 19 Април 2020
  На mihovkris му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,529
  1,197
  8 Декември 2009
  Видов дека има mx-4 pre-applied ( или можеби тубичка ), што барем од моето искуство е феноменална паста за цената.

  Сега, дали BeQuiet Dark Rock со два тивки вентилатори во push pull ќе заврши подобра работа за слична цена?
   
 6. Mao

  Mao
  On your way to fame

  1,176
  753
  5 Јуни 2007
  Машко
  Во тој ценовен ранг имаш BEQUIET! PURE ROCK којшто е 2600 денари и има 1 вентилатор.

  BEQUIET! PURE ROCK 4 и PRO 4 се дупло поскапи, кај што кај ROCK 4 има само 1 вентилатор, значи плус трошок.

  Според мене предлогот на @gOJDO повеќе се исплати во поглед цена/перформанси.
   
  На PC_GAMER и stefan_off им се допаѓа ова.
 7. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,712
  14,460
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Како што кажаа цената не е ни приближно слична. Фризерот за тие пари е без конкуренција.
   
 8. Arabian

  Arabian
  Gaining Experience

  643
  376
  5 ноември 2013
  Машко
  А овој од Cooler Master, исти е како сите препорачаните погоре.
   
 9. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,529
  1,197
  8 Декември 2009
  Ова ме интересираше. Дефинитивно е winner.
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 10. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,374
  997
  1 Јуни 2016
  Според ова, и не баш.
   
  На gOJDO и Arabian им се допаѓа ова.
 11. Arkturus

  Arkturus
  Gaining Experience

  300
  237
  17 Јануари 2013
  Машко
  Јас на 3600 му ставив gammax 400 го земав 1500 од Анхоч.
   
 12. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,529
  1,197
  8 Декември 2009
  Да не бидам безобразен, ама освен што се пофали, што информација да извлечеме од ова?
  Јас пред некој ден си земав nike airforce 1, 42 број од sportvision.
   
  На Psycore, thinking_in_binary, TATA_MATA и уште 7 други им се допаѓа ова.
 13. Mao

  Mao
  On your way to fame

  1,176
  753
  5 Јуни 2007
  Машко
  Да се пофалам и јас, нарачав Noctua NH-D15 Chroma.black од Холандија, кога ќе дојде пријателот ќе ми го донесе. Кд е бал, нека е маскембал хаха
   
  gocetan, stefan_off и на shooter им се допаѓа ова.
 14. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Gaining Experience

  349
  165
  22 oктомври 2016
  Машко
  Спиење
  +1 Го купив истиот од тебе лани,супер лади и никаков звук нема дефинитивно вреди за цената.
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 15. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,712
  14,460
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Toj e со еден фан ако не се лажам
   
 16. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Gaining Experience

  349
  165
  22 oктомври 2016
  Машко
  Спиење
  Да,сепак си брка работа моментално играм Rust и се држи на 57c
   
 17. Dimitar535

  Dimitar535
  Intern

  35
  29
  16 Јули 2016
  Машко
  Ме интересира какви температури вадиш, ја имам истата конфигурација на кулер / процесор и лично не сум воопшто задоволен. Кај мене idle e 50 - 60 степени а кога е под некој нормален товар (игра) температурите се движат некаде
  70 - 80 степени. Доколку има некој искуство и со Arctic freezer esports 34 duo и Ryzen 5 3600 нека сподели.
   
 18. Arkturus

  Arkturus
  Gaining Experience

  300
  237
  17 Јануари 2013
  Машко
  Многу е тоа, нешто не е во ред. Кај мене idle 45, после два часа играње метро егзодус на собна температура од 18-20 степени, 63 степени максимум.
   
 19. krashot

  krashot
  Gaining Experience

  171
  99
  21 Април 2013
  Машко
  Video Editor
  Истите температури ги имам со сток кулерот.
  Земав Arctic, да го монтирам ќе то кажам како е
   
 20. Dimitar535

  Dimitar535
  Intern

  35
  29
  16 Јули 2016
  Машко
  Да, многу е, слични температури со фабричкиот скоро. Пробано е и со други пасти, а пробано е и со мазнење на самиот кулер т.е на површината што допира на процесорот ама немаше големо подобрување
   
 21. krashot

  krashot
  Gaining Experience

  171
  99
  21 Април 2013
  Машко
  Video Editor
  Само што го намонтирав и одма тестирав...на фул лоад со cinebench r20 имав температура од 95 со сток кулерот, а сега 74. Во идле 29-30 а предходно 40-45, што да кажам презадоволен. Земај го :)
   
  На Dimitar535 му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Dimitar535

  Dimitar535
  Intern

  35
  29
  16 Јули 2016
  Машко
  Во како куќиште ти е сместена конфигурацијава?

  Испратено од SM-G935F преку IT.mk форум апликација
   
 23. krashot

  krashot
  Gaining Experience

  171
  99
  21 Април 2013
  Машко
  Video Editor
  Xigmatek Sirocon III, иначе и на CS:GO имав константа темп од 76-77 а сега 56
   
 24. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,374
  997
  1 Јуни 2016
  Еве кај мене на idle температури со сток кулер:
  upload_2020-5-30_13-2-44.png

  Куќиштето е ова, мада мислам дека требаше да зеам поголемо.
   
 25. Dimitar535

  Dimitar535
  Intern

  35
  29
  16 Јули 2016
  Машко
  Доста слични куќишта имаме, јас имам irid 300. Дефинитивно кулеров не го бива така да патот и Нексио

  Испратено од SM-G935F преку IT.mk форум апликација
   
  На krashot му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...