Буџет Конфигурација 250 еур

Дискусија во форумот 'Конфигурации' започната од zmija, 7 Јули 2017.

 1. zmija

  zmija
  Gaining Experience

  316
  170
  26 Мај 2007
  NoLifer
  Правам буџет Конфигурација Делови
  Mb-Asus h110m
  CPu-g4560
  ram -8gb
  уште напојување куќиште и хард диск ,да се стабилизира маркетот понатаму планирам графичка mid range 1050 ti или amd 560 i ssd не битребало да троши многу вати . dali e dovolno Case Chieftec MESH XT-01B Minitower (USB 3.0/Audio), mATX, dimensions: 420mm x 260mm x 440mm ili
  GX200 BLUE WINDOW w/PSU VP400-PC
  или да ги земам посебно куќиште и напојување antec ili nekoe cooler master 400 500 w mozam i matrix da zemam so 700 w ama neznam ne mi e sigurno oti ednas imav zemeno delux slicno i za 4 meseci otkaza,
   
 2. worker_x

  worker_x
  Gaining Experience

  187
  220
  17 Март 2010
  Машко
  Само провери плочата кој биос го има за да ти го прифати процесорот, мислам дека тие мораше да се апдејтираат за да прифатат каби лејк.
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Sm0k3y25

  Sm0k3y25
  Баниран/a

  415
  280
  7 ноември 2012
  Машко
  Antec VP500 и бирај после куќиште по желба.
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 4. zmija

  zmija
  Gaining Experience

  316
  170
  26 Мај 2007
  NoLifer
  од сет е порачано е ќе му речам да упдејтоват биосо.

  ova citam proizvoditel e cwt na drugite 450vp e fsp a na vp350 delta

  ova chiftec e dobro so arena ne e mnogu skapo ama malce e malo ,ova maticnata gledam najdolu e slotot za graficka i ke nema mesto za kulerot nema da ima protok vozduhot ,treba da smenam maticna da zemam ausus h110-k ta e na prviot slot. ASUS H110M-K
   
  Последна промена: 7 Јули 2017
 5. zmija

  zmija
  Gaining Experience

  316
  170
  26 Мај 2007
  NoLifer
 6. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,004
  3,288
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Јас ја имам плочата за еден канцелариски РС, баш скоро склапав. Немав никаков проблем, направив апдејт на последен БИОС без проблем. Сток кулерот на G4400 во мојот случај немаше проблем со допирање на мемориите.

  Ништо посебно плочата, ама супер БИОС од Асус стандард, и друго океј. Малку шашаво се распределени приклучоците патем.

  Испратено од Nexus 6P преку IT.mk форум апликација
   
  На zmija му/ѝ се допаѓа ова.
 7. gOJDO

  gOJDO
  Guru

  6,410
  7,270
  23 Јануари 2008
  Манга
  Ако не брзаш, за еден месец ќе искочи ryzen 3 со интегрирана графика која ќе биде на ниво на 1030 или 1050
   
  RagingDemon, Krkac и на Astro им се допаѓа ова.
 8. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,588
  2,105
  14 Декември 2010
  Машко
  Не требаше десктоп варијантата да излезе Q1 2018, со твикувани Zen јадра? Колку што памтам Ryzen 3 што ќе излегува сега во Q3 ќе е само буџет варијанта 4c/4t варијанта, а било кои APU модели за годинава ќе бидат мобилни верзии.
   
 9. zmija

  zmija
  Gaining Experience

  316
  170
  26 Мај 2007
  NoLifer
  1030 плус г4560 и плоча =200 евра, ryzen 3 ke e nad 100 evra plus plocata 5-6 iljadi ista cena , ama mozno da ima pojaki preformansi , oti gledav a8 7600 so so apu pojak e od i3 6100 so e ist so g4560 vo preformansi, a e 3 godini star i e stara platforma fm2 .
  View: https://www.youtube.com/watch?v=vHHsadwA4xs
   
 10. gOJDO

  gOJDO
  Guru

  6,410
  7,270
  23 Јануари 2008
  Манга
  Тоа што си гледал нема никаква врска со тоа за кое падна муабет. Ryzen 3 ќе има CPU перформанси на ниво на i5 и GPU перформанси подобри од оние на 1030, плус ќе се оверклокува, а и ќе има можност интегрираната графика да се врзе со уште една со слични спецификации во CF со што веќе се добиваат пристојни 1080p перформанси.
   
  На Krkac и RagingDemon им се допаѓа ова.
 11. zmija

  zmija
  Gaining Experience

  316
  170
  26 Мај 2007
  NoLifer
  koj hard da zemam od 1tb,Toshiba,hitachi,WD,Seagate?
   
 12. Banjifiko

  Banjifiko
  Unstoppable

  2,433
  2,850
  28 oктомври 2008
 13. krema

  krema
  Professor

  5,312
  4,595
  24 Јуни 2009
  Машко
  А зошто не WD EZEX?
   
 14. Banjifiko

  Banjifiko
  Unstoppable

  2,433
  2,850
  28 oктомври 2008
  Иако сум голем фан на WD (и ги имам и двата), но Тошибата е потивка. И е 400 денари поевтин:D
   
  На olikomerc и krema им се допаѓа ова.
 15. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,097
  2,789
  11 Декември 2008
  Машко
  Точно. И во перформанси е ист.

  Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
   
  На Krkac му/ѝ се допаѓа ова.
 16. zmija

  zmija
  Gaining Experience

  316
  170
  26 Мај 2007
  NoLifer
  ke zemav antec nema ni chiftec u dddcom, preporacuvajte drugo case i napojuvanje
  izgleda ke trba da zeam deep cool tesarect so kombinacija ili nekoe cooler master ,nekako mi preminva buget nad 4000 faka.
   
  Последна промена: 13 Јули 2017
 17. zmija

  zmija
  Gaining Experience

  316
  170
  26 Мај 2007
  NoLifer
  od mebius katalog najnov da ne ima nekoj ,za kukiste i napojuvanje uste mi ostana ili polovno nekoja ako ima posolidno so napojuvaje do 3000 cooler master deep cool
   
 18. zmija

  zmija
  Gaining Experience

  316
  170
  26 Мај 2007
  NoLifer
  bump.help uste kukiste i napojuvanje nemozam da najdam
   
 19. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,097
  2,789
  11 Декември 2008
  Машко
 20. zmija

  zmija
  Gaining Experience

  316
  170
  26 Мај 2007
  NoLifer
  иам едно постаро 350w да го употребам ,го пробав правилна волтажа има, еве и deep cool дн400 гледам нема некоја појака шема .
   

  Прикачени датотеки:

Слични теми
 1. genius
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  978
 2. Alucard
  Одговори:
  78
  Прегледи:
  5,399
 3. mdeni
  Одговори:
  21
  Прегледи:
  3,207
 4. Fatal1ty_
  Одговори:
  8
  Прегледи:
  1,059
 5. Luki Junior
  Одговори:
  29
  Прегледи:
  2,202
Вчитување...

Сподели