Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Bucava graficka

RINOR2014

Intern
28 јануари 2023
8
2
Koga igram nekoja golema igra kako Fortnite, ventilatorot na grafickata pravi golema bucava. Asus Tuf 1660 Super. Sto mu e????
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.461
14.740
Ајде да објасниме, иако не сум сигурен дали е ова трол пост мислам WTF?

Кога не играш графичката карта речиси е неактивна или многу малку активна и тогаш не троши струја и не се загрева. Кога ќе пуштиш игра и кога графичкиот чип ќе се оптерети и ќе почне да троши струја, ослободува топлина. Задача на вентилаторите е топлината да ја дислоцираат од графичката карта во околниот воздух. Колку повеќе се загрева графичката, толку побрзо треба да вртат вентилаторите на графичката за да ја изладат.

Дали вентилаторите ќе се бучни зависи од неколку фактори:
1. Главен фактор е температурата на картицата, но тоа ќе речеме дека е фиксен фактор. Вентилаторите сакаат да ја одржуваат температурата до максимални 80 степени на пример. Колку повеќе температурата се приближува до 80 степени, толку побрзо тие
е вртат за да ја држат што е можно пониско
2. Големината на вентилаторите, формата и протокот на воздух што го циркулираат
3. Температурата на воздухот внатре во куќиштето, односно дали вентилацијата внатре е добра или не. Ако вентилацијата внатре е лоша, тогаш вентилаторите ќе ја ладат картицата со топол воздух, што ќе бара од нив да вртат многу брзо. Башка голема разлика прави дали во собата ти е 23 степени или 33 степени
4. Конкретниот модел на картица, работната фреквенција на чипот и на графичката меморија, како и димензијата и ефикасноста на радијаторот. Поефтините картици се поефтини бидејќи се помали, имаат поефтини и помали радијатори и вентилатори, па затоа вториве мораат да вртат многу брзо. Квалитетните картици имаат големи и квалитетни радијатори, како и тивки вентилатори што им овозможува удобно да ја ладат картицата при ниски вртежи на вентилаторите. Твојата картица е од ефтините.

Освен ако не ја подобриш циркулацијата на воздух во куќиштето, ќе мораш да живееш со бучавата. За почеток пробај отвори го куќиштето и работи го отворено и види дали ќе има разлика. Ако не,. тогаш чекај есен или зима кога ќе биде поладен воздухот.
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
6.377
7.314
Скопје
www.facebook.com
кратко кажано ако нема добра вентилација, ке бучаат ко луди фановите.
Доколку све тоа е добро тогаш треба да се мења некој вентилатор ваљда е дотрошен, околу 500 денари беа мислам 2 фанови нови.
 

RINOR2014

Intern
28 јануари 2023
8
2
Fala mnogu za odgovorite. Bidejki ne se razbiram mnogu. Da mi kazete nekoj serviser vo skopje koj bi go analiziral i da mi dade tocen odgovor?
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.461
14.740
Fala mnogu za odgovorite. Bidejki ne se razbiram mnogu. Da mi kazete nekoj serviser vo skopje koj bi go analiziral i da mi dade tocen odgovor?
Одговорот што ти го дадов е точен.
Ај сликни го компјутерот од напред и од страна и прати слики тука, да видиме какво е куќиштето
 

Miki98

Gaining Experience
13 јануари 2021
521
306
Macedonia Pehchevo [2326]
www.balkan77.com
Ne sum serviser nitu servisiram bilo sto :)
@Pane24 единствен си во целиот регион каде што,ти сам си ги поправаш графичките и знаеш како дишат...
(мислам дека некој сервисер неможе да ти продаде графички на тебе) :)
Едит:
уште пред 12 години ги познаваш графичките,тогаш сервисерите незнаат што беше графички или мајнинг,они на тие години јаделе чипс :D
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
6.377
7.314
Скопје
www.facebook.com
@Pane24 единствен си во целиот регион каде што,ти сам си ги поправаш графичките и знаеш како дишат...
(мислам дека некој сервисер неможе да ти продаде графички на тебе) :)
Едит:
уште пред 12 години ги познаваш графичките,тогаш сервисерите незнаат што беше графички или мајнинг,они на тие години јаделе чипс :D
Кај мене ако се расипе графичка ја фрлам у канта или растурам на делови и си ги користам од нејзе фановите.
Бидеќи и да се поправе таа графичка ке работе 10-15 дена и толку од нејзе ке биде.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.461
14.740
@Pane24 единствен си во целиот регион каде што,ти сам си ги поправаш графичките и знаеш како дишат...
(мислам дека некој сервисер неможе да ти продаде графички на тебе) :)
Едит:
уште пред 12 години ги познаваш графичките,тогаш сервисерите незнаат што беше графички или мајнинг,они на тие години јаделе чипс :D
giphy.gif
 

Daniel86

Epic
28 мај 2013
3.762
10.244
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i5 11400 & Deepcool AK620
Motherboard
Gigabyte Z590 UD AC
Storage
Samsung 980 Pro NVMe 500GB & Samsung 980 PRO NVMe 1TB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Asus Rog Strix 850W
RAM
2X 16GB DDR4 3200MHz Kingston Fury Beast CL16 RGB
Video card
Intel UHD730 & Asus RX5700XT OC 6GB
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
MX Master 3
Keyboard
Coolermaster Devastator 3
Audio
Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 10 Pro 64bit

RINOR2014

Intern
28 јануари 2023
8
2
Одговорот што ти го дадов е точен.
Ај сликни го компјутерот од напред и од страна и прати слики тука, да видиме какво е куќиштето
So otvorena strana i eden golem soben ventilator, ne se aktivira bucavata. A sega i ne e toplo sobata. Ova e kukjishteto samo shto nema ventilatori kako na linkot:
eve i sliki
 

Атачменти

 • 1.jpg
  1.jpg
  692,4 KB · Прегледи: 89
 • 2.jpg
  2.jpg
  481,5 KB · Прегледи: 90
 • 3.jpg
  3.jpg
  292,2 KB · Прегледи: 89

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.461
14.740
So otvorena strana i eden golem soben ventilator, ne se aktivira bucavata. A sega i ne e toplo sobata. Ova e kukjishteto samo shto nema ventilatori kako na linkot:
eve i sliki
Па нормално дека ќе бучи, како што ти кажав, немаш никаква вентилација внатре. Два вентилатори горе и еден од задната страна се ОБАВЕЗНИ да се стават.
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1.749
1.594
Скопје
Па нормално дека ќе бучи, како што ти кажав, немаш никаква вентилација внатре. Два вентилатори горе и еден од задната страна се ОБАВЕЗНИ да се стават.
горе му е затворено, напајањето е таму :)
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.461
14.740
горе му е затворено, напајањето е таму :)
Оооо во право си, јас мислев дека е доле напојувањето. ВО право си. Тапа куќиште е ова. Јас би земал друго со напојувањето долу а издув горе и назад и по можност усис за графичката од вратата.
 

outsider

Practice makes perfect
14 јуни 2019
717
1.422
Битола
www.instagram.com
1. Поскапа варијанта ти е да смениш куќиште шо има асолен airflow
2. Поевтина варијанта е да ставиш назад кулер од Артик и да видиш каква ќе биди состојбата.
3. Ич пари е да го извадиш странично стакло/предното стакло ама така ќе ти се полни со прашина.

Ако збораме за кулери со расипани лагери тогаш треба да ги замениш истите.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.234
Мислења
977.113
Членови
35.547
Најнов член
minchevskis
На врв Дно