• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

BSOD [Blue Screen of Death] помош

 • Ја почнал/а темата
 • #1

StMartin

Баниран/a
24 февруари 2008
172
3
Здраво форумџии!

Пред едно 1 година купив компјутер, за едни солидни 30.000 денари од Доминик. Еве ја конфигурацијата:

Intel{R} Pentium{R} D CPU 3.20GHz, 2.00 GB of RAM.

NVIDIA GeForce 8400 GS

ASRock ConRoe1333-D667 R1.0

заедно со ASUS LCD монитор. Проблемот е што постојано ми се појавуваат фамозните BSOD скринови. После преинсталирање со 10-тина пиратски верзии на Windows XP (од моја и нивна страна), повторно се појавуваат без никаква реална причина. После 5 пати носење упорно тие го преинсталираат windows-от и пак не бива. На крај краева, еве сега имам оригинален Windows XP Professional Version 2002 + Service Pack 3 со Automatic Updates, значи update-ови кои редовно се апдејтираат. Повторно се јави BSOD. А најчесто ACPI.sys. Заклучокот е дека или има конфликт со драјверите, или хардверски проблем. Бидејќи е под гаранција и нејќам да чепкам (иако немам други делови при рака да испробувам), упорно и залудно барам помош по форумите. Значи до сега што добив одговор беше, "смени ја плочата", "не ти чини напојувањето", "прочепкај го BIOS-от", ама никакви конкретни коментари. Ова ме враќа назад кон блогот на Зоран Ивановски за Алекс Букарски. Не само на Алекс Букарски туку на секој може да му се случи, некој мршници да те зафркаваат иако си поискусен. Имам истотака инсталирано и Ubuntu, и работи како што треба (барем така мислам), и пред да инсталирав Ubuntu 8.04 Hardy Heron исто се случуваше. Ќе ве замолам за последна помош. Ако некој има слично искуство ве молам нека каже. Ќе ги качам Minidump фајловите и Hijacklog-от (не знам дали е потребен воопшто). Ме фаќа невидена нервоза оти немам никогаш среќа со компјутериве.


Поздрав и благодарам однапред.

P.S Ги качив на evilshare оти се приближно 450KB а форумот дозволува околу 100KB.

http://www.evilshare.com/437dad5c-bdf6-102b-8834-0007e90cfb90
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Провери дали сите драјвери ти се компатибилни, можно е поради некомпатибилност на драјверите со ситемот да имаш вакви проблеми (имав ваков случај пред некое време).
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

StMartin

Баниран/a
24 февруари 2008
172
3
Како да проверам дали се компатибилни?
 
Ијј ама те одрал за 500 евра (извини, неможев да се воздржам).

Да не ги отварам dump фајловите(ме мрзи), пиши што има на BSOD екранот. Веќе пиша што ти се јавува доле, ACPI.sys грешка, сега уште ни треба тоа горе што го пишува со големи букви.

Ама ко за почеток прочепкај низ БИОС и види дали ти е ACPI уклучено, ако не ти е, уклучи го, ако ти е, исклучи го.

P.S. Набрзинка гледано, се е во ред со hijackthis логот, ама нека го погледне и некој друг оти очи ми се затвараат.
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
909
Ohrid
јас би те советувал да си ја провериш рам меморијата
хммммз.. Не верувам дека BSOD може да се појави од рамот.. Доколку има проблеми со поставеноста, тој би квичел.. Незнам.. Не сум сигурен..
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
и јас мислам дека нешто у везе рамот е, има случаеви Линуксот да работи перфектно добро на расипан РАМ
 

Laki Luciano

Intern
27 мај 2008
332
3
хммммз.. Не верувам дека BSOD може да се појави од рамот.. Доколку има проблеми со поставеноста, тој би квичел.. Незнам.. Не сум сигурен..
Може и тоа како. Имам 2 плочки и пред 2-3 месеца почна да излегува BSOD. По вадењето на едната стартувањето на ОС нема мака.

@StMartin
Рамот ти е 2x1GB или на еден слот имаш 2GB?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

StMartin

Баниран/a
24 февруари 2008
172
3
Е овака сега. Во фајловите што ги качив ги има сите .dmp фајлови каде што ги пишува пораките што се јавуваат на BSOD. Сега ќе употребам debugging tools и ќе ги видите. RAM меморијата не е, бидејќи од 512 MB ја сменив на 2 GB на еден слот (единствено ако слотот е зафркнат нешто, ама не верувам). Sephiroth не верувам дека ме обричија оти сега гледам дека од 26 септември 2007 сум го купил. Бајаги одамна, ама ја неам баш осет за време.
Код:
Microsoft (R) Windows Debugger Version 6.6.0007.5
Copyright (c) Microsoft Corporation. All rights reserved.


Loading Dump File [C:WINDOWSMinidumpMini080408-01.dmp]
Mini Kernel Dump File: Only registers and stack trace are available

Symbol search path is: SRV*c:WINDOWSSymbols*http://msdl.microsoft.com/download/symbols
Executable search path is: 
Windows XP Kernel Version 2600 (Service Pack 3) MP (2 procs) Free x86 compatible
Product: WinNt, suite: TerminalServer SingleUserTS
Built by: 2600.xpsp.080413-2111
Kernel base = 0x804d7000 PsLoadedModuleList = 0x805634c0
Debug session time: Mon Aug 4 10:44:03.906 2008 (GMT+2)
System Uptime: 0 days 0:00:17.640
Loading Kernel Symbols
.......................................................................................................
Loading User Symbols
Loading unloaded module list
....
*******************************************************************************
*                                       *
*            Bugcheck Analysis                  *
*                                       *
*******************************************************************************

Use !analyze -v to get detailed debugging information.

BugCheck 1000007E, {c0000005, f75ba36f, f790ac3c, f790a938}

Probably caused by : ACPI.sys ( ACPI!NeedGlobalLock+52 )

Followup: MachineOwner
---------

1: kd> !analyze -v
*******************************************************************************
*                                       *
*            Bugcheck Analysis                  *
*                                       *
*******************************************************************************

SYSTEM_THREAD_EXCEPTION_NOT_HANDLED_M (1000007e)
This is a very common bugcheck. Usually the exception address pinpoints
the driver/function that caused the problem. Always note this address
as well as the link date of the driver/image that contains this address.
Some common problems are exception code 0x80000003. This means a hard
coded breakpoint or assertion was hit, but this system was booted
/NODEBUG. This is not supposed to happen as developers should never have
hardcoded breakpoints in retail code, but ...
If this happens, make sure a debugger gets connected, and the
system is booted /DEBUG. This will let us see why this breakpoint is
happening.
Arguments:
Arg1: c0000005, The exception code that was not handled
Arg2: f75ba36f, The address that the exception occurred at
Arg3: f790ac3c, Exception Record Address
Arg4: f790a938, Context Record Address

Debugging Details:
------------------


EXCEPTION_CODE: (NTSTATUS) 0xc0000005 - The instruction at "0x%08lx" referenced memory at "0x%08lx". The memory could not be "%s".

FAULTING_IP: 
ACPI!NeedGlobalLock+52
f75ba36f 84410c     test  byte ptr [ecx+0Ch],al

EXCEPTION_RECORD: f790ac3c -- (.exr fffffffff790ac3c)
ExceptionAddress: f75ba36f (ACPI!NeedGlobalLock+0x00000052)
  ExceptionCode: c0000005 (Access violation)
 ExceptionFlags: 00000000
NumberParameters: 2
  Parameter[0]: 00000000
  Parameter[1]: 0000000c
Attempt to read from address 0000000c

CONTEXT: f790a938 -- (.cxr fffffffff790a938)
eax=89bd8c10 ebx=80000000 ecx=00000000 edx=00000001 esi=89bd8da4 edi=89bd8b18
eip=f75ba36f esp=f790ad04 ebp=f790ad14 iopl=0     nv up ei pl zr na pe nc
cs=0008 ss=0010 ds=0023 es=0023 fs=0030 gs=0000       efl=00010246
ACPI!NeedGlobalLock+0x52:
f75ba36f 84410c     test  byte ptr [ecx+0Ch],al   ds:0023:0000000c=??
Resetting default scope

CUSTOMER_CRASH_COUNT: 1

PROCESS_NAME: System

ERROR_CODE: (NTSTATUS) 0xc0000005 - The instruction at "0x%08lx" referenced memory at "0x%08lx". The memory could not be "%s".

READ_ADDRESS: 0000000c 

BUGCHECK_STR: 0x7E

DEFAULT_BUCKET_ID: NULL_CLASS_PTR_DEREFERENCE

LAST_CONTROL_TRANSFER: from f75bb165 to f75ba36f

STACK_TEXT: 
f790ad14 f75bb165 89bd8da4 00008000 89c0c000 ACPI!NeedGlobalLock+0x52
f790ad2c f75bcba2 89c0c000 89c0dca4 00000000 ACPI!AccFieldUnit+0x7b
f790ad54 f75be4e2 00000000 89ad3148 f75c5d58 ACPI!RunContext+0x65
f790ad6c f75be56c 89c0c000 00000000 f75c5d58 ACPI!InsertReadyQueue+0xa8
f790ad88 f75b8ba0 89ad3148 00000000 89bdc8c8 ACPI!RestartCtxtPassive+0x2c
f790adac 8057572b 00000000 00000000 00000000 ACPI!ACPIWorker+0x90
f790addc 804ec6c9 f75b8b10 00000000 00000000 nt!PspSystemThreadStartup+0x34
00000000 00000000 00000000 00000000 00000000 nt!KiThreadStartup+0x16


FOLLOWUP_IP: 
ACPI!NeedGlobalLock+52
f75ba36f 84410c     test  byte ptr [ecx+0Ch],al

SYMBOL_STACK_INDEX: 0

SYMBOL_NAME: ACPI!NeedGlobalLock+52

FOLLOWUP_NAME: MachineOwner

MODULE_NAME: ACPI

IMAGE_NAME: ACPI.sys

DEBUG_FLR_IMAGE_TIMESTAMP: 480252b1

STACK_COMMAND: .cxr 0xfffffffff790a938 ; kb

FAILURE_BUCKET_ID: 0x7E_ACPI!NeedGlobalLock+52

BUCKET_ID: 0x7E_ACPI!NeedGlobalLock+52

Followup: MachineOwner
---------
 

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
хммммз.. Не верувам дека BSOD може да се појави од рамот..
Дефинитивно може. Read/write errors : чудни рестартирања и BSODs.
Проблеми со хардвер(драјвери) и оверклокирање(вон сериско работење на ПЦ) се чести причини за BSOD.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #12

StMartin

Баниран/a
24 февруари 2008
172
3
Кажав дека RAM-от е сменет, во погорниот пост, истотака никогаш немам оверклокувано.
 
Чим е од септември, сеупте бил земен со 18% ддв, не те одрале хехехе.

За БСОДот, пробај читни го линков http://msdn.microsoft.com/en-us/library/ms795746.aspx

....или пак направи еден мемтест(5-6 саати се доста), или расчепкај по БИОС.
 

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
Кажав дека RAM-от е сменет, во погорниот пост, истотака никогаш немам оверклокувано.
Само кажав кои се чести причини за BSOD. А за тоа што си сменал RAM ,и скроз нов модул да е може да продуцира ерори. Читни за Memtest86+(Sepiroth беше побрз :).
http://www.memtest.org/

Не велам дека во твојов случај тоа е причината за BSOD...ќе си бараш што значи ерор пораката на Google :). сигурно ќе има информации.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #15

StMartin

Баниран/a
24 февруари 2008
172
3
Моментално правам тест на меморијата (веќе саат време, од другиот компјутер сум уклучен), со Windows Memory Test и засега нема грешки, ем правам Extended test. Во меѓувреме ќе бидам многу благодарен ако ми дадете некој програмчиња што сте ги испробале или што знаете дека се сигурни во врска со CPU, со напојувањето, со тестирање на компатибилноста на драјверите...

Благодарам однапред.
 

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
Во меѓувреме ќе бидам многу благодарен ако ми дадете некој програмчиња што сте ги испробале или што знаете дека се сигурни во врска со CPU, со напојувањето, со тестирање на компатибилноста на драјверите...
ДАли ги спушти и инсталира најновите драјвери ? XP имаш со Service Pack 3? Точно што specs имаш?
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,379
29,013
kalco.ru
I mene nesto vakvo slicno mi se desavase sve i svasta probav i na kraj doznav deka e do ramot.Go smeniv i od togas ne se pojavi toa
mozebi ke ti pomognam vo dijagnosticiranjeto na problemot bidi mi pozdraven:D
 
 • Ја почнал/а темата
 • #18

StMartin

Баниран/a
24 февруари 2008
172
3
Го тестирав рамот веќе 5-6 саати. Направи 4 серии по 11 тестови и 2 серии од 6 тестови. Не даде никакви грешки. Користев Windows Memory Test. Ја исклучив можноста дека е до RAM меморијата бидејќи од 512 MB ја сменив на 2 GB. Ќе проверам дали драјверите се апдејтирани и ќе направам дијагноза на целиот систем преку PCMark. Ако имате некои конкретни tips & tricks ве молам истакнете ги тука. Благодарам.
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Пробај тестирај со некое бутабилно CD како Hiren's Boot CD. Имаш таму и мемтест и тестови за хард диск. Многу веројатно е да е плочата чим кај меморијата не ти јавува проблем :ermm:
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,379
29,013
kalco.ru
Го тестирав рамот веќе 5-6 саати. Направи 4 серии по 11 тестови и 2 серии од 6 тестови. Не даде никакви грешки. Користев Windows Memory Test. Ја исклучив можноста дека е до RAM меморијата бидејќи од 512 MB ја сменив на 2 GB. Ќе проверам дали драјверите се апдејтирани и ќе направам дијагноза на целиот систем преку PCMark. Ако имате некои конкретни tips & tricks ве молам истакнете ги тука. Благодарам.

Druze aj ako ja cuvas 512 probaj staj ja i so nea vidi dali ke se javuva istot?!
Neznam zasto ali se mislam deka e do ramot...Probaj taka pa pisi kazi sto si napravil
 
 • Ја почнал/а темата
 • #22

StMartin

Баниран/a
24 февруари 2008
172
3
Исклучете ја можноста за РАМ. Кога го имав 512 MB истото го појавуваше. Ја сменив 512 MB со 2GB и пак го прави истото. 5-6 саати тест на RAM-oт без никаква грешка. Дополнителни тестови на рамот, нема грешка. Ќе направам тестови на сите компоненти. Благодарам за советите. Ќе пробам и со Hiren's boot.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,379
29,013
kalco.ru
epa ondak druze ima FATAL ERROR od proizvoditelot neznam sto drugo bi mozelo da e ke vidam ke se rasprasam pa ako saznam nesto ke pisam
 
Напрај тестирање со Memtest86+, тој е најверодостоен, дур не напраиш тест со него најмалку 8 саати, не признавам дека не е до рамот. И ти реков да прочачкаш низ БИОС кај што се ACPI опциите, за секој случај.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,708
Мислења
862,870
Членови
30,052
Најнов член
Tomtomtom
На врв Дно