1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

BSOD проблем на виндоус

Дискусија во форумот 'Microsoft Windows' започната од 386ka, 9 Февруари 2009.

 1. 386ka

  386ka
  Gaining Experience

  2,365
  193
  22 Декември 2007
  Свежо форматиран компјутер, ми дава следен ерор код:
  0x0000007E (0xC0000005, 0xBA0BAD65, 0xBAD068F8, 0xBAD065F4)
  Чудно но не ми дава ни име на фајл, ни некој збор... Инаку проблемите почнаа уште пред да го форматирам компјутерот, па се плашам дека можно е да биде хардверски проблем.
  Конфигурација:
  AMD 4000+ X2
  ASUS M2N
  GeForce 8500GT
  2X1GB RAM
  WD 320GB
  И Deluxe напојување.

  EDIT:
  BSOD ми се појавува при boot-up, и цело време рестартира. За да го пуштам windowsot на нормален мод (не safe-mode), треба да го исклучам и повторно да го уклучам (рестарт не помага).
  + нов ерор код:
  0x0000007E (0xC0000005, 0xB6834D65, 0xBAD068F8, 0xBAD065F4)
   
 2. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,601
  3,536
  11 Декември 2008
  Машко
  Види прво рамот тестирај го со memtest86.
   
 3. 386ka

  386ka
  Gaining Experience

  2,365
  193
  22 Декември 2007
  Ок, ке го тестирам, но мислам дека можно е да е процесорот... Нешто ми даваше проблеми на POST, како overclocking failed иако не сум оверклокувал ништо...
   
 4. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,827
  26,021
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Па погуглав малце и сите патишта водат кон меморијата ...тестирај нисто не губиш
   
 5. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,601
  3,536
  11 Декември 2008
  Машко
  Најголеми шанси има да е рам меморијата, па хард дискот, а тоа што викаш на POST ти давало overclocking failed, може да е до кулерот на процесорот, провери дали лепи добро врз процесорот и во BIOS провери ја температурата на цпу-то.
   
 6. Vlatzki

  Vlatzki
  Gaining Experience

  1,265
  303
  1 Мај 2008
  Пробај со Clear CMOS мислам дека ќе се реши штом ти дава error Overclockin Failed. :))
   
 7. 386ka

  386ka
  Gaining Experience

  2,365
  193
  22 Декември 2007
  Го ресетирав биосот, и си отиде тој проблем, него вчера до касно направив еден Pass на РАМ-от, па не ми најде никаков проблем. Инаку рамот ми е поврзан DualChannel, па ми предложи Mr.Alien да ги тестирам посебно плочките. Дали да направам уште passovi на рамот или не?
   
 8. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,827
  26,021
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Па напрај ништо не губиш осигурај се дека рамот ти е добар
   
 9. eldiablo

  eldiablo
  Баниран/a

  820
  48
  21 oктомври 2008
  Најчесто BSOD се јавува поради недобро подесен BIOS, некомпатибилни драјвери или во 70% од случаевите, хардверски проблем. Прво направи ги сите потребни тестирања. На Hiren's Boot 9.5 ги имаш сите потребни работи за испитување на компонентите одделно.

  Јас имам проблем со BSOD на Windows Vista (истото се случува и на Windows Xp), додека пак на Ubuntu 8.10 не сум забележал некој поконкретен проблем. Иако испитував долго време и се занимавам со debugging на dmp фајлови (во фолдерот C:\Windows\Minidump или пак %systemroot%\Minidump) и во секој фајл покажуваше на различен програм. Пробував и со Event Viewer но безуспешно. Сега почесто ми се јавува BSOD со MEMORY_MANAGMENT, иако меморијата (испитана со memtest) ми кажува дека нема никаква грешка. Пробав и со флешување на BIOS-от, пак безуспешно. Единствено ми остана да пробам да ја преместам RAM меморијата на друг слот.

  Јас ги испробав сите можни начини, сега за сега ова останува мистерија.

  Поздрав.
   
 10. 386ka

  386ka
  Gaining Experience

  2,365
  193
  22 Декември 2007
  Ок. Инаку имам и уште еден проблем. Доколку некаде се заглави системот (независно дали убунту или windows), кога го рестартирам не ми покажува ништо на екранот т.е. no signal. Но се гледа дека продолжува со бутирање, но нема никаков сигнал на екранот. Ова често ми го прави со ставено ботабилно убунту ЦД во ДВД-то. Го решавам со палење и гасење на компјутерот... Any sugestions?
   
 11. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,601
  3,536
  11 Декември 2008
  Машко
  Ова испаѓа како драјверот на графичката да ти кочи или самата графичка нешто да не ти е во ред, штом после ти се губи сигналот со мониторот.
   
 12. 386ka

  386ka
  Gaining Experience

  2,365
  193
  22 Декември 2007
  Но ми се губи само после рестарт, при POST. Затоа драјверот од графичката не е проблем...
   
 13. Andrijeski

  Andrijeski
  Gaining Experience

  2,599
  65
  1 Март 2007
  Различен проблем, различна тема dude :)
   
 14. 386ka

  386ka
  Gaining Experience

  2,365
  193
  22 Декември 2007
  Хм.. Мислам дека проблемите потекнуваат од исти дел, така да нека биде само оваа тема сега за сега...
   
 15. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,827
  26,021
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Мислиш не го појавува она Тестот на хардвер или?
  И кога почнува да се појавува сигнал сам од себе или?
   
 16. 386ka

  386ka
  Gaining Experience

  2,365
  193
  22 Декември 2007
  Ништо не појавува, ни POST, ни OS, ништо. Сигнал ќе има само кога ке го исклучам и уклучам повторно.
   
 17. Vlatzki

  Vlatzki
  Gaining Experience

  1,265
  303
  1 Мај 2008
  Јас мислам дека процесорот ти испушта душа. Еден пријател имаше слични симптоми и испадна дека е до процесорот, и сега гајле нема. Кога форматираше му се појавуваше BSoD, па му реков да проба со друг рам, графичка и процесор. Рам и графичка смени, и пак исто. Кога смени процесор, бујрум, работи.

  Да не имаш некој процесор на лагер да го пробаш а? :D хаха
   
 18. uradi_sam

  uradi_sam
  Gaining Experience

  179
  110
  30 Јануари 2009
  Машко
  Da i jas imav slicen problem, proveri draver na graficka, i proveri hardot da ne ima nekoj bed sektor neso, a za procesorot proveri temperaturata za nekolku minuti ima sansi da ti ladi loso proveri ubo poso jas taka mi kazaa komp ispustil disa pa go srediv eve si raboti seuste
   
 19. 386ka

  386ka
  Gaining Experience

  2,365
  193
  22 Декември 2007
  Проверив и тоа, не ми е. Како и да е, скоро време не ми се пуштил BSOD, но пак така прави на рестарт. Ке пуштам повеќе пасови на мемтест кога ке имам време. Фала како и да е. :bravo:
   
 20. trakilaki

  trakilaki
  Intern

  1,084
  18
  15 Мај 2008
  Пробај симни го ова .....и ондак то :)
   
  1 person likes this.
 21. 386ka

  386ka
  Gaining Experience

  2,365
  193
  22 Декември 2007
  Го симнав, али бара регистрација. Како и да е, 10x.
   
 22. HijackHacker

  HijackHacker
  Gaining Experience

  5,108
  297
  21 Февруари 2008
  Машко
  Web Designer
  @trakilaki
  :LOL:
  Ова ти личи на реален сајт?
   
 23. eldiablo

  eldiablo
  Баниран/a

  820
  48
  21 oктомври 2008
  @trakilaki ова е scam гарант.

  Hint:
  Код:
  http://simple-pc-help.com/support/l1_[B]0x0000017e[/B].html?t202id=946&t202kw=0x0000007e&gclid=CPObx-Pt8pgCFUQI3wodJFC_0g
  Можете да си менувате по ваш избор 0x0004353534 или 0x31243214 :))

  Инаку ова е како што гледам програмче за поправање на регистрите. Не гледам никаква поврзана со BSOD.
   
 24. trakilaki

  trakilaki
  Intern

  1,084
  18
  15 Мај 2008
  Ај...............:D
  Набрзина само пребарав на гугл....................:))


  @386
  Немој да го користиш тоа што претходно ти го кажав.


  Иначе баш завчера се сретнав со ваков проблем на еден ПЦ од едно другарче.
  Вака беше............
  При инсталација(апгрејд) на Windows XP SP3 се закочи на installing devices и не сакаше да продолжи инсталацијата(нон стоп се рестартуваше).
  После тоа ги извадив графичката и мрежната и без нив инсталацијата си продолжи.(проблемот беше мрежната и нејзините драјвери). По инсталацијата не се подигаше виндовсот и лупаше БСОД. И затоа морав од поново да го форматирам хардот и нова инсталација да правам(ниедна промена на сетинзи во BIOS не помогна).
  А пошто немав при рака бутабилно цд на виндовс, од едно што не беше бутабилно направив бутабилен USB.(пошто цд-а обични немав а ДВД не ми се арчеа за глупости :D )
  И зборот ми беше у ствари.....поново форматирај и инсталирај(нормално можеш и repair ама пак може да имаш проблеми) и извади ако не мрежна и слично па после тоа можеш да ги вратиш.

  Е сега не знам дали ти можеш да го старуваш уопште виндовсот пошто јас не можев во никаков мод.
   
 25. 386ka

  386ka
  Gaining Experience

  2,365
  193
  22 Декември 2007
  При тој проблем, како што кажав погоре, неможев во ниеден мод да стартувам. Проблемот го решив со turn off/on на компјутерот.
   
Слични теми
 1. ConfusioN
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  987
 2. ivo1
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  873
 3. CHIMPANZEE
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  837
 4. jimmyMK
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  551
 5. Enigma
  Одговори:
  29
  Прегледи:
  1,536
Вчитување...

Сподели

Вчитување...