1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Буџет куќиште

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од crash, 17 Јануари 2020.

 1. crash

  crash
  Gaining Experience

  91
  142
  6 Декември 2013
  Машко
  Треба да ми стигнат делови за буџет ам4 пц, па ќе ми треба препорака за куќиште. Гледав во анхоч и овие на натек ми фатија око:
  Anhoch PC Market Online - ATX Midi Tower Case Natec Genesis Titan 750 Gaming Green w/o PSU
  Anhoch PC Market Online - ATX Midi Tower Case Natec Genesis Titan 800 Gaming Red w/o PSU
  И САМА изгледаат добро, ама за разлика од нив, овие на натек се со преинсталирани вентилатори. Дали да одам со некое од овие или да барам други?

  П.С. Вреди ли NVMe со двојно помалку капацитет испред сата ссд?
  Пример: Anhoch PC Market Online - SSD M.2 2280 Gigabyte NVMe 128GB PCIe 3.0 x4 1550/550 MB/s
  или
  Anhoch PC Market Online - SSD 2.5" Gigabyte 240GB SATA3 500/420 MB/s

  Благодарам однапред.
   
  На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.
 2. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,665
  1,086
  28 ноември 2015
  Машко
  Тие натек искрено ќе ти кажам не чинат. Deepcool е подобро според мене или за 3200 она во нексио.
  За ссд зависи што работиш.
  Гејминг никаква разлика, видео продукција 3-4 пати побрзо.
   
  На crash и 1s3ct0wN им се допаѓа ова.
 3. Anungunrama

  Anungunrama
  Intern

  55
  48
  5 Февруари 2019
  Машко
  Го имам првото баш со зелени кулери, солидно буџет куќиште + топ изгледа :) Можеш да видиш и DeepCool ко што кажа членот погоре, исто добри буџет куќишта.
   
  На crash му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Astro

  Astro
  Guru

  6,271
  8,668
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Зависи за што. Ако работиш со многу големи фајлови тогаш има поента NVME. Ако не работип со големи фајлови тогаш сеедно, во твојот случај САТА 250Gb би биле подобра варијанта.
  Ај еве ќе се дрзнам да речам, па купи NVME 250Gb не биди цинцар.
   
  igor_igor, crash и на Astraion им се допаѓа ова.
 5. crash

  crash
  Gaining Experience

  91
  142
  6 Декември 2013
  Машко
  Немој вака шубе да ми правиш. Не знам дали јас сум цинцар, дали дедо Мраз цинцар годинава, ама во секој случај НВМе од 250гб со едно од овие куќишта ќе ме чини колку сите останати компоненти. :)

  Фала на сите, спрема препораките, САТА најверојатно ќе биде.
   
 6. Astro

  Astro
  Guru

  6,271
  8,668
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Јебига брат, да си жив и здрав.

  Башка со САТА варијанта имаш повеќе флексибилност. Утре можеш да го закачиш во друг лаптоп, можеш да го ставиш во РАИД со друг САТА, можеш да го ставиш во УСБ 3.0 кутија ако ти треба мобилност... одлучи си.

  Поздрав
   
 7. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,187
  840
  1 Јуни 2016
  Причина зошто не чинат куќиштата? Еве пола месец меркам Титан 800, па да знам да не земам доколку има ептен добра причина.
   
 8. PeGi998

  PeGi998
  Gaining Experience

  61
  83
  3 oктомври 2018
  Машко
  За парите натек куќиштата се супер. Имам правено пц и во 750 и во 800 од натек. Вентилаторите се доста бучни ако ги ставиш на појакиот мод, а мора да ги ставиш на појако за да има малку подобар проток на воздух. Куќиштето многу зависи од хардверот. Според мене ако даваш околу 1000 евра за хардвер мораш да потрошиш малку повеќе за куќиште.

  Испратено од MI 9 преку IT.mk форум апликација
   
  На Anungunrama и Astro им се допаѓа ова.
 9. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,665
  1,086
  28 ноември 2015
  Машко
  Кој става вентилатор за ладење кај што е местото за напојување и кога ќе го стегнеш не работи
  Ако нема ргб муабет не правиме. Повеќе ргб, повеќе фпс.
   
 10. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,187
  840
  1 Јуни 2016
  Го видов куќиштето кога беше отварањето во мида. Кулерите си беа наместени супер, напојувањето исто, немаше никакви проблеми.
  Исто, според слики, нема кулер таму кај што велиш дека има.
   
 11. GGTT1

  GGTT1
  Gaining Experience

  387
  303
  1 Февруари 2017
  Машко
 12. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,187
  840
  1 Јуни 2016
  Да ама од шитек е.
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Arabian

  Arabian
  Gaining Experience

  556
  326
  5 ноември 2013
  Машко
  Јас го имам истото. Кулерите се бесшумни, што е голема импресија. Стаклото е стакло, не е плексиглас , е сега единствена мана што му најдов премал простор има кај напојувањето, морав да ги виткам каблите , што реално не ми се свиѓа тоа.
   
 14. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  1,042
  629
  8 Август 2017
  Машко
  Мислам дека има и одлична подршка за високи кулери, го имам сретнато во документацијата на Ноктуа.
   
 15. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,119
  600
  12 Април 2017
  Машко
  Па зависи до тоа што правиш. Ако си нормален корисни кој ќе гејма, гледа филмови, и сурфа по интернет - подобро е да го земеш тоа со повеќе простор. Во тој случај ти препорачувам повеќе простор(пример ова).
   
 16. Arabian

  Arabian
  Gaining Experience

  556
  326
  5 ноември 2013
  Машко
  Па напред имаш место за 3*120 и горе 2х120. Така да не е лошо.
   
 17. crash

  crash
  Gaining Experience

  91
  142
  6 Декември 2013
  Машко
  Ги видов куќиштата на натек, и мал ми се виде прозорот, така да најверојатно ќе го земам оберон.
  Со здравје да си ја возиш новата конфигурација. Туку твоево е со стакло тоа што е потенцирано у име, а другото е акрил (плексиглас)? И има два преинсталирани вентилатори?
   
 18. Arabian

  Arabian
  Gaining Experience

  556
  326
  5 ноември 2013
  Машко
  Да да, стакло е. Плексиглас се истито кукиште поефтиното околу 1800 мислам беа тие. Да тие 2 кулери си доагаат со него.
   
 19. crash

  crash
  Gaining Experience

  91
  142
  6 Декември 2013
  Машко
  Благодарам на препораките, земено Модеком оберон про, поефтината варијанта, немаше со стакло на залиха (само експонати останати).
  А за ссд земено NVMe Kingston a2000 250GB да не бидам цинцар Kingston 250GB A2000 M.2 PCIe NVMe SSD
   
  На zipi123 и Banjifiko им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...