• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Најдобар одговор BSOD Поради "usb driver power state failure", AMD B450 плоча

Статус
Оваа тема е решена! Одете до решението…
  • Ја почнал/а темата
  • #1

Lazarus

Intern
10 ноември 2009
119
44
Здраво на сите!
Имам проблем со конектирање на екстерни USB дискови со мојот компјутер. Штом ги приклучам, најчесто не ги препознава, или препознава само еден, за минута-две потоа да ми се појави BSOD со пораката од насловот. Дисковите ги приклучив на друг компјутер, и ги детектира без проблем, така да проблемот не е до нив. Најдов информации на интернет дека AMD има проблем со usb конектирање на цела AM4 платформа, и проблемот најверојатно се решава со апдејт на BIOS. За мојата плоча MSI B450 Tomahawk Max, има BIOS верзија 7C02v3B.
Дали со апдејт ќе се реши проблемот останува да видам….тоа што сакав да прашам е следно:
Дали последата ревизија на BIOS-от ги содржи сите претходни “закрпи”, или тоа не е случај? Сакам да знам дали покрај евентуално решавање на овој проблем, со апдејтот ја оспособувам плочата да поддржува Ryzen 5000 процесор(вклучено во предходна верзија), и доколку да, се надевам нема да не ми го препознае сегашниот процесор 3700x?
Ви благодарам однапред!
Bios
 
Оваа тема е решена! Одете до решението…

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,128
3,634
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + Cooler Master M240L | AMD R9 5950X
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
EVGA FTW 3080
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
Здраво на сите!
Имам проблем со конектирање на екстерни USB дискови со мојот компјутер. Штом ги приклучам, најчесто не ги препознава, или препознава само еден, за минута-две потоа да ми се појави BSOD со пораката од насловот. Дисковите ги приклучив на друг компјутер, и ги детектира без проблем, така да проблемот не е до нив. Најдов информации на интернет дека AMD има проблем со usb конектирање на цела AM4 платформа, и проблемот најверојатно се решава со апдејт на BIOS. За мојата плоча MSI B450 Tomahawk Max, има BIOS верзија 7C02v3B.
Дали со апдејт ќе се реши проблемот останува да видам….тоа што сакав да прашам е следно:
Дали последата ревизија на BIOS-от ги содржи сите претходни “закрпи”, или тоа не е случај? Сакам да знам дали покрај евентуално решавање на овој проблем, со апдејтот ја оспособувам плочата да поддржува Ryzen 5000 процесор(вклучено во предходна верзија), и доколку да, се надевам нема да не ми го препознае сегашниот процесор 3700x?
Ви благодарам однапред!
Bios
Треба да е Agesa 1.2.0.2. Дали 1.2.0.0 е последната верзија шо ти ја дава онлајн?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

Lazarus

Intern
10 ноември 2009
119
44
@spiritBreaker Фала за одговорот.
Поставив скриншот, можеби не се чита.

Description
- Update to ComboAM4PIV2 1.2.0.2
- Improved USB device compatibility
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,128
3,634
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + Cooler Master M240L | AMD R9 5950X
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
EVGA FTW 3080
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10

PandaBomber

On your way to fame
13 јуни 2012
435
594
Јас бев early adopter на B350, после 15 bios-и ми го средија проблемот што го имаш ти.
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
3,961
4,233
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
BIOS update само додава поддршка за нови генерации на процесори, не може да одземе за претходните. Слободно ажурирај.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

Lazarus

Intern
10 ноември 2009
119
44
Фала на сите за советот! Направив апдејт и се среди.
Поздрав!
 
Статус
Оваа тема е решена! Одете до решението…

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,752
Мислења
856,681
Членови
29,749
Најнов член
dukata
На врв Дно